Moc versus síla
David R. Hawkins
Představte si, že máte přístup k jednoduché odpovědi ano, nebo ne na jakoukoli otázku, kterou si přejete položit. Skutečně pravdivou odpověď na jakoukoli otázku. Člověk si myslí, že žije díky silám, které má pod kontrolou, ale ve skutečnosti je ovládán mocí z netušených zdrojů, mocí, nad níž nemá žádnou kontrolu. Během dvaceti let Hawkins dokázal analyzovat celé spektrum úrovní lidského vědomí a vytvořil fascinující mapu geografie lidských zkušeností. Tato "anatomie vědomí" vytváří profil celého lidského druhu, umožňující provést úplnou analýzu emocionálního a duchovního vývoje jedinců, společnosti a rasy. Tak důkladný a rozsáhlý pohled přináší novou úroveň porozumění člověka při objevování vesmíru.... celý text
Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2021 , PragmaOriginální název:
Power versus force
více info...
Přidat komentář
Celkem náročná a těžko uchopitelna kniha. Určitě několik zajímavých poznatků, ale doufala jsem v praktičtější obsah.
Občas beletriu pretkám nejakou "múdrou" knižkou, pre zmenu. A vždy, alebo takmer vždy, sa potom s radosťou k beletrii vrátim :). Viac mi vyhovujú životné múdra vkomponované v peknom a nápaditom príbehu s prepracovanými postavami, než písané riadok po riadku bez prozaického šatu. Ale k veci: v knihe sa hovorí múdro, nedá sa nesúhlasiť. Je to presne tak (škála emócií, možnosť rásť, príčiny chorôb, rozdiel medzi silou a mocou...). Dve strhnuté hviezdičky sú ale preto, lebo výskumná metóda, ktorá sa tu tvári ako nová, je stará ako ľudstvo samo, a teda dávno známa. Funkčná, samozrejme, a je dobré, keď sa ľuďom pripomenie, iste, no hrať sa na objaviteľa a záchrancu ľudstva (skrz reakcie svalov)... to hádam nie. Spomeniem ešte trochu únavný štýl spôsobený dlhokánskymi súvetiami pomerne náročného textu. Môže to odradiť prípadných hľadačov. A na dôvažok zmiasť všetkých, ktorých stratili svoj morálny kompas a intuíciu a je im povedané, že riešenie je v kladení otázok svojim svalom, a nie vo zveľaďovaní svojho ducha.
Proč se tedy kineziologie, možnost získat bezchybnou odpověď, nerozšířila do všech odvětví?
Velmi přínosná, vědomí rozšiřující kniha. Pokud vás zajímají principy morfogenetických polí a toho jak se vzájemně energeticky ovlivňujeme, či jak na nás působí hudba apod., je to to pravé. Určitě bych ale pro lepší orientaci doporučil si od autora nejprve přečíst "Vzestup po úrovních vědomí." Alespoň mě to v tomto pořadí dalo větší možnost nabídnuté informace lépe vstřebat.
Dlouho mi ležela doma, ale nakonec mě donutila, abych po ní sáhla.Nestačila jsem se divit, proč jsem to neudělala hned, když jsem si ji koupila. Učitel přichází, když je žák připraven. Člověk nemusí všemu rozumět, když to i bez jeho porozumění funguje, ale vše funguje mnohem líp, když rozumí. A já konečně dostala potřebné vysvětlení, abych pochopila. Vřele doporučuji. Každý si tam může najít něco, co potřebuje vědět, aby se duchovně posunul aspoň o kousek výš. Proč? Protože to je hlavní důvod, proč jsme tady.
Já mám problém s výkladem. Nejspíš nerozumím nechápu....Hawkins totiž tvrdí, že energické pole vědomí je nejnižší u primitivních společenství. A naopak vyšší pole vědomí je vyšší u vzdělaných lidí, kteří jsou materiálně zajištění.
Absolutně se to neshoduje s mým přesvědčením. Co například amazonští indiáni, nebo stáří Egypťané. I zvířata a rostliny má podle mého přesvědčení vyšší pole vědomí než dnešní průměrný člověk.
Nechápu, nerozumím..... pomozte.
Fascinující kniha. Zpočátku jsem měla trochu pochybnosti, ale opravdu nutí člověka k zamyšlení a zlepšení vlastního jednání, z části i k pochopení jednání ostatních, nebo dokonce ke zjištění, že některé lidi ve svém životě zkrátka nepotřebuji a je lepší, si je držet od těla. Jednou si ji určitě přečtu znovu.
Při čtení této knihy jsem byl ohromen částí věnovanou popisem úrovní vědomí. Ostatní části knihy mě až tak nezaujaly, ale tohle byl výborný úvod. Pak jsem nalezl od stejného autora knihu VZESTUP PO ÚROVNÍCH VĚDOMÍ, v které byla tato část obsáhle a dopodrobna rozpracována. Další část, na kterou bych chtěl upozornit, jsou dvojice slov, jakéhosi zdravého a nezdravého duševního postoje.
Možná jsem ze začátku čekal něco trochu jiného a přistupoval k ní s opatrností (taky mi na stolku ležela přes rok, než jsem se k ní odhodlal), ale rychle si mě podmanila. Kineziologií se zabývá jen do té míry, aby osvětlila podstatu kineziologického testu, kromě toho už je to v podstatě praktická filozofie. A i když občas může člověka nad některými věcmi přepadat beznaděj, celkové vyznění je pozitivní.
to OndřejMergl:
Odpovědi na všechny otázky nemusí být vždy danému člověku dostupné. Autor několikrát zdůrazňuje, že metoda se nedá příliš přesně použít pro zjišťování budoucnosti. Stejně tak testuje i to, zda vůbec smí otázku položit. A pokud máte k dispozici metodu, k čemu potřebujete předžvýkané odpovědi. Nehledě k tomu, že i ona pravda odpovědi závisí na úrovni toho, kdo pokládá otázku.
Náročné čtení se spoustou cizích výrazů (mnohdy v závorce přeložených do nových pro mne neznámých slov), které mě přimělo knihu často odkládat a číst ji na několikrát. Přesto však přiznávám, že je to jedna z nejzásadnějších knih, které jsem četla. S takovým pohledem na kineziologii jsem se doposud nesetkala. A pokud je naše tělo nastaveno tak, že dokáže samo rozeznat pravdu od lži, dobro od zla a to, co je správné, od toho, co v tu chvíli správné není, pak je tu k dispozici něco velmi zásadního pro náš celkový rozvoj. Kniha může dělat ledasjaký dojem, pro mne však, především v samém závěru, byla v podstatě duchovní literaturou. Dokonce i vysvětlení pojmů v závěrečném Slovníčku jsem četla se značným zaujetím. A napadlo mne, jak velmi souvisí s knihou Pragmatika lidské komunikace (také docela náročným čtením), kterou jsem dočetla před pár dny!
Pokud chováte jistou nedůvěru ke kineziologické metodě (stejně jako já), asi bych ke čtení nedoporučila. O to víc ale doporučuji autorovu předmluvu, která zachycuje jeho velmi zajímavý postupný vnitřní vývoj: "Nezbytně jsem musel změnit zvyk meditovat hodinu denně ráno a pak znovu před večeří, protože by to zesílilo mou blaženost do takové míry, že bych nemohl normálně fungovat."
Štítky knihy
úrovně vědomíAutorovy další knížky
2017 | Vzestup po úrovních vědomí |
2009 | Moc versus síla |
2018 | Pravda versus nepravda |
2018 | Vševidoucí já |
2020 | Já: Realita a subjektivita |
Náročný a místy docela složitý počin, ale velice potřebný a oči otevírající. Budu ale doufat, že v dalších autorových knihách se dočteme více praktických informací :)