Míšovo tajemství
Eduard Petiška
Půjdete také letos poprvé do školy jako malý Míša? Tak to vás jistě budou zajímat jeho malá i velká dobrodružství. Kdo je to vlastně tajemný Brehule - strašidlo, nebo něco docela jiného? Co se přihodilo na výstavě starých hraček v muzeu? A kdo upustil do sněhu cínového vojáčka na koni? Je to všechno pořádně zamotané, ale naštěstí je tu Míšova babička, a ta si ví rady vždycky!... celý text
Přidat komentář
" Z pravěku"
Tajné věci a příběhy ze života malého předškoláka Míši. V krátkých příbězích písmem určené pro školáky nás seznámí nejen se svou rodinou, ale i s hračkami, které má rád a celkově společných vztazích mezi lidmi.
Tuto knížku mi přečetla dcera při procvičování čtení v první třídě. Já se sama sebe ptám: "Proč jsem si ji jako dítě nepřečetla?" Krásný příběh předškoláka Míši a cínového vojáčka. Místy je i napínavý, kdy jsme se s dcerou těšily na další kapitolu, jak se bude děj dále vyvíjet. Na konci knihy je nenásilné poučení o slušném chování.
Skvělá kniha, pan Brehule jako strašidlo je výborný nápad, příběh jako dělaný pro kluky. Je i zajímavé pozorovat, jak se doba mění - dnes by se asi nestalo, že by se předškolák dostal z domu nepozorovaně ven. Na konci i poučení o krádežích, dobře zachycené vztahy mezi kamarády, sourozenci i dospělými.
Knihy od E. Petišky milujeme, ale tato mi přijde trošku slabší v porovnání s ostatními. Nicméně je to pěkná knížka a určitě bych doporučila.
Míšovo tajemství dostala dcera k Vánocům, asi od babičky (dárky přebíral manžel a neví:-)), a už ji máme přečtenou. Moc se nám líbila… Naše 4. knížka od E. Petišky.
Děti a jejich vztahy jsou popsány realisticky. Bavilo mě hlavně poučování holek:
„To je panenka, s kterou si hrály chudé děti,“ poučí ho Alenka.
„To když neměly peníze,“ řekne Barborka.
„A neměly třeba co jíst,“ poučuje Alenka.
„A neměly kde bydlet,“ řekne Barborka. (s. 40) ... i já ráda poučuju:-)
Také Přemek se svými otázkami je kouzelný, nechybí moudrá pohodová babička a příběh je vtipný a napínavý zároveň… Poselství, které si odnáším z této knihy: je snadné něco provést, ale postavit se k tomu čelem a napravit to, chce velkou dávku odvahy, proto se místo „hubování“ snažme ocenit snahu, která k nápravě vedla.
Moc pěkná a povedená knížka, která takřka detektivní zápletkou rozvíjí dětský smysl pro čest, etiku, zodpovědnost a pravdomluvnost, ale současně i dilemata, která jsou s tím spojená.
Pěkná knížka z dětství, dobře se mi i teď předčítala a synka povídání zaujalo. Jen si trošku pletl Míša a Váša, ale jinak super. Paní Zmatlíková tomu opět dodává šmrnc. :-)
Zrovna dnes jsem ji po x letech otevřela a začala číst synkovi před spaním...nádherný příběh,úplně mě přenesl do doby,kdy mi jej četla maminka před spaním
Tak tuhle kouzelnou knížku jsem dostala svůj poslední den ve školce, s pěkným věnováním od oblíbené paní učitelky :-) A protože byla vážně pěkná, s velkýma písmenkama a možná i z nostalgie, ji vlastním doteď a má čestné místo v mé knihovně.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2005 | Staré řecké báje a pověsti |
1975 | Birlibán |
1996 | Alenčina čítanka |
1986 | Příběhy tisíce a jedné noci |
1987 | Anička a básnička |
Knížka dětství