Moc a pokora (Život Karla Boromejského)
Dörthe Ulmer-Stichel
Život Karla Boromejského Karel Boromejský (Carlo Borromeo), potomek nepříliš starého hraběcího rodu, byl obdařen vlastnostmi, jimiž se vyznačují velikáni historie: pevným charakterem i pevnou vůlí, jasným pohledem na realitu, nezkaleným iluzemi, neúprosnou odhodlaností k uskutečnění věcí, které považoval za správné – tedy dary, které v oněch dobách mocenskopolitické zvůle a politováníhodného úpadku víry a mravů slibovaly mladému muži snadný přístup k významné světské kariéře. K nim se však jako povinnost, jejíž splnění nebylo právě příznivě ovlivněno Karlovou povahou, družila ona vlastnost, kterou si vepsal do svého znaku: humilitas – poníženost, laskavost, mírnost, pokora. Karel se po celý život – s Boží milostí a s železnou vůlí – jako student, jako vlivný papežův synovec, jako kardinál státní sekretář, a především jako nejprve obávaný a později milovaný arcibiskup milánský, snažil propojovat a stále vzájemně smiřovat obě kvality – „moc“ a „pokoru“. Tak se stal světcem vnitrocírkevní reformy, který jednak velkým dílem přispěl k uskutečnění tridentského koncilu, ale především ve své rozlehlé arcidiecézi zajistil jeho realizaci v praxi. I jemu církev vděčí za to, že po jedné z temných chvil své dlouhé historie opět mohla přesvědčivě zazářit její velikost a čistota.... celý text
Duchovní literatura Náboženství Biografie a memoáry
Vydáno: 2002 , Karmelitánské nakladatelstvíOriginální název:
Macht und Milde - Carlo Borromero, der Heilege des Reformkonzils von Trient, 1960
více info...
Přidat komentář
Příběh o životě pozdějšího světce Karla Boromejského, který pocházel ze šlechtického rodu a svůj život zasvětil životu v církvi službou chudým a nemocným.
Je to s Karlem Boromejským paradoxní. Jeho strýček byl papež Pius IV. z vedlejší větve rodu Medici. A tak se Karel už ve věku 22 let stal kardinálem, aniž by byl vůbec vysvěceným knězem (což bylo v jeho době neobvyklé, ale ne zcela výjimečné). Nepotismus v čisté podobě!
Ale, jak známo, Bůh dokáže obracet špatné věci v dobré, a tak se Karel dokázal z role protěžovaného příbuzného vyklubat jak motýl z kukly, prošel duchovní proměnou a stal se symbolem pozitivních změn posttridentského katolicismu. I to svěcení rychle přijal a brzy se z něj stal příkladně zbožný a odpovědný pastýř bojující proti mnohému dobové neřádstvu - včetně toho nepotismu.
Tento Karlův životopis se úplně nedokáže vyvarovat neduhů, kterými podobné příběhy trpí – svatý Karel Boromejský je zde svatý někdy až příliš, někdy je z něj prostě takový svatý obrázek, ze kterého jako by bylo vyretušováno vše, co by mohlo narušit dokonalou představu o něm (aby to snad nemohlo rozviklat představu útlocitných katolických křesťanů o dokonalých svatých). Zdá se mi taková péče trochu zbytečná, možná i kontraproduktivní, ale co už. Ale nezdálo se mi to zde tak křiklavé jako jindy. A navíc je Moc a pokora velmi čtivě a historicky věrně napsanou kronikou o zajímavé (a trochu opomíjené) době v dějinách církve.