Moje roky v Izraeli
David Borek
David Borek je stálým zpravodajem ČT v nestálém regionu Blízkého východu. Jak moc je tam (ne)bezpečno a co obnáší práce novináře v tak turbulentní oblasti? Existuje něco jako izraelská mentalita? Čeho se týkají tamní politické hádky? A jak vypadá izraelsko-palestinský konflikt zblízka? Všechno, co jste kdy chtěli vědět o Svaté zemi, se nyní dozvíte v reportážní publikaci plné barvitých příběhů i fotografií, které vás přenesou přímo do středu dění.... celý text
Přidat komentář
Knihy zahraničních zpravodajů České televize mám rád.
Takže ani tato kniha mně nemohla uniknout.
Velice cením dvě stěžejní kapitoly - izraelskou politickou scénu a vztah Izraelců a Arabů.
Borek popsal velice ale opravdu velice přesně vztah Izraelců a Arabů z takového úhlu pohledu, ze kterého bych to ani nečekal.
Ač sám má židovské předky, tak je to nestranné.
Super bylo i velké množství fotek.
Zajímavá byla i myšlenka, zda problémové soužití Izraelců a Arabů nemůže časem vyšumět. Poslední kapitola je datována k roku 2022....
Místy možná trochu náročnější, ale jinak velmi povedená kniha, která nechává nahlédnout do izraelské mentality, místní politické situace a v neposlední řadě přinese i náhled na Izraelsko-Palestinský konflikt. O něm se tu sice nedozvíme až tolik, ale ambicí autora nebylo o něm čtenáře poučovat a tak se to tu víceméně jen nakousne, přičemž i z toho mála je dost zřejmé jak komplikovaný tenhle konflikt je a jak náročné, vzdálené a skoro nemožné je jeho vyřešení. Jádrem knihy je každopádně pohled Davida Borka na Izrael nedávné minulosti (počítám, že teď se tam situace a nálada změnila) na základě vlastních zkušeností, podaný zábavnou a mnohdy i vtipnou formou, která dokáže vtáhnout, zabavit i poučit. Velmi si cením i snahy o maximální objektivitu, kdy se tady autor nestaví ani na jednu stranu a hezky tu čtenářům ukazuje, že svět opravdu není černobílý, ale spíš tmavě šedý.
Trochu jsem čekala, že se víc dozvím o historii konfliktu Palestiny a Izraele. Což se z mého pohledu úplně nestalo. Na druhou stranu, o tom by byla samostatná kniha, takže chápu. To, jak je situace komplikovaná vlastně píše i Borek, když vysvětluje, jak nerad na tuhle jasnou otázku odpovídá.
Zároveň vám ale kniha nastíní obraz Izraelců a jejich přemýšlení. Suma sumárum - Izraelcům jste ukradeni, nikdo neřeší, co tomu řeknou lidi (kontext posledních měsíců tomu dává zas trochu jiný nádech).
Ale ke knize - čte se to celkem dobře, oproti jiným knihám zpravodajů televize tu není moc té práce, což mi vůbec nevadí. Problém spíš vidím v samotném Izraeli, protože je to tak extrémně rozdělený stát co se týče názorů, že když jsem byla u pátých voleb a dalších politických stran, už mě to moc nebavilo.
Velmi zajímavý vhled do reálií Izraele jak z pohledu vnitřní politiky, tak z pohledu toho nekončícího konfliktu s Palestinou - zvlášť po 7. říjnu velmi poučné.
Vtipná a neotřela kniha zážitků a postřehů českého žurnalisty o Svaté zemi. Doporučuji.
Výborně a nestranně popsaný konflikt, který je nyní žhavou skutečností a jehož počátky jsou zachyceny v knize Ó Jeruzaléme. Hodně osvětluje - jak život na obou stranách, tak i mentalitu lidí. Opravdu dobrý žurnalista s talentem pro zachycení okamžiku i dlouhodobého pohledu na dané téma.
Kdykoliv je David Borek v televizi, tak zbystřím a zvyšuji hlasitost. Od pana Borka je to vždy taková fontána informací! Je vidět, že chce a má co říct! Jeho reportáže jsou vždy velice podrobné a uvedou vás během chvilky do problematiky.
Kniha je neskutečně zajímavá! Jestli si myslíme, že je česká společnost rozdělená, tak ani omylem! Pojďme si s Davidem Borkem udělat výlet po Izraeli a zjistíte jak to doopravdy je. Moc mi pomohlo přirovnání řady situací v Izareli na poměry v ČR bylo to tak více srozumitelné. Jen je škoda, že nebyly v knize více rozvinuté příběhy běžných lidí (např. Izraelci co studovali v ČR, pán se kterým má DB společného praprapraprapraprapředka).
Kniha mě zcela pohltila a vysvětlila mi spoustu věcí ohledně izraelsko-palestinského sporu. Část týkající se voleb byla trochu složitá, pletla se mi jména těch méně známých politiků a zcela neznámých stran, ale jinak je kniha psaná velice poutavě a ráda se k ní zase vrátím.
David Borek je můj nejoblíbenější zahraniční zpravodaj ČT - miluju jeho komentáře, zasazování do kontextu, přímost, schopnost stav věcí srozumitelně zprostředkovat. Vždy vše zasvěceně a detailně ilustruje, vážně profík. Proto jsem se moc těšila na tuto knihu a doufala jsem, že o trochu víc porozumím tolik aktuálnímu konfliktu v Izraeli. Mimochodem, poslední kapitola se datuje k prosinci 2022 a neuplynul ani rok, a čtení této knihy nabralo po událostech ze 7. října 2023 další, nový, rozměr. Musím říct, že tento kus země mě opravdu neskutečně fascinuje, především tedy ten koktejl lidí a názorů, kteří způsobují, že zdejší konflikt se zdá velmi těžko řešitelným... Člověk o to víc docení, že opravdu žije v té části světa, kde je (aspoň, a doufejme napořád) stále klid. I když u nás to "vyřešila" předminulá generace - kdyby zde Němci zůstali, kdo ví, jak by to tady teď taky mohlo vypadat... Ale historie nezná "kdyby". Buďme rádi za to, co je... Knížka je skvěle napsaná, a tomu, kdo by se rád blíže seznámil s pozadím celého palestinsko-izraelského konfliktu, nezbývá než ji doporučit.
Davida Borka mám ráda jako blízkovýchodního zpravodaje ČT. Má rozvláčný styl v reportážích i v této knize, ale mně to takto vyhovuje. O Izraeli jsem viděla několik filmů a četla jsem knihy jak beletristické tak reportážní. Takže izraelské reálie i zajímavosti už trochu znám. Proto mi vyhovovalo právě to, že se autor zabývá politikou a srozumitelně vysvětluje složité soužití Palestinců a Židů.
Na tuto knihu jsem se velmi těšila, mám ráda styl Davida Borka. V knize je hodně znát, to je paráda. Bohužel obsahem je pro mě kniha zklamáním. Je prakticka celá o politice, doufala jsem v něco jiného. Je jasné, že v této oblasti se tomu nevyhneme, ale tady toho bylo zbytečně hodně a zbytečně detailně. Ráda bych si přečetla příběhy obyčejných lidí, autorovy zážitky z cestování nebo gastronomie, to mi chybělo. Je tu ale hodně fotek, jsou vložené přímo do textu. Z toho jsem byla nadšená, obvykle se dává samostatná příloha a to mě tolik nebaví.
Izrael - pro mě země plná rozporů. Tento titul mě nezaujal tolik jako knihy pana Etzlera či Řezníčka. Hodně politiky, podstatně méně o životě a kultuře obyčejných lidí.
Autora můžete znát jako zpravodaje ČT z Blízkého východu a nyní nám přiblíží svou cestu do Izraele, i to, jací lidé tam žijí, jaká je tam situace, nejen politická, a jak vypadá izraelsko-palestinský konflikt zblízka.
Mám ráda cestopisy i životopisné knihy, takže mě tato kniha okamžitě zaujala. Navíc tím, že čtu knihy z období druhé světové války, ráda jsem si rozšířila obzory o tom, do jaké to země se vlastně Židé stěhovali. K tomu všemu je kniha psána poutavě a zajímavě, tak jsem při čtení byla nadšená.
Dozvíme se něco ze života autora, jeho cesta do Izraele byla zajímavá. Ale hlavně pronikneme do všech tajů a podrobností o tom, jaký je Izrael a jací lidé v něm žijí. Je to úplně jiná mentalita a autor nám ji zde skvěle přibližuje nejen díky svým historkám, co tu zažil.
Bylo neskutečné číst o konfliktech Židů, Arabů, Beduínů, ale hlavně pak o probíhající válce a raketových útocích z pásma Gazy.
Celkové vyprávění mě zaujalo natolik, že jsem si na mapě vyhledávala, kde se zrovna nacházíme a které místa autor v knize popisuje.
Při čtení jsem však měla i jeden problém, bylo tu na mě až příliš mnoho politiky. Chápu, že je to potřeba, abychom komplexně pochopili, jací vlastě jsou obyvatelé Izraele, ale na mě toho bylo až moc a politické pasáže byly pro mě zdlouhavé.
Každopádně je to zajímavá kniha, díky které jsem se dozvěděla mnoho nového a pokud i Vy rádi poznáváte nová místa, rozhodně po knize sáhněte.
3,5*/5*
Autorovy další knížky
2023 | Putinova válka |
2023 | Moje roky v Izraeli |
2024 | Krvavý rok 5784: 12 měsíců války v Izraeli |
Více o politice než o životě v Izraeli jako takovém , ale tak to v takových knihách bývá . Docela dost nadhledu a vtipu . Vzhledem k tomu ,že kniha byla napsána v roce 2022 , počítám , že některé věci by byly napsány dnes jinak .