Sultánova žena
Jane Johnson (p)
Strhující historický román odehrávající se v Maroku v 17. století. Vypráví příběh Nus-nuse, syna náčelníka kmene Senufo, který se stal otrokem u dvora sultána Muláje Ismaíla, jednoho z nejkrutějších vládců v historii. Do jeho života zasáhne pletichářská sultánova žena Zajdána, pověstná používáním černé magie a jedů, a zákeřný velkovezír. Jeho osud však zásadně změní mladá Angličanka Alys, zajatá berberskými korzáry. Ta musí čelit jednoduchému rozhodnutí. Zemřít nebo popřít svou víru a stát se součástí sultánova harému. Osudy Nus-nuse a Alys se nečekaně spojí…... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2014 , BránaOriginální název:
The Sultan´s Wife, 2012
více info...
Přidat komentář
Co mají společného eunuch, sultán a anglická zajatkyně prodaná do harému?
Do knihy jsem šla se smíšenými pocity, jelikož jsem četla předchozí dvě knihy této volné série. Z první knihy jsem byla nadšená avšak druhá kniha mě vůbec nezaujala, a to hlavně linkou, která byla ze současnosti. V tomto třetím díle se vracíme, bez jakéhokoliv prolínání minulosti a současnosti, do světa harému, tropického počasí a sultánova dvora. Já jsem nadšená.
Tento žánr je velkým ústupem z mé komfortní zóny, především jsem se nemohla smířit s náboženským extrémizme, který prostupuje celou knihu. Nechápu tuto kulturu, způsoby a ani chování lidí, je to natolik odlišné od toho co známe v Evropě...
V knize vlastně není přímá dějová linka, příběh a osudy Nus-nuse a Alys volně plynou a my je sledujeme po dobu nějakých pěti let. Pohled vyprávění se střídá mezi eunuchem Nus-nuse a Alys, přičemž většina knihy je psána z pohledu Nus-nuse. Kniha tentokrát neobsahuje retrospektivu a oproti předchozím knihám má skvělý a lehce stravitelný překlad, a také dobrou formu zpracování textu, což mi u předchozích dvou knih nevyhovovalo a na čtení se to také odrazilo.
Velice se mi na knize líbilo, že se autorka nesnažila popsat všechny momenty ze života hlavních postav, když bylo třeba, tak nějaký časový úsek přeskočila či jen stručně popsala. Oceňuji, že se autorka nesnažila všechny události popisovat ze dvou různých perspektiv ale volně přeskakovala mezi vyprávěči a události se tak neopakovaly.
Kniha není nijak moc akční a je to spíše čtení pro ženy. Pokud Vám nevadí číst o harému, lidech trpících pod islámskou nadvládou, snesete popisy násilí na lidech i zvířatech a máte rádi dobře vykreslené pozadí příběhu, jděte do toho.
HODNOCENÍ SÉRIE: 90 %
Po dlouhé době opět něco z historie, a to z Maroka. Láska angličanky a eunucha nemůže být naplněna, ale mohou si navzájem ulehčit svůj osud. Doporučuji!
Poutavý příběh se šťastným koncem, příjemná oddychovka na letní dovolenou. Stojí za přečtení.
Moc pěkný čtivý příběh otroka u dvora sultána v Maroku v 17.století.Spousta intrik,nenávisti a nebezpečí ale i lásky,zajímavá kniha doporučuji.
Sultánova žena se mi opravdu moc líbila, byl to příběh plný intrik, krutosti a závisti, ale také i lásky, přátelství a pomoci, kterou jste našli tam, kde byste ji rozhodně nečekali. Je to kniha, kde zasáhl osud spojením dvou ztracených duší. Najdou díky zásahu osudu svůj smysl života? Nebo budou dále tápat a kruté prostředí je zahubí, protože lidský život tady nemá skoro žádnou cenu?
Čierny eunuch Nus-nus rozpráva o svojom živote v háreme marockého sultána a o svojej láske k zajatej Angličanke Alys. Zopár kapitol rozpráva Alys, čo sa mi zdá škoda. Život v háreme je neistý a Nus-nusova láska nenaplniteľná. A aj Alys má jedno veľké tajomstvo.
Neviem-neviem, či by moslim použil spojenie "nekresťanské peniaze" a - v Anglicku 17. storočia dáždnik.
Štítky knihy
mor 17. století islám Maroko ženy v islámu historické romány Múlaj Ismaíl kastráti, eunuchové harémy
Autorovy další knížky
2014 | Sultánova žena |
2010 | Desátý dar |
2021 | Dům na útesu |
2003 | Pán prstenů: Dvě věže - Podrobný obrazový průvodce k filmu |
2011 | Tajemství berberského amuletu |
pozoruhodná kniha, čtivá, poutavá a dobře sestavená. Bylo zajímavé proniknout do tajů života sultanátu v 18. století. Bohužel do plného počtu hvězdiček mě odradil děj ve Francii, kdy si nemyslím, že Ludvík 14. by osobně řešil problémy svých levobočků a vnuků a už vůbec někam kvůli tomu chodil v přestrojení. Škoda, jinak kniha byla velmi dobrá a i věruhodná