Mlčet až do konce války

Mlčet až do konce války
https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98647/mlcet-az-do-konce-valky-98647.jpg 4 6 6

Autor byl členem Foglarovy pražské Dvojky a popisuje její činnost za druhé světové války. Chlapecký román líčí skupinku pražských chlapců, kteří si za války zřídili skautsky orientovaný klub, v němž si organizují hry a soutěže, přičemž jednou se jim zimní hra, jejímž námětem je rychlá pomoc raněnému, změní veskutečnost. V odlehlém lese najdou raněného - parašutistu a v obtížných podmínkách války zjednávají lékařskou pomoc a zavazují se mlčením až do konce války.... celý text

Přidat komentář

Winoga
26.04.2024 5 z 5

Četlo se mi to velmi příjemně, jak již uvedl Turlogh, autor knihy vrostl ve Foglarově oddílu a do svého vlastního oddílu si zřejmě přenesl hodně toho, co poznal dříve. Líbilo se mi téma i jeho pojetí. Je dobře, že do toho necpal žádnou politiku. Také jsem ocenil grafickou podobu knihy, která se velmi blížila foglarovkám vydáváným na konci 60. let. Škoda, že toho Míla nenapsal více.

Turlogh
19.11.2018 4 z 5

Vcelku velmi povedená kniha, která mě svým napínavým a dobrodružným obsahem mile překvapila. Akorát jsi nejsem zcela jistý tím, že J. Průša alias Míša (přezdívka z Dvojky) popisuje v této své knížce pouze činnost Dvojky jak je napsáno výše v popisu. Z informací, které jsem si přečetl o Dvojce totiž vyplývá, že Míša-Průša a jeho kamarád Jiří N. se někdy v průběhu roku 1943 silně nepohodli s Jestřábem, údajně se pokusili převzít Dvojku pod své vedení a po nezdaru této akce z Dvojky odešli a založili si vlastní oddíl skautů. (V té době samozřejmě pod hlavičkou ČKT, protože skauting byl od roku 1940 zakázán.) No a jelikož v knize je popisována činnost oddílu v roce 1944 a jeho přelom na rok 1945, je otázkou, zda již nepopisují i činnost svého nového oddílu, samozřejmě ovlivněnou zkušenostmi a pobytem ve Dvojce. Každopádně kniha je dobře napsaná, čtivá a i když pochopitelně v ní není přímá zmínka o skautingu (byla totiž vydaná překvapivě v roce 1971 a tudíž již za tuhé normalizace), zkušený čtenář samozřejmě okamžitě zaznamená jednoznačné skautské atributy, jako jsou družiny, apod. Perfektními ilustracemi knížku doplnil známý kreslíř Jiří Petráček. Zajímavé je, že Míša, který údajně po roce 1948 silně zabočil od skautů ke komunistům, patrně už po roce 1968 asi také prohlédl politiku vládnoucí strany, protože v knize silně zaznívají tóny junácké. (Pro mě osobně jest zajímavou poznámka, kterou jsem vyčetl v několika dokumentech a sice, že zatímco Jirka N. se Jestřábovi po válce omluvil za své jednání a smířil se s ním, Míša - Průša se prý již s Jestřábem neusmířil nikdy...?)


Štítky knihy

skauting skauti chlapecké party

Autorovy další knížky

1971  87%Mlčet až do konce války
1964  100%Proč to mluví? Proč to hraje?
1951  0%Co ty rád : o samých dobrých věcech
1949  0%Vpřed!