Mrtvý v podchodu
Ladislav Fuks , Oldřich Kosek
V podchodu pod Václavským náměstím byl časně ráno nalezen mrtvý muž. Vyšetřování případu vedlo na stopu překupníků heroinu, pašovaného přes naše území. V souvislosti s pátráním dochází k dalším dvěma záhadným vraždám, pokaždé úderem karate. Vyšetřování kapitánky Veřejné bezpečnosti Evy Renčové za spolupráce vyšetřovatelů Drozda a Břízy odhalí obratného vraha, jenž se po celou dobu pátrání snažil zmást detektivy a obrátit pozornost na nevinnou osobu. 1. vydání. 32-008-76... celý text
Přidat komentář
Výborná.a napínavá detektívka, pre Fuksa netypicky v jasnom modernom a reálnom svete. Napätie až do posledného momentu. Zážitok trochu kazí už súdruhovanie,.ale tak normalizácia už išla na plné pecky.
Řeknu to takhle: Mrtvý z podchodu je na míle vzdálený Fuksovým vrcholným literárním dílům.
Tím, že autor, ať už z jakýchkoli důvodů, rezignoval na svůj osobitý styl a spojil své jméno a svůj excelentní způsob vyprávění s námětem hloupoučké socialistické detektivky, spáchal z mého pohledu literární harakiri – a moc rád bych poznal ty páky v zákulisí, které ho k tomu přiměly, respektive donutily (vročení 1976 mnohému napovídá) – ale je i možné, že Fuks zvolil toto téma coby možnost přivýdělku, respektive smírnou oběť položenou na režimní oltář.
To, co tak skvěle funguje u jiných Fuksových románů (mix grotesknosti a bizarnosti), u nichž autor mohl sladit svůj nezaměnitelný literární styl s obsahem, tady skřípe jako zrezivělé panty u nepoužívaných vrátek. Ladislav Fuks se spolu se svým parťákem pokusili zkřížit prase s pávem – a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Protože spojit stylistiku Myší Natálie Mooshabrové s čistokrevným realistickým příběhem o vždy bdící komunistické veřejné bezpečnosti, která se snaží dopadnout socialistickému zřízení nepřátelské živly, působí jako pěst na oko.
Co měla, proboha, znamenat tahle mesalience starého dobrého Fukse s autorem kuchařských knih? Moc by mě zajímala geneze tohodle nerovného svazku. Protože je nevýslovně smutné sledovat autora Spalovače mrtvol, jak píše o „bandě narkomanů, kteří holdují drogám v zapadlých doupatech“.
Ty dvě hvězdičky dávám z úcty k autorovi, kdybych měl hodnotit příběh, byl by to čistý „odpad“.
Tahle kniha se Fuksovu stylu dost vymyká, pokud by to byla první autorova kniha, kterou bych četl, asi bych další vynechal. Ale naštěstí byla asi tak čtvrtá nebo pátá v pořadí, takže jsem autora nezatratil a dobře jsem udělal.
Vcelku pěkná detektivka..... Je to trochu poplatné době..... ale není to tak zlé....
Dávám 3/5.... hlavně za Fuksovu krásnou češtinu!
(SPOILER) Mám ráda tyhle detektivky z období 60. - 80. let. Nevědět, že jedním z autorů je L. Fuks, tak ho asi neodhalím. Pěkně vystavěný příběh, napínavé čtení, rozuzlení bylo překvapivé. Realita socialistického Československa není rušivá, naopak, beru to jako součást čtení, které v té době vzniklo. Teď už je podobné zboží v podstatě "běžné"... Zaujalo mě skloňování slova "karate".
Deník, ve kterém detektivka vycházela na pokračování, si z dětství trochu pamatuju, myslím, že se doma objevoval, jeho název byl dobré chucpe.