Mistrovské dílo náhody

Mistrovské dílo náhody
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/340145/bmid_mistrovske-dilo-nahody-GUm-340145.jpg 4 12 12

Jak se dívat na umění? Co nám může nabídnout? A jak proměnit vlastní život na svébytné umělecké dílo? Kniha představuje deset esejů, v nichž se Michael Kimmelman, americký teoretik a kritik umění, zamýšlí nad rolí umění z perspektivy umělců i diváků. Nejedná se však o žádný suchopárný faktografický uměleckohistorický přehled, ale o zamyšlení nad životy a tvorbou umělců. Různorodost námětů knihy se tak skládá v jakýsi kabinet divů!... celý text

Přidat komentář

lentolog
14.02.2019 4 z 5

Veľmi sympatický prístup k interpretácii výtvarných diel.

cori
02.10.2017 3 z 5

Soubor deseti esejí o aspektech moderního umění a jeho vnímání. Nejvíc mě zaujaly kapitoly věnované životním osudům umělců- Bonnardovi (jeho manželce Marthe a milence Renée), Yoko Ono (krabice úsměvů), fotografovi Antarktidy Frankovi Hurleymu (1885-1962). Autor se věnuje i dalším umělcům, známým spíše v USA, např. Ray Johnson, Jay deFeo (tunový obraz Růže malovaný 12 let) , Charlotte Salomonová (1917-1943), autorka deníku Život?Nebo divadlo?, Horace Pippin. Zajímavá je i kapitola o landartu a dílech Pole blesků (Walter de Maria), Sluneční tunely (Nancy Holtová), sopka Roden Crater (James Turrell).


petrarka72
20.08.2017 3 z 5

Čtivě napsaná kniha úvah o tom, co všechno může být umění a - cituji - "jak může tvorba, sběratelství či prostě jen chápavé vnímání umění proměnit každodenní život v mistrovské dílo". Téma dost široké na to, aby se do něj vešlo ledacos - a ta přílišná šíře, myslím, autora zrazuje; jednak jednotlivé kapitoly mají kolísavou úroveň, za druhé pro mne byla zajímavější konkrétní jména a díla spíše než rady typu "mějte oči stále otevřené" a "krása je tam, kde ji nečekáte". Navíc černobílý formát nesvědčí reprodukovaným obrazům - dívat se např. na Bonnarda bez barev téměř nemá smysl.