Moc a zlo
Philip Zimbardo
Sociálně psychologický pohled na svět. Texty se věnují klíčovým tématům Zimbardova díla, jež spočívají v analýze temné stránky lidské bytosti, v hledání kořenů zla a důvodů proč mravní jedinci svým trpně-mlčenlivým souhlasem umožňují šíření zla. Jedná se o zkoumání procesů, díky kterým obyčejní, průměrní, normální lidé překračují hranice zla... K tomuto výzkumu společenských i politických otázek využíval experimentální postupy sociálních věd.... celý text
Přidat komentář
Velice zajímavá kniha, která mě přiměla k hlubšímu zamyšlení o tom, co to vlastně je zlo a zda jsme k němu opravdu všichni tak snadno "sveditelní". Výborné čtení, ale dost znepokojivé, když se nad tím opravdu zamyslíte...
Že se mohou zdát předložené informace obecné a "to přeci všichni ví" je dokladem, že Zimbardo a jeho kolegové odvádí dobrou práci v informování veřejnosti. Takže knihu hodnotím pozitivněji než @antuka, i když v podstatě souhlasím, takže přidám jen v bodech:
Jazyk je jednoduchý a jasný. Knížečka je vhodná bez dalších znalostí o sociální psychologii, nebo jako vstupní text k oboru.
Články o sobě navzájem neví, takže informace se chvílemi opakují, daný odstavec lze přeskočit k dalšímu.
Zimbardovy črty, co udělat pro lepší svět a jednání lidí, jsou, myslím, inspirativní. Jeho úvahy k terorismu na místě.
Bohužel, lépe než Zimbardo, píší jiní autoři o Zimbardovi (i když tady značnou měrou nejspíš přispívá i mizerný překlad). Pokud jste už o něm něco někde slyšeli, víte, co udělal a víte, co zjistil, pak je tato kniha ztráta času. Jedinou novou myšlenkou je snaha přestat se zabývat zlem a deviací a místo toho vychovávat obyčejné lidi k hrdinství. Nicméně tato myšlenka je rozpracovaná na velmi malém prostoru a myslím, že velmi povrchně a neproblematicky. Zimbardo se dobře poslouchá, protože je prostě trochu showman (TEDx nebo v češtině v Hydeparku), takže spíš doporučuji seznámit se s ním takto.
Nelze jinak než 5 hvězdiček.............přečtěte si knihu a podívejte se na film http://www.csfd.cz/film/39655-experiment/prehled/................pak máte mnoho otázek,kde se to v člověku všechno může vzít?Proč se tak jednoduše nechá ovládat?
Pro mne velmi zajímavá a poučná kniha. Prozkoumává psychologii prostředí. Je všechno zlo, které člověk napáchá jen výplod zkaženého nitra?, ptá se autor a hledá na to odpověď.
Štítky knihy
zlo psychologie moc sociologie sociální psychologie psychologické experimenty experimentální psychologie
Autorovy další knížky
2014 | Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí |
2017 | Odpojený muž |
2005 | Moc a zlo |
2023 | Časový paradox |
2021 | Nesmělost |
Souhlasím s příspěvkem uživatele "antuka". Tato kniha je spíše shrnutím všech možných myšlenek a poukázáním na různé životní situace či experimenty (knihy jako Luciferůf efekt, Poslušnost vůči autoritě (Milgram), nebo "rozbor" Orwellova díla 1984 (na reální situaci náboženské sekty) a další). Kniha je také obohacena o stručný "životopis" Philla Zimbarda" (Rozhovor s prof. P. Zimbardem). V něm, kromě jiného, Zimbardo popisuje a vyjadřuje se k výzkumu nesmělosti. Pro mě velice zajímavé téma a musím přiznat, že mě trošku zarazilo, jak trefné a (dle mého názoru) nebezpečné tohle může být! (Mimochodem, kniha "Odpojený muž" se tím více zabývá. V době kdy tohle píši ji mám rozečtenou)
A tak si dovolím, ke všemu, co tu bylo řečeno, přidat malý citát z knihy: "Každý z nás je schopen za určitého společenského nátlaku se dopustit kteréhokoli skutku, který kdy spáchala lidská bytost, ať je jakkoli hrozný."
A to je patrně ústřední myšlenka celé knihy, která je na všech stránkách dokazována. Kniha může být skvělým "rozcestníkem" lidem, kteří Zimbarda neznají a mohly by je zajímat různé knihy s touto tématikou.
Závěrem si dovolím doporučit ještě jednu knihu na podobné téma: Morgan Scott Peck - Lidé lži