Modrý mauricius: Honba za nejcennějšími známkami světa
Helen Morgan
Prožijte dobrodružné hledání nejžádanějších poštovních známek na světě, vydejte se z tropického ostrova v Indickém oceánu až do tichých aukčních síní moderního světa. Je to dramatický i vášnivý příběh prvních lovců poštovních známek. V září 1847 byly na dopisní obálky nalepeny barevné čtverečky papíru; posloužily k odeslání vstupenek na maškarní ples, pořádaný na tropickém ostrově Mauriciu. Nikdo z přítomných netušil, že obálka s touto známkou bude jednou stát přes milion dolarů. Když se dvoupencový „Modrý mauricius“ v roce 1865 objevil na začínajícím trhu se známkami ve Francii, okamžitě se stal slavným. V roce 1903 byl bezchybný kus nalezen v dětském albu. Známku koupil na aukci princ velšský a Modrý mauricius získal hvězdné postavení. Známka s označením „poštovní úřad Mauricius“ je synonymem slávy, bohatství i záhad. Helen Morganová vypráví fascinující příběh o nejvyhledávanějších kouscích papíru. Čtenáře zavede do Port Louis na Mauriciu, do Bordeaux, do Indie i Velké Británie, do Švýcarska i Japonska, všude tam, kam míří sny a představy všech sběratelů známek.... celý text
Literatura naučná Hobby
Vydáno: 2016 , BB artOriginální název:
Blue Mauritius: The Hunt for the World's Most Valuable Stamps, 2006
více info...
Přidat komentář
Niektore znamky su opradene pribehmi. Niektori zberatelia a obchodnici so znamkami sa stali legendami. A niektori falzifikatori sa stali legendami. Toto je pribeh o znamke. Fajn kniha ktora opisuje dobrodruzstvo okolo znamky. To bude asi nuda co? Nemusite byt filetalista aby ste sa zacitali. Uz samotny pribeh je putavy. Ono ak ste aj filatelista, mauricia do ruk nedostanete nikdy. Napodiv... u bratov cechov sa momentalne nachadza niekolko tychto znamok. V rukach neznameho investora. Presnejsie, najvacsi konvolut mauriciov v sukromnych rukach. Ale toto je uz trosku o investovani. Nie je to vasen, je to ako ked kupite Van Gogha. Znamky a dopis budu v trezore niektorej banky. Drvivu vacsinu dnes vlastnia muzea. Ono sa to ani nezda a uz sa na to pozabudlo, ale Cesko (niekdajsie Ceskoslovensko) bolo, je, a bude filatelisticka velmoc. A pred vojnou a po vojne tiez skoro kazdy chlapec a kazde druhe dievca zbierali znamky. A kto nie znamky, tak obrazky zo zapaliek. A mozete vziat na to jed, ze kazdy chalanisko vedel ze existuje modry Mauritius. Stal sa ikonou. Nie je to najvzacnejsia znamka, nie je najdrahsia, nie najkrajsia, nie najstarsia, ale s najvacsim sexepilom a legendou okolo.
Kazdopadne, ja som knihu zohnal za par supov v levnych...este ked posielali zasielky na Slovensko. Dnes uz nas ignoruju. Takze kto mal rad napr tie skvele knihy edicie Periskop, Kolumbus, take tie popularno-naucno-pribehovo-zaujimavym nametom oplyvajuce knihy, kludne zozente. Ja som si rochnil pri citani a este s pocitom ze sa vzdelavam.
Zajimave tema, ktere ale nebylo zajimave zpracovane. Nektere pasaze byly fajn, jine absolutne nudne. Preskakovani v myslenkach bylo relativne caste, takze se clovek fakt musel soustredit, co mu chce autorka rict. Mozna mene faktografie by bylo v tomto pripade vice.
Tuto knihu jsem náhodou objevil u známých a tak jsem se do ní pustil s očekáváním,že objevím"AMERIKU"nestalo se ale docela zajímavé čtení,ale místy jsem nedokázal pochopit jak to spisovatel myslí
Zajímavé historické informace o poštovních známkách "Modrý mauricius". Ale občas taky zdlouhavé nudné pasáže. Popravdě jako sběratel poštovních známek jsem od knihy jsem čekal víc.
Nejsem ani v nejmenším sběratelkou známek, ale Modrého mauricia zná snad každý. Tak proč se nedozvědět něco blíž. Zpočátku knihy se dozvídáme, jaké byly počátky pošty na ostrově. Zaujala mě historka s lodníky, kteří věšeli svou poštu do lahví obrácených dnem vzhůru a zavěšených na stromech v naději, že je někdy někdo vezme a doručí. Taky že zpočátku dopisy hradil adresát, nikoliv odesílatel. Potom se dostáváme ke vzniku známek jako takových a také k Modrém mauriciu. Tady už mě zaujalo jen, že nejprve známky začly sbírat zřejmě dámy, které si s nimi tapetovaly stěny šaten a pokojů.... Do dalších debat, kde se všude známky objevily, kde ztratily, kdo je vlastnil a za kolik je prodal, už šly mimo mě. Ale sběratele by snad příběh mohl zaujmout.
Sice jsem slovo od slova nepřečetla, ale dovolím si knihu ohodnotit z pohledu laika a čtenáře, který se chtěl něco málo dozvědět a také to dostal.
Tuhle knížku jsem si kdysi koupil když byla akce 5+1 u Dobrovského. Zaujal mne obal asi i název a nápad. Jako kluk jsem měl období kdy jsem sbíral známky.Ale jako... Tohle je takový druh literatury který si člověk přečte a čte se celkem dobře ale v moment kdy to dočtete tak si prostě řeknete:Co mi to vlastně dalo? Nic extra.Pro profi filatelisty je to příliš obecné psaní a pro laiky to nebude úplně záživné. Autor tomu dává evidentně úmyslně "vyšší"rovinu neustálím přeskakováním do svých myšlenek v rámci příběhu. A to je na tom nejhorší,člověk u toho opravdu musí hodně točit kolečky v hlavě.Prostě mi úplně nedošlo pro koho je tato knížka určená.