Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše
Richard Sklář
„Nevěř všemu, co vidíš. I sůl může vypadat jako cukr.“ Nevinně vypadající telegram oživí vzpomínky na jednu letní studentskou brigádu před téměř třiceti lety. Odpověď na telegram způsobí zemětřesení nejen v samém srdci Evropy, ale odkryje také mnohem starší souvislosti, patřící k nejstřeženějším tajemstvím třetí říše. Průsečíkem všeho je prastará, až mystická oblast s původním názvem Morgenland… Rudolf Honig, veterán z první světové války, je prostý vesnický kovář ve vesnici Malá Morávka v Jeseníkách. Koncem druhé světové války i u něj doma dojde ke krveprolití, které zásadním způsobem zasáhne do zbytku jeho života. Je zajat, ale před postupující frontou se mu podaří i se svým věznitelem, důstojníkem SS, uniknout. Oba jsou ranění a několikrát přežijí svou smrt. Cesty osudu je vedou do přísně utajené továrny na území dnešního Polska, kde sídlí Vůdcova poslední naděje – zbraň odplaty. Konec války je zastihne na druhé straně Hrubého Jeseníku, nicméně pořád jako oko v hlavě střeží tajemství, svěřené jim nejzáhadnější ženou třetí říše. Ono tajemství v paralelním příběhu prosákne i do dnešních dní a protne se ve vzrušujícím závěru. Většina osob a událostí, vyskytujících se v příběhu, jsou výplodem autorovy fantazie. Ledaže…... celý text
Přidat komentář
Ač téma třetí říše mi není blízké, tato kniha se četla velmi dobře, ale je to "těžké" čtení
Knihu jsem zakoupil pod dojmem anotace na jistém serveru s ojetými knihami, abych zase měl nějakou válečnou alternativu do vlaku (po Tisíc sluncí od Scarrowa, která se mi líbila), a po přečtení zdejších komentářů se má očekávání propadla natolik, že na ně musela naběhnout parta ostravských horníků.
A ono překvapivě se mi to četlo dobře, byť první polovina drhla způsobem, jakým dobře navazelínovaná prdel nedrhne. Současné i minulé postavy mi byly sympatické (možná proto, že do Ostravy velice často dojíždím a tak nějak rubikovsky mi do toho zapadly), atmosféra se místy zahustila takovým způsobem, že do potravinového NUTRI-SCORE by museli přidat další písmeno a ocenil jsem také napojení této knihy na lore/kontext, vybudované kolem oné domnělé nacistické tajné zbraně (pro jejíž existenci v reálu nejsou pražádné důkazy, leč to některé neodradí; schválně nechť případný zvědavý čtenář tohoto komentu pogooglí Rudolfa Lussara).
Během čtení jsem vypouštěl faktografickou správnost předkládaných informací a bral to celé jako skutečně alternativní historii (tedy takovou, v níž jsou polští partyzáni v Breslau, kde skutečně funguje další kvazi nacistická tajná zbraň- Die Glocke a kde američtí piloti po válce skutečně spatřují neidentifikovatelné vzdušné věci). Možná nacistické tajné zbraně zde mohly mít větší roli, ale někdy i cestu dvou literárních mrzáků je zábava pozorovat (důraz na literárních)
Oproti Tisícu sluncí je tato kniha pomalejší, není zde nonstop akce jako v Lidlu a postavy mi připadají životnější, než v TS. Společným pojítkem obou knih by snad mohl být závěr, vedený do ztracena (ano, události z konce války zde NEMAJÍ dopad na budoucnost, resp. budoucnost zde není výrazněji odlišná od toho, co se po válce skutečně dělo).
Za závěr, pomalejší rozjezd a jednání postav leckdy nelogičtější, než jednobarevná Rubikovka, strhávám 1,5* a díky pozdější čtivosti zaokrouhluji na 4.
P.S. Nezaregistroval jsem, že by nějaký zdejší SSman mluvil ostravským nářečím (jeden po určitou dobu mluvil takovou tou popkulturní čěmčinou, známou z Alles Gute!)
Mám z toho dost rozporuplný pocity. Úvod je vyloženě navnazující, pak to ale začne dost ujíždět především v té moderní dějové linii. Tak pořád čtete a čtete, na konci to do sebe teda celkem pěkně zapadne, ale stejně se nevyhnete pocitu, jestli se tohle téma nedalo odvyprávět trochu jinak. Závěr byl dost vláčnej. Takže s tím hodnocením to za mě bude někde kolem středu.
Od Richarda Skláře jsem četla Vilu na Sadové, která mě hodně bavila, a její dvě pokračování, ta už s o něco menším nadšením. Chtěla jsem zkusit něco dalšího, ale Morgenland mě vyloženě zklamal. Začátek vypadal slibně, alternativní historii mám docela ráda, jenže postupně tam autor spletl páté přes deváté, historii, konspirační teorie, válečné i neválečné zabíjení a mrzačení, sexuální zneužívání lidí i slepic. Většina postav jedná dost nelogicky a neuvěřitelně a u většiny z nich mi nesedí ani rádoby vtipné dialogy. Dočetla jsem jen proto, že nerada odkládám knížky a doufala jsem, že na konci do sebe všechno zapadne a pochopím, o co vlastně šlo. Ale nestalo se :-(
Celkem zklamání,určitě jsem čekala víc.Četla už jsem od Skláře dě knihy a obě byly lepší.
Tak tahle kniha mne moc neoslovila. Technicky vzato - jak jednonohý naporcuje zabité nepřátele a spálí je v peci na chléb? Překombinovaný děj na hranici reality a fantasy. Nicméně - jiné knihy autora mne moc bavily:-)
Morgenland v sobě skrývá příběh, který mě velmi bavil. Minulost zde střídá současnost. Postavy jsou osobité, zajímavé a některé velmi sympatické, včetně jedné psí. Vyprávění je to mnohdy kruté, často lidské a občas vtipné. Téma prozrazovat nebudu, ale z náznaků je zasvěceným čtenářům od začátku jasné. Působivá atmosféra zde upozaďuje některé historické nebo "technické" nesrovnalosti. Také se mi líbí, že všechny hlavní postavy jsou "dohrány". Na závěr zbývá jen dodat: "Studna je zarámovaná!"
Měla jsem docela velké očekávání, ale abych se neopakovala, plně souhlasím s komentáři od Camel-9 a Parwana. Navíc mi vůbec neseděl styl autorova vyprávění.
Tato kniha mě nezaujala, zapletený příběh a prolínání dvou dějů - jeden ze současnosti a druhý z období druhé světové války. Nic moc.
Nedočteno... nedalo se. Špatně psané, místama divné obraty, nezajímavé až otravné postavy a děj mě taky moc nechytil.
Celkem čtivá kniha. Trocha alternativní historie, záhad Sovích hor a kupa epizod z putování dvou, před koncem II.s. války osudem spojených mužů . V paralelní současné dějové linii na čtenáře čeká hodně zamotaný příběh týkající se až existence EU. Kniha má i své hlubší pasáže týkající se událostí těsně před a po osvobození. Hodně dobrého čtení na relax.
Na knihu jsem se hodně těšil ale zklamala mě. Děj mě nebavil a do čtení jsem se musel neustále nutit. Jediným plusem knihy a díky tomu jsem ji přečetl ,bylo zasazení příběhu do Jeseníků.
Tato kniha měla velký potenciál, který bohužel nebyl vůbec naplněn. Propojení druhé světové války s dějovou linkou odehrávající se v současnosti působilo zpočátku velmi atraktivně, ale autorovi se nepovedlo zpracování. Často jsem se nudila a zároveň tak i nutila do čtení. Autor mi bohužel svým stylem psaní vůbec nesedl a pochybuji, že ještě někdy zkusím nějakou jeho knihu.
Líbila se mi autorova Vila na Sadové, proto jsem sáhla po téhle knížce, téma války mne zajímá a byla jsem zvědava. Bohužel, zklamání. Prvních 100 stran se vyvíjí zajímavě, postavy jsou kvalitně vykreslené, prostředí taktéž, nicméně poté je to spíše lahůdka pro fanoušky sci-fi a konspiračních teorií.
Tak jsem na velkých rozpacích. Knížka se četla dobře, ale čím více se blížila ke svému závěru, tím více byl popisovaný děj nepravděpodobný a ve výsledku i fakticky nemožný. Německé Breslau se stalo polskou Vratislaví až po válce, takže široce rozvětvené hnutí polského ozbrojeného odporu je pitomost (viz komentář ZdeňkaW). Likvidaci pozůstatků násilné události na dvoře u Marty si fakticky nedovedu představit - jak z hlediska množství prolitých tělních tekutin po dvoře, tak následné "kremace" v peci na chleba. A to prosím jednonohým invalidou. Také mi uniká odpověď na zásadní a kardinální historickou otázku, jak se představitelé válečné linky příběhu vyhnuli následnému (a hodně důslednému) odsunu Němců z Československa. No a slovácké nářečí v Jeseníkách, tož to je teda věc! Mrzí mě to velice, protože příběh měl potenciál, ale více než tři hvězdy dát nemůžu.
Oceňuji, že vznikla nová česká kniha zabývající se něčím jiným než milostnými vztahy ( v menší míře i zde). Nicméně, druhá dějová linka (v současnosti) mi připadala slabší a víceméně zbytečná. A co bych vytkla nejvíce je autorovo vyžívání se v brutálnosti, chápu, že k poválečné době to patřilo, jenže tady už to hraničí s masochismem autora a v současné dějové lince to bylo úplně zbytečné. A co úplně zkazilo "historický" ráz knihy byl dosti zvláštní konec Adolfa Hitlera.
První kniha s tímto autorem a zpočátku jsem se velmi rychle začetla. Byla jsem překvapena jeho barvitým a peprným stylem psaní, ale po několika stránkách to bylo únavné. Část z minulosti byla zajímavá, jen jsem některým věcem nechtěla věřit. Přesto jsem byla překvapena, jak se to propojilo s přítomností a celé se to četlo celkem dobře. Ještě se podívám po jiných autorových knihách.
Je škoda, že autor historických románů má tak velké mezery ve znalosti historie. Neustále v knize hovoří o tom, že se děj odehrává v Generalgouvernementu, a přitom jeho západní hranice je od Breslau asi 300 km směrem na východ. A proto taky přítomnost polské podzemní armády na území Dolního Slezska vyzní poněkud směšně. Dalším takovým rušivým bodem je použití nářečí z oblasti jižní Moravy v Malé Morávce.
Autorovy další knížky
2015 | Vila na Sadové |
2015 | Anděl smrti |
2018 | Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše |
2020 | Krátký proces |
2011 | Besceler!!! |
Válečná beletrie o tom, že minulost nejdříve šlape po špičkách a později nás dožene v nepravou chvíli.
Příběh je rozdělený do svou časových úseků.
Sudety, 1945 : Vražda souseda ke konci 2.sv. a nalezení těla otřásá vesnicí. O to vice však taškase záhadným nálezem.
Ostrava 2015: Montážník Hynek dostane telegram sdelující zarážející větu: Jarek F. je v nemocnici. Bez jiného pokračování, adresy nebo jakéhokoliv náznaku, že by se mělo něco dít.
Osud dlouholetého kamaráda se po letech začíná otevírat.