Možnosti vesnice

Možnosti vesnice
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468046/bmid_moznosti-vesnice-mSC-468046.png 5 23 23

Portréty architektonické proměny českého venkova. Možnosti vesnice jsou alternativním průvodcem pro architekty a fanoušky architektury. Kniha mapuje 12 dramatických portrétů architektonické, společenské a kulturní proměny českých vesnic za posledních 20 let. Sleduje příklady dobré praxe napříč Českou republikou, od Šumavy přes Krkonoše, zapadlé Frýdlantsko, opuštěné Rychlebské hory či malebné okolí Litomyšle až po moravskoslezské Beskydy a znojemskou vinařskou oblast. Kráčí po stavebních stopách studia Mjölk architekti, Atelier M1 architekti, Kamil Mrva Architects, ADR, OK PLAN ARCHITECTS, Objektor, SBORWITZ Architekti nebo Chybík+Krištof. Zkoumá tvorbu krajinářských architektů Jakuba Chvojky a Dana Šamánka. Uvedené vesnice se pyšní novými školami, opravenými kostely, obecními úřady, kulturními domy, rozhlednami, nečekaně estetickými hasičárnami nebo jediným otevřeným kaolinovým dolem v České republice. Kvalitní architektura je ale pouze špičkou ledovce. Kniha odkrývá často skrytou vrstvu nenápadných příběhů, vnitřních motivací a kreativních tvůrčích kompromisů, které stojí za jejím vznikem. Možnosti vesnice přináší inspiraci architektům, milovníkům současné architektury a nečekaných souvislostí, starostům, obyvatelům vesnic i měst, cestovatelům po české krajině. Příklady dobré praxe mění skrze formát autorských rozhovorů a fotografií na příběhy dobré praxe. Literární dokumentaristka Michaela Hečková zakončuje publikací svou volnou městskou trilogii – O městech a lidech, 20 000, Možnosti vesnice.... celý text

Přidat komentář

Zuzanak4
04.02.2024 5 z 5

Kniha, kterou by si měl přečíst každý starosta nejen vesnice...

petra.kosiky
22.01.2024 5 z 5

str. 207: "Ukázalo se, že architektonický návrh, projekt a autorský dozor jsou neoddělitelné. V tomto bodě je profesní realita v naprostém rozporu s představou, kterou má o naší práci Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a zákon o veřejných zakázkách ve smyslu rozdělování tvůrčího procesu od samotných zakázek."

Kniha mě nadchla. Architektura, vesnice, tradice, moje témata. Navíc tolik známých míst, tolik myšlenek, se kterými souhlasím a které se někdy tak těžko prosazují. Vlastně je povzbuzující ten pocit, že si člověk vypřemýšlel to, o čem se jiný už dokonce i utvrdil v praxi.


pkovarik
14.07.2021 5 z 5

Za mě asi nejlepší díl volné trilogie o městech, jejich lidech, a ojedinělých architektonických počinech od Michaely Hečkové.

Je to kniha plná inspirace, svým způsobem je to přehlídka zhomtnělých snů, ale dá se brát i jako katalog vybraných výletních cílů napříč celou naší zemičkou.

Profily obcí jsou vepsané do příběhů, ve kterých se prolínají ambice a sny tamních aktérů - starostů, architektů a dalších lokálních hybatelů, s novodobou historií jednotlivých obcí, vše je zasazeno do kontextu regionu, okořeněno různými historickými zajímavostmi, ze stránek jsou patrné všudypřítomné překážky, kterými museli všichni zainteresovaní projít, aby jejich společné dílo mohlo vzniknout.

Protože je to ve své podstatě kniha o architektuře, těšte se na nálož fotografií, díky kterým se dost možná pak budete na jednotlivé skvosty v realitě dívat jinak, ve větší šíři, celistvosti, ale vychutnáte si lépe i detaily. Tomu napomohou už zmiňované skvěle zpracované texty.

memphisz
30.05.2021 3 z 5

Pěkně udělaný průvodce po zajímavé moderní architektuře českého venkova.

Autoři knihy

Michaela Hečková
česká, 1986
Matěj Chabera
česká, 1982