Moje studená válka
René Benda
Autentický a drsný příběh obyčejného kluka z Československa 80. let minulého století. Žádný sentiment a laskavé vzpomínky. Bez příkras a takový, jaký reálný život byl v časech STB, udávání a světlých zítřků, kdy okolnosti dokázaly změnit život běžné rodiny v katastrofu během jediného dne. Na druhé straně lidský a aktuální příběh třicetiletého muže ze současného New Yorku. Stejně dramatický a zároveň dojímavý. Oba hrdinové ztrácí vše, jen na jiném místě a v jiné době. Co mají společného a co je dělí? A jakou mají budoucnost? Částečně autobiografický román "Moje studená válka" autora Reného Bendy se hned po svém vydání stal best-sellerem a připravuje se jeho další vydání.... celý text
Literatura světová Literatura slovenská Historie
Vydáno: 2012 , KvartaOriginální název:
Moja studená vojna, 2010
více info...
Přidat komentář
Četlo se to výborně, i přesto, že autorův jazyk není nijak pestrý. Vlastně to bylo spíš takové vyprávění, které by klidně mohlo probíhat ústní formou. Nicméně děj měl spád a a k hltání příběhu možná přispěla i určitá nostalgie, vzpomínka na osmdesátky za železnou oponou + vlastní mládí trávené poflakováním se s kámoši a zkoušením, jak co nejvíc věcí tak nějak zazdít. (Jsem tedy trochu mladší než vypravěč, v 80. letech jsem byla na základce, nicméně plechovky, bony, tuzex, snění o voňavém západu si pamatuji velmi plasticky. To poflakování probíhalo i v následných devadesátých, i když těch už velice volnějších.)
Část, kdy Tomi emigruje, byla docela napínavá a bavila mě moc. Prostřihy na Samuela, žijícího v New Yorku už míň, to bylo zbytečně natahované. V poslední třetině mi navíc některé věci přišly trochu přestřelené, někteří už tu to zmiňovaly (např. přerod stbáka, odchod dětí s tatínkem od mámy, aniž by to nějak zásadněji řešily ony, a z náznaků i maminka atd...). A ještě jedna věc, přerod hrdiny, který mi na začátku byl velmi sympatický a pak byl naopak místy fakt na ránu.
Nicméně musím říct, že potěšila taková ta poměrně syrová autentičnost a obecně čtivost.
Výborná knížka. Napínavý příběh, ve kterém se mi vybavila spousta věcí, jak to bylo za komoušů.
Děj má švih, jak jsem měla volnou chvilku, běžela jsem si číst. Trochu krkolomně vymyšlená část odehrávající se v Americe.
Taky jsem zamlada zažila socialistické Československo a byla v Americe při útoku na WTC. Potkala jsem Česku, která s rodiči utekla do Rakouska a několik let žili v uprchlickém centru. Podle toho co mi vyprávěla byly ty centra mnohem drsnější než to, co popisuje autor v knížce. Doporučuji přečíst..
Tak tohle byla síla. Vzhledem k tomu, že jsem se narodil 12 let po sametové revoluci, je pro mě dost těžko představitelné, jaký život museli moji vrstevníci prožívat. O období let 1948 - 1989 se moc rád zajímám, nikdy jsem však nečetl podobně laděný román, který veškeré historické souvislosti zaobaluje do krásného, ale drsného průběhu, který by klidně mohl být pravdivý.
Často soudíme lidi, kteří se za režimu zachovali tak, jak se zachovali. Nikdy však nevíme, jaký příběh bychom psali my sami. Silně doporučuji tento příběh, u jehož konce jsem měl slzy na krajíčku.
Perfektní kniha se vším co k tomu patří...Knihu jsem si půjčil v knihovně , po přečtení koupil...tak to konec konců praktikuju pořád..Není problém koupit knihu s krásným -prodávajícím obalem i slibnou anotací a být zklamán...
Ano , dělám reklamu knihovnám
Napínavý príbeh, všetkým nám známe pomery, niekedy opísané do detailu. V druhej časti pribudlo trochu balastu.
Skvělá knížka autora zatím jediné knihy.Nejprve celkem poklidný život kluka v socialistické Bratislavě, poté drsný zážitek ze svíčkové demonstrace v roce 1988, který nastartoval další události. Během několika vteřin se musel rozhodnout pro okamžitou emigraci, poté dramatický útěk,velmi drsné podmínky v uprchlickém lágru. Líbilo se mi že autor popisoval život v Československu v osmdesátých letech tak jak jsme jej prožívali, ale ani nijak nepřikrášloval život čerstvých emigrantů na západě. Líbil se mi jeho vztah s "malými", díky moc za velmi nadějný konec. Jen je mi nepochopitelné proč se tak dlouho po revoluci stále bál odhalit svoji totožnost.
...........................................................................Výzva 2018
Dobrá kniha, přelouskáno za tři dny. S ohledem na to, že mé dospívání spadá do stejné doby jako u autora, naprosto mne uchvacovala (na rozdíl od mladších čtenářů) první polovina knihy, která každého, kdo dospíval před revolucí, musí oslovit a připomenout už zapomenuté: prázdná plechovka od coca-coly jako jedinečný kousek na psacím stole pro uložení tužek, sbírání barevných papírových ubrousků, nakupování v Tuzexu, vymýšlení důvodů, proč se nemůžu zúčastnit prvomájového průvodu, radost z výjezdní doložky do Jugoslávie….a desítky dalších momentů, které jsou v knize zachyceny třeba jen v jedné větě, ale které úplně píchnou…. a pak, poprvé vidět benzinku „na západě“, muškáty v oknech rakouských domečků…. kdo zažil, ví, co chci vyjádřit. Kniha má navíc spád, dobře se čte (možná i za cenu toho, že si autor někde něco „přikrášlil“, ale to nevadí), někteří ji budete vláčet pořád s sebou, abyste se dostali do finále co nejdříve.
Knížka je skvělá, čtivá a velmi napínavá! Přečetla jsem ji jedním dechem a všem ji vřele doporučuji. Naštěstí jsem se nenechala odradit tím strašným přebalem... toho je škoda.
skvělé. na to, že jsem ji v knihovně popadla jen tak náhodou, jsem byla unešená. moc pěkné čtení...co se týče autoerotiky, to jaksi k životu patří, kor tedy u sedmnáctiletých - ty s tím stráví podstatnou část času, řekla bych. je to dost podrobné a kdyby to tam nebylo, tak by to bylo divné.
takže to mi nevadilo, příběh byl fajn, musím přiznat, že na dvou místech jsem se rozbrečela.
a ta fascinace západním světem a igelitkama v obchodě.... i já jsem to zažila, jak jsme čuměli, když jsme s našima jeli hned po revoluci do Rakouska...
jestlipak ještě něco napíše pan Benda?
Mně naopak seděla víc první část knihy. Možná proto, že jsem téměř stejný ročník jako hlavní postava a dobu 80. let si dobře pamatuju.
Naopak v závěru mi to nějak sřípe: STBák, který "našel boha", ale stále je v kontaktu se starými strukturami. Rodina, které úštvali otce, za ním aktivně přijde s odpuštěním. Bezproblémový odchod dvou malých dětí od matky. Matka, která se s tím smíří atd. (Shoda s příspěvkem mi-nul-o níže.)
Přesto čtení velmi dobré. Přijde mi sice, že trochu klouže po povrchu věcí, ale při hlubším pohledu by asi kniha neúměrně stránkově nakynula. Dávám 4/5.
Tato kniha nemá chybu. Počet stran mě zarazil, ale přečetla jsem jí jedním dechem. Do příběhu se snadno začtete, knihu už nebudete chtít pustit a bude Vás mrzet, že už je konec.
jako helmiczka :), prvních devadesát stran bylo pro mě spíše utrpení, ale jsem ráda, že jsem zatla zuby, i když jsem nezažila moc velká překvapení v ději, bohužel i ten coming out jsem předpokládala nějak moc brzy, ale to není důležité, důležité je, že se autorovi podařilo zachytit obě strany, není to černobílé (kromě obalu), ano, je pravda, mohlo by tam být méně autoerotiky ;) a nemusel by mluvit jako "píxxx", ale asi by to bylo na úkor té autentičnosti, protože jak asi uvažuje a přemýšlí sedmnáctiletý kluk nebo totálně vytočený zoufalý chlap....
Bylo to bezesporu dobré čtení, zajímavé a napínavé. Řekla bych, že se autorovi docela dobře podařilo vykreslit tu dobu. Knížku jsem četla téměř jedním dechem, dvakrát mi kvůli tomu ujel autobus do práce:-) Občas mi vadil drsný jazyk, ale to k drsné době patří. Taky bych možná ocenila méně autoerotiky hlavního hrdiny :-D Ale to jsou detaily. Jinak je to určitě knížka, která se mi vryla do paměti. Určitě doporučuji.
Štítky knihy
dospívání komunismus Bratislava normalizace (1969-1989) Státní bezpečnost (StB) emigrace protikomunistický odboj železná opona rományAutorovy další knížky
2010 | Moja studená vojna |
2022 | Prázdniny v Juhoške |
2023 | Výlet do Las Palmas |
Jak už tady někdo psal, autor nemá velkou slovní zásobu, což bylo místy lehce únavné. Příběh je přínosný hlavně pro mladší generace. Starší, kteří už tohle viděli, četli a zažili jinde, to mohou brát jako soubor klišé.