Moudré děti
Angela Carter
„Pětasedmdesát, zrovna dneska, a den je zpřevrácený větrem a sluncem. Takovým tím fujavcem, který vás profoukne až do morku kostí a úplně vás poblázní. Úplně! A já se trochu zachvěju, protože najednou vím, cítím to v těch starých kostech, že se dnes něco stane. Něco vzrušujícího. Něco pěkného, něco hrozného. Je mi fuk, co. Jenom když to bude něco, co nám připomene, že jsme stále mezi živými.“ A opravdu – Dora a Nora Chanceovy, muzikálové zpěvačky a tanečnice, dvojčata, která od sebe nikdo nikdy nerozeznal, se po letech odstrkování dočkají zadostiučinění, když je jejich pravý otec Melchior Hazard pozve na oslavu svých stých narozenin. Při této příležitosti provede vypravěčka Dora čtenáře svým životem i rodinnou historií: z domácnosti v Brixtonu, vedené bábi Chanceovou, přes svět estrád i velkého divadla až do hollywoodských studií. Dořino vyprávění se větví do nesčetných odboček a vedlejších příběhů, rozplétá zamotané rodinné vztahy a aféry, nabídne překvapivá odhalení, která jako by vypadla ze Shakespearových her, jimž se tento karnevalový svět nemálo podobá, avšak osobitě je rozvíjí a proměňuje. Kam až se svým stále pružným krokem protančí dvě stařičké dámy v rytmu nakažlivé radosti a samozřejmého přijímání všeho, co život nabízí?... celý text
Přidat komentář
Pozoruhodná kniha, překypující optimismem, životem, humorem a fantazií, i když je současně také poctou W. Shakespearovi, takže v ní najdete téměř všechny jeho oblíbené prvky z komedií i tragedií (i ty temné věci typu smrt, opuštění nebo incest tu jsou, ale prostě tak nějak vesele podané). Kniha o to obdivuhodnější, že ji autorka psala v době, kdy jí v důsledku vážné nemoci zbývalo pár let života a ona to dobře věděla.
PS: Komu nevadí, že se dozví dopředu i něco o ději v knize, tomu vřele doporučuji přečíst si nejprve doslov. Na tu opravdu důkladnou a důmyslnou provázanost se Shakespearem mě upozornil právě až ten doslov. Nejlepší by asi bylo, kdyby si člověk před četbou Shakespeara trochu osvěžil (třeba školskou četbou Z oříšku královny Mab :-) ).
Takto má /nebo alespoň může/vypadat poslední román.Psán s vědomím blížící se smrti,nicméně optimistický,přímočarý,nevyumělkovaný.Patrná radost autorky ze psaní a překladatelů z překládání vede i k radosti čtenáře ze čtení.Pocta životu i milovaném Shakespearovi/"Celý svět je jeviště a všichni lidé na něm jenom herci"/.
Já jsem po dvou přečtených knížkách zjistila, že Angelu Carter miluju celý život. Fakt. A navíc jsem tady náhodou našla, že je autorkou Kytice dívčích pohádek, nesmírně morbidní knížky, která mě provázela dětstvím. Autorka má báječnou imaginaci, přímo se vyžívá v kabaretech, cirkusech, divadle, její knihy jsou prodchnuty tajemstvím, magií a erotikou, prostě neodolatelný koktejl, ke kterému se budu ráda vracet. Těším se na objevování dalších kousků z jejího díla!
Z konců této autorky jsem vždycky trochu rozpačitá, ale to mi rozhodně nekazí dojem z celé knihy.
Štítky knihy
anglická literaturaAutorovy další knížky
1997 | Krvavá komnata |
2006 | Noci v cirkuse |
2010 | Magické hračkářství |
2007 | Moudré děti |
2003 | Černá Venuše |
Jemné obejmutí sentimentu. Plná náruč lásky a odpuštění. Milostná (p/d)ostaveníčka. Rodinná tajemství, skryté poklady a mnohem víc. Všechno tak nezvykle a hezky uplácané jako ta nejkrásnější bábovička pod sluncem.
„Ne podle vzhledu, ale podle činů suď člověka.“