Mírové dílo Adolfa Hitlera
Rolf Kapp
Popis knihy zde zatím bohužel není...
Přidat komentář
Tato velmi krátká kniha poslouží hlavně těm, kteří už rázně odmítli demokratickokomunistický výklad dějin o době v letech 1933-1945 a chtějí objevit skutečnou pravdu. Bohužel lidem, kteří o národněsocialistickém Německu už trochu něco ví, nepostačí přibližně třicet stran popisujících pokroky a výstavbu Německa až příliš obecně. Na druhou stranu - je pochopitelné, proč autor nadále fakta nerozvádí. Němci v té době viděli vzkvétat svou zemi na vlastní oči, podrobně nic popisovat nepotřebovali. Velkou radost mi udělaly obrázky (kterými je kniha hojně zastoupená) uměleckých děl a staveb. Přečíst celou knihu, která je v dnešní době už raritou (!), bude člověku trvat nanejvýše hodinu. Pak si sami říkáte, že vlastně to, o čem kniha pojednává, bychom uvítali u nás všemi deseti.
Vskutku vypečené dílo. Bylo by zajímavé nechat si na chvíli velkého vůdce vymazat z paměti a přečíst si to bez znalosti toho, že Adolf zrovna nebyl tím, kdo by snil o věčném míru. A pak si ty znalosti o Adolfovi nechat do hlavy vrátit a otevřít ústa šokovaným překvapením. Rozhodně ale doporučuji ke čtení. Člověk pak získá zdravou nedůvěru k takovým těm vzletným frázím o tom, že nám někdo z Bruselu posílá peníze, co se nám jen díky osvícenému mezinárodnímu vedení podařilo vybudovat, jak se nesmíme nechat strhnout ze správné cesty a jak si máme dávat pozor na ty, kteří tyto výdobytky vzešlé z budování lepší eurospolečnosti zpochybňují. Ony se totiž všechny cesty do průšvihu projevují ve svých agitacích úplně stejně (mám např. přečtený i další skvost "Hovořili jsme se soudruhem Stalinem".
Propagandistická brožurka určená, předpokládám, hlavně k distribuci mimo Říši. Ukazuje vnitropolitické, budovatelské aktivity NS režimu: stavbu plováren, galerií, dálnic a vodních cest, mládežnických nocleháren, městských bytů a bytových kolonií, továren se zahradami, mořských lázní pro dělníky na Rujáně atd. Zaměřuje se tedy na socialistické aspekty nacismu.
Zajímavé je srovnat brožurku s programem NSDAP: mnoho věcí už v době vydání (1942) bylo realizováno (výstavba hospodářství na základě zásady, že hodnoty lze produkovat jen prostřednictvím práce + surovin, tj. bez peněz), jiné ale byly odloženy na dobu po válce (všeobecný starobní důchod) a z některých jaksi sešlo (byty teď mají být za nepatrný nájem, tj. nikoli nutně v soukromém vlastnictví).
Fotky jsou rozhodně dokumentárně cenné, ale jako propaganda mi to nepřijde moc dobře udělané. Kladu si otázku, proč se vlastně Guidemedia rozhodla znovu vydat zrovna tuhle knihu. Taky text vyznívá, jako by Říše vůbec neměla válečné ambice na Východě (alespoň v dlouhodobé perspektivě), což odporuje Mein Kampfu. Samozřejmě netvrdím, že Německo z dlouhé chvíle a bytostné špatnosti vyrazilo dobývat svět, ale tohle je zase opačný extrém.