Moje cesta k lamům
Ole Nydahl
Kniha pojednává o svatební cestě Oleho a jeho ženy do Nepálu, kde se setkali se 16. Karmapou a dalšími vysokými lamy tibetského buddhismu. Popisuje jejich léta učení v Himálajích a jak na žádost 16. Karmapy odjeli zpátky do Evropy s tím, že zde mají přenést Buddhovo učení. 2. vydání
Přidat komentář
Zajímavá kniha, která popisuje cestu Oleho a Hannah k buddhismu. Znám lidi, kteří jsou buddhisti a zažili podobné věci jako oni, i když v mnohem menší míře. Takže i když je možné, že některé prožitky byly "přiovlivněny" důsledkem konzumace drog, tak pořád je obdivuhodné, že se s pomocí buddhismu z tohoto "drogového světa" dostali ven.
Zároveň bylo zajímavé číst o životě v Tibetě a okolních světch, stejně jako o lidech jako byl 16. Karmapa, Kalu rinpočche a Cečhu rinpočhe. Pro mě jako pro nebudhismy byla kniha velmi zajímavá a našla jsem v ní i poučení.
Spíše cestopis a deník o tom, jak se Ole dostal k buddhismu. Psané celkem čtivě, měl jsem občas problém se odtrhnout, dokreslující fotky.
Jen autor se tímto diskredituje a od své verze buddhismu mě úspěšně odradil. Popisuje naprosto nereálné zážitky a vydává je za skutečná vidění / znamení - bez ohledu na užívání drog. Byl to v podstatě feťák, pašerák a dealer.
"Buddhista" jak poleno Ole Nydahl popsal velmi zajímavým způsobem svou cestu do Tibetu a k buddhismu. Pasáže o tom jak se mu něco zjevilo nebo viděl nějaké barvy si však mylně vyložil jako znamení od Buddhy a dalších duchovních činitelů tibetského buddhismu, aniž by si po letech sebekriticky a realisticky přiznal, že měl tehdy mysl oblouzenou konzumací drog a barvičky, které tehdy nejednou kráte viděl byli výsledkem defektních chemických procesů v jeho mozku a nikoliv výrazem jeho duchovního osvícení ... nu což to je jeho problém ... kniha sama o sobě je velmi čtivá a zajímavá a její hodnotu vidím v tom, že přibližuje tehdejší Tibet a kulturu. Jako životopis a autobiografie je to velmi dobré.
Velmi zajímavá a inspirující kniha o tom, jak se z Oleho rebela a hipísáka stal buddhistický lama :-) A také se tu dočtete o velkých buddhistických učitelích, jako 16. Karmapa, Kalu rinpočhe či Lobpön Cečhu rinpočhe. Kniha je hodně čtivá a myslím, že může být zajímavá i pro ne-buddhisty a "ne-diamantovce". Je v ní znát, jak ohromnou sílu Ole má (a Hannah měla). Jeho záběr je prostě neskutečný.
Autorovy další knížky
2009 | Jak se věci mají |
2011 | O smrti a znovuzrození |
2009 | Buddha a láska |
2005 | Moje cesta k lamům |
2006 | Velká pečeť |
Duchovní cestopis, na kterém si cením upřímnost podobnou vlastnímu životopisu Daniela Reeda. Za Nydahlem stále cítím silné ego, a docela by mě zajímalo, jak se něho a podobné své následovníky dívá Buddha Šákjamuni.