Moje vlast!: Proč jsem byl neonacistou
Christian Ernst Weißgerber
Je tak snadné stát se náckem. Pochopit příčiny je mnohem složitější. O nacismu se před malým Christianem mluvilo šeptem. Bylo to monstrum z temné minulosti, pro mladého kluka zlověstné, ale zároveň přitažlivé. V někdejším východním Německu, kde pro spoustu lidí znamenaly kapitalistické reformy spíše ponížení než vítězství a které do devadesátých let nepoznalo přistěhovalectví v takové míře jako to západní, neztratila rétorika silného, samostatného a etnicky homogenního státu nikdy na přitažlivosti. A v opozici vůči liberálnímu, změkčilému a multikulturnímu Západu má původ i určitý ideál muže: vojensky strohého, chránícího přirozený řád. Stačilo poprvé zajít na demonstraci, na koncert — a z Christiana se stal neonacista. S nově nabytým historickým odstupem a kritickým nadhledem už nebyly pro Christiana jeho dosavadní názory a přesvědčení přijatelné. Kniha Moje vlast! je výsledkem pátrání po příčinách radikalizace a po společenských kontextech, které dělají z mladých lidí pravicové extremisty.... celý text
Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2020 , HostOriginální název:
Mein Vaterland!: Warum ich ein Neonazi war, 2019
více info...
Přidat komentář
Zajímavý vzhled do německé subkultury. Nevěděla jsem, že neonacisti stále ještě používají (nebo v té době, ve které autor byl členem této komunity) tak doslovnou ideologii jako nacisti v minulosti. (Extrémní antisemitismus, čistota rasy atd.) Kniha zachycuje různé proudy německého neonacismu, to, jak se prolínají a někdy dokonce jdou proti sobě. Dokonce spojení ultra pravice s ultra levicí. Fakt mě to donutilo přemýšlet o těchhle politických směrech jinak. (Respektive mi dřív nedocházelo, že těchto lidí je tolik... A nemusí být hloupí.)
Mrzelo mě, že se autor nikdy neponořil do děje, a každou jednotlivou stroze popsanou událost vztáhl na nějaký obecnější koncept. Přidalo to na informativnosti, čtivosti nikoliv. Zároveň někdy autor prezentoval svoje nynější názory jako fakta (i když části to opravdu byla fakta, ne vždy), a snažil se očividně čtenáře "poučit." Chápu. Snaží se nerozměňovat fakta a znít jako “každý má svoji pravdu. Myslím, že jsem se s ním dokonce téměř ve všem shodla, nicméně nevím, jestli tenhle poučný styl přispěje k něčí deradikalizaci. (Doufám, že jo.)
Dobrý pointy: Teenage návykové maskují svou ideologii jako humor, když je někdo okřikne.
Člověk může dělat dobrý věci ze špatných důvodů (vegetariáni nacisti)?
Moderní ultra pravičáci tvrdí, že ti zlí nacisti jsou zelení socani. (nacionální SOCIALISMUS)
Sympatie mezi nácky a islamistickými radikály.
Nečtěte, pokud chcete od knihy drama, krev a druhou světovou válku. Není to akční kniha. Popisuje i potenciálně akční události poněkud šedě.
Takhle by to možná vypadalo kdyby Adolf měl tu možnost napsat jakési poučení ze svého krizového vývoje, takový Mein Kampf naruby, místy teda vskutku těžkopádné blábolení zabalené do filozoficko-politologického obalu. Vůbec jsem nepobral co vlastně bylo tak fascinujícího setkávat se ve skupině podobně tlachajících neonazi typů.....a tím víc nechápu co fascinujícího bylo na tom původním nazi modelu, který byl zejména ohledně žvanění tedy mocnou inspirací. Jsem z tého knihy spíš zmaten a četlo se to teda fakt blbě......
Ukňourané a rádoby moudré přežvykování pár faktů o neonacismu v Německu. Aneb teď už jsem chytrý a všechno vím a nácek jsem byl hlavně proto, že tatínek byl zlý.
Nuda.
Dobrá kniha, ale určená jen pro specifickou sortu čtenářů. Popisuje životní příběh německého neonacisty, jeho pohnutky k tomu, aby se přidal k extrémistům. Kniha je hodně filozofická a popisuje názory těchto lidí.
Autorovy další knížky
2020 | Moje vlast!: Proč jsem byl neonacistou |
2021 | Zrozeni/zrazeni svobodou: Co chtějí české a východoněmecké děti postkomunismu? |
Po sjednocení Německa se v bývalé NDR vyrojily v 90. letech skinhead a skinhead kapely jako houby po dešti, podobná situace byla v 90. letech i u nás .Christian jako východní Němec,, Ossies,, byl zvyklý celý život jako všichni Osses si jen stěžovat, to potvrdí každý Wessies , bývalý západní Němec, Christian si v knize stěžuje opravdu na vše :-) ať je to na otce, sestru, hnutí skinhead atd. Kniha je takový malý průřez hnutím skinhead v 90. letech ve sjednoceném Německu očima východního Němce. Kniha není žádný literární skvost, ale svým způsobem zajímavá, kdo pamatuje subkulturu skinhead a kapely Landser, Lunikoff atd. Je zajímavé že kniha nevyšla v Německu, ale byla vydaná v Curychu ve Švýcarsku 2019. Na téma hnutí skinhead v bývalém NDR byl natočen zajímavý třídilný seriál Teroristé hákového kříže (2016), propojení bývalé STASI, BND a vazby na neonacistická hnutí ve sjednoceném Německu.