Miral
Rula Jebreal
Románový příběh. Příběh začíná jako erupce: píše se rok 1948 a uprostřed Jeruzaléma vypuká násilí. Mladá arabská žena Hind Hussajní nalézá na ulici 55 opuštěných dětí. Žena stojí od tohoto okamžiku před nejzávažnějším rozhodnutím svého života. Dokáže obětovat svůj dosavadní život pro další život opuštěných dětí? Rozhodne se založit ve východním Jeruzalémě školu pro opuštěné palestinské děti.... celý text
Přidat komentář
Kniha se mi moc dobře nečetla, asi jsem od ní čekala víc. Jak už bylo napsáno - chaoticky propletené příběhy. A brzdila mě neznalost palestinsko - izraelského konfliktu.
Velmi čtivá knížka. Jeden z vánočních dárků. Neskutečně skutečné příběhy palestinců, nejen boj za život vlastní ale i boj za právo na vlast, boj za své místo v Izraeli. Zajímavé i porovnání z knížkou "Po noci přijde den" od Anity Diamant, která popisuje pohled na Izrael z druhé strany - od židů. Přicházejí po válce do Izraele, i oni chtějí svou vlast a své místo na světě a za své touhy pokládají život. Obě knížky doporučuji k přečtení.
Mně se kniha líbila, je zde dobře vykreslen život v arabských zemích a i krutá realita utečeneckých táborů.
Kniha mě velmi příjemně překvapila. Narazila jsem na ni náhodou, neslyšela jsem na ni žádné velké ohlasy, a přesto je tak čtivá a tak napínavá. Je tam mnoho postav, chvilku dá práci, než se trochu zorientujete v arabských jménech, na která my nejsme tak zvyklí, ale poté už se čte jedna radost. Ze začátku to může vypadat, že některé příběhy jsou tam jen navíc, ale uvidíte, že všechno má svůj důvod. Bylo opravdu zajímavé číst o tak statečné ženě.
Spousta krásných, tragických i dojemných příběhů spletených dohromady. Jenže ta problematika palestinsko-izraelského konfliktu je mi tak odlehlá, že jsem se nemohla pořádně začíst. Abych se v těch osudech a postavách dobře vyznala, chtělo by to asi nějakou teoretickou přípravu.
Velmi kvalitní knížka, silné příbehy vsazené do napjaté situace v Palestinsko-Izraleském konfliktu.
Moje první hniha z prostředí novověkého palestinsko - izraelského sporu z pohledu mladých lidí, kteří chtějí mír prostřednictvím rozdílných metod. Je smutné, že politika dokáže lidi spíše rozdělit než sblížit - jistě nepokoje tam byly vždy, ale poté, co se vyhlásil novodobý Izraelský stát a nuceně se odsunulo "jiné" obyvatelsko, šlo to tam od 10 k 5.