Můj pán Kolumbus
Cedric Belfrage
Fiktivní deník indiánského sluhy Kryštofa Kolumba na jeho cestách za objevením Nového světa, příběh vzrušující, plný tragiky a přitom místy jiskřící nezbedným humorem. Jako očitý svědek koloniálního tažení s ohněm a mečem, zaznamenává ostrovan krvavou historii dobytí antilské „říše ostrovů“, pocity své i svých krajanů, kteří objevují podivný rozporuplný svět španělských růžovokožců.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 1964 , SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a uměníOriginální název:
My Master Columbus, 1961
více info...
Přidat komentář
22.05.2018
Ve jménu Krista, ve jménu zlata. ..pro mne teda docela síla! Člověk se občas stydí, že je "růžovokozec".
Štítky knihy
Kryštof KolumbusAutorovy další knížky
1964 | Můj pán Kolumbus |
1963 | U mne setrvej |
1962 | Obchod s blaženosťou |
Kniha se mi zprotivila už anotací na obálce - příběh je "drásavou obžalobou pokrytecké křesťanské civilizace a morálky". Jsem ateista, ale znevažování významu víry v dějinách mi vadí. Středověcí lidé, kteří vyplouvali na neznámé oceány nebo se vydávali do neprostupných džunglí, neměli nic ze znalostí a vybavení dnešních cestovatelů. Na výpravy šli s vědomím, že jen málokterý přežije. Měli jen svou víru v Krista a ta opravdu občas dělala zázraky. A popravdě, i ta touha po zlatě je mi sympatičtější než miliony lidí poslaných do koncentráků ve jménu rasy a další miliony do gulagů ve jménu třídního boje.
Příběh samotný je postavený na tom, co si myslí politický aktivista Cedric Belfrage, že si mohli myslet domorodci o Evropanech. Dočetl jsem jen na stranu 50, to nepřetržité zesměšnování evropské civilizace a křesťanského náboženství mě přestalo bavit.