Mračna nad Evropou
Robert Troška
Strhující příběh lásky a přátelství na pozadí migrační krize odkrývající civilizační střet rozdílných kultur a příčiny sebevražedné politiky v dnešní Evropě. Děj celé knihy probíhá ve 2 rovinách, první je sledování osudů mladých lidí a konfrontace jejich názorů s neúprosnou realitou uprchlického tábora. Druhou dějovou rovinu tvoří osudy džihádisty pocházejícího z Francie a jeho anabáze z území ovládaném Islámským státem do Evropy. Děj graduje při atentátech v Paříži, kdy jsou hlavní postavy vystaveny extrémním situacím ohrožení vlastního života, které musí zvládnout. Kniha ukazuje rozdílnou kulturu a vnímání hodnot ze strany nově příchozích uprchlíků a nastoluje otázky jejich možné integrace i míru tolerance většinové společnosti ve vztahu k agresivní islámské ideologii, která se snaží již po staletí evropský prostor ovládnout.... celý text
Přidat komentář
„Strhující příběh lásky a přátelství“. No, strhujúci teda sotva. Príbeh lásky ako z nejakej jednoduchej YA – brrr. K tomu tá okatá „prvoplánovosť“ deja a príšerná gýčovitosť naprosto čierno-bielych postáv, ktorých charaktery aj jednanie sú totálne preexponované – fuj. A repliky tých dobrých koncipované ako náučné prednášky pre nevedomých (či skôr zaostalých?) – ubíjajúce. A tá častokrát podivná vetná stavba a kdejaké slovné patvary – na mŕtvicu. Chcel snáď autor imitovať jazyk dnešných mladých ľudí? Dodnes si nie som istý, čo to malo znamenať. Než som sa dopracoval po poslednú stranu, takmer som zošedivel. A prečo som to teda celé absolvoval? Sám poriadne neviem. Asi nejaká zvrátená fascinácia – ako keď človek čumí na nejaké monštrum a nevie odtrhnúť zraky.
Prečítal som od autora už dosť článkov k rôznym témam a s ich úrovňou som nemal žiaden problém. O to viac som zostal šokovaný tým, že sa nehanbil podpísať pod tento literárny paškvil.
Výborná kniha, pěkně se čte, příběh je svižně napsaný. A bohužel to téma není historické, ale je stále aktuální.
Román se mi líbil a všem doporučuji, protože se tam pravdivě líčí dnešní situace v Evropě.
Autor dokázal vystihnout atmosféru zblbnutí úplně normálních lidí na Západě v době migrační krize i ty pocity. A ty paradoxy zobrazil vtipně a výstižně na příběhu mladých lidí. Knihu stojí za to si přečíst.
Oceňuji střízlivý a realistický společensko-politický názor knihy, leč bohužel, provedení je fakt neadekvátní. Strhující příběh lásky v ní marně hledám - vidím jen velmi chatrný a chabě konstruovaný příběh (souhlasím, že nějaká láska tam bude), který spojuje jen mírně beletrizované články z novin. Kdyby šlo o naučnou brožuru, OK. U beletrie bych očekával více propracovanějšího příběhu, který by dokázal správně využít příležitostí, které mu dané téma nabízí. A ani toporné stylistické zpracování to nikam nepovznáší. Prostě nevyužitá příležitost.
Tato kniha by měla být povinnou četbou pro část české populace (podotýkám, že pan poslanec Okamura není mým oblíbencem).
Kniha ukazuje rozdílnou kulturu a vnímání hodnot ze strany nově příchozích uprchlíků a nastoluje otázky jejich možné integrace i míru tolerance většinové společnosti ve vztahu k agresivní islámské ideologii, která se snaží již po staletí evropský prostor ovládnout.
Vynikající kniha, líbil se mi spád i zajímavý děj. Autor vhodně vybral prostředí univerzit a ukázal tu krásnou manipulaci mladých lidí.
Líbí se mi taky ta dějová linka v Mosulu ovládaném Islámským státem, jak tyranizují nemuslimy. I ten popis džihádisty sedí. Vřele doporučuji všem, kdo si rádi přečtou něco jiného než popularizuje mainstream, čemu bude Evropa do budoucna neustále čelit.
Multikulturalistům, kteří chtějí Evropu zaplavit hordami z Afriky a Blízkého východu se tato kniha líbit určitě nebude.
Hezky napsaný příběh, vřele doporučuji k přečtení.