Můj život
Marcel Reich-Ranicki
Memoáry světově proslulého literárního kritika. Marcel Reich-Ranicki, hodně obdivovaný a hodně haněný, je tak známou a populární, tak vlivnou a nakonec i tak spornou osobností jako asi žádný jiný německý kritik před ním. Svým „Literárním kvartetem“ dokazoval od roku 1988, že zprostředkování náročné literatury v televizi může být nanejvýš zajímavé. Co se skrývá za neporovnatelným vzestupem Reicha-Ranického, za jeho neuvěřitelným úspěchem? Když se jako sotva devítiletý chlapec stěhuje ze svého rodného města Wloclawek do Berlína, loučí se s ním jeho učitelka těmito slovy: „Jedeš, můj synu, do země kultury.“ Avšak země kultury se mu již jako dítěti nejeví bez svých temných stránek. Jako červená nit se táhne tato rozporuplná zkušenost celým jeho dalším životem: štěstí, za něž vděčí německé literatuře, hudbě a německému divadlu, je nerozlučitelně spjato se strachem z německého barbarství. V roce 1938 je Reich-Ranicki deportován do Polska. Jako Žid zažívá ve varšavském ghettu ta nejstrašnější ponížení, která mohou lidé lidem připravit. Spolu se svou ženou Tosiou toto peklo přežije. V poválečném Polsku se stává komunistou a svědkem největší zrady ideje spravedlivé společnosti. V roce 1958 se vrací do Německa a téměř okamžitě je uznáván jako kritik.... celý text
Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: 2003 , Větrné mlýnyOriginální název:
Mein Leben, 1999
více info...
Přidat komentář
Fascinující kniha, zejména (možná bohužel) její první část popisující autorovo dětství, mládí ve varšavském ghettu, konec války... Druhá část je přínosná asi zejména pro ty, kdo se chtějí zorientovat v německých autorech 2. poloviny 20. století. Jinak knihu jsem četla německy a rozhodně doporučuji všem, co už za sebou pár let němčiny mají, autor píše srozumitelně, nezamotává se zbytečně do vedlejších vět apod. :)
Nezapomenutelná autobiografie německého literárního kritika, který prožil dvacáté století se vší jeho krásou i krutostí. Četlo se to skvěle, byť mi občas chvíli trvalo, než jsem obsah dokázala strávit. Zjistila jsem, že o německé literatuře dvacátého století skutečně vůbec nic nevím a že své mezery musím v blízké době napravit. A zároveň jsem zjistila, že Marcela Reich-Ranického obdivuji a že bych si ve skrytu duše přála strávit život podobnou činností, jako on. Totiž s knihami a s lidmi, s nimiž se o knihách mohu bavit. :)
Úchvatný záznam jednoho nevšedního života. Oceňuji nesentimentální vzpomínání a ostré a přesné postřehy. Pro člověka, který se zaobírá literaturou, je Můj život esenciální četbou.
(SPOILER) Citace: "´Definice lásky: Láskou nazýváme onen extrémní cit, který vede od náklonosti k vášni a od vášně k závislosti. Uvádí jednotlivce do opojného stavu, který může občas omezit příčetnost postiženého. Je to štěstí, které přináší utrpení. Utrpení, které člověka obšťastňuje."
Doporučuji.