Můj život v Severní Koreji
Serin Čche , Pak Čihjon
Neustále jsme žili v šeru. V obavě, že by nás mohli slyšet sousedé, jsme spolu téměř ani nemluvili… Život v hladomoru a totalitní diktatuře dohnal mladou Severokorejku Pak Čihjon k útěku i za cenu, že opustí umírajícího otce. Její první pokus přejít nelegálně hranice však skončil tragicky už v Číně, kde ji převaděč prodal do otroctví. Stala se tu manželkou i matkou a posléze byla odvlečena zpátky do komunistické vlasti. V roce 2004 unikla ze severokorejského koncentračního tábora a vrátila se do Číny hledat svého syna. O čtyři roky později konečně našla bezpečné útočiště ve Velké Británii. Svůj příběh svěřila jihokorejské spisovatelce Čche Serin, která mu dala literární podobu. Nebylo to snadné: obě byly vychovány ve vzájemné nevraživosti a musely ujít dlouhou cestu, aby se poznaly, spřátelily a spolupracovaly na unikátním svědectví. Střízlivým pohledem, bez sentimentu vykreslují šokující poměry v nejtvrdším režimu světa a cestu ženy, jíž se podařilo zásadně změnit své životní vyhlídky.... celý text
Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: 2025 , OneHotBookOriginální název:
我想活下去, 2020
Interpreti: Klára Trojanová , Lucie Trmíková
více info...
Přidat komentář
O Severní Koreji jsem toho už přečetla tolik, že mě snad už nic nedokáže překvapit. Bída, hlad, nedostatek, uměle pěstovaný kult osobností, které svůj lid dovedly leda tak do pekel a rozhodně si nezaslouží obdiv. Namlouvat tolik let lidem, že se mají vlastně dobře, ačkoliv nemají co jíst, nemají základní potřeby, hygienu, vzdělání, nic, tomu se říká umění. "Krásná" kniha, pokud se tedy tak dá ohodnotit příběh, u něhož nebudete chápat, jak je něco takového možné...
Moje několikátá kniha o životě a útěku ze Severní Koreji. A jak to tak v životě bývá, ani v KLDR nejsou životy lidí stejné. Tady se setkáváme se životem Čihjon, která je oddaná Straně a rodině Kimů. Její vnímání režimu se postupně mění, až do momentu, kdy je učitelkou na základní škole a její žáci postupně umírají na podvýživu v důsledku hladomoru v zemi. Rozhodne se s rodinou utéct do Číny před téměř jistou smrtí, ale ani tam na ní nečeká hezká budoucnost..
Je to neskutečný životní příběh plný zklamání a zrady, ale i naděje a lásky. Další sonda do pro nás neuvěřitelného života v diktatuře.
Mrzí mě, že některé části knihy nebyly podrobněji rozvedeny, ale už jen to, že se Čihjon se svým osudem svěřila je na smeknutí pomyslného klobouku.
Určitě stojí za přečtení. Doporučuji!
Toto je moje několikátá kniha čtená o Severní Koreji a opět mě úplně dostala!!!!Tohle rozhodně stojí za to si přečíst!
Je s podivem, že jsem tuto knihu ještě neviděl na sociálních sítích, což je určitě škoda. Na knihu jsem narazil v knihovně a anotace knihy mě zaujala do takové míry, že jsem si knihu půjčil a přečetl.
ČCHE SERIN je jihokorejská spisovatelka. Vystudovala literaturu na pařížské Sorbonně. Žije v Londýně a Soulu. Napsala knihu podle vyprávění PAK ČIHJON, která bydlela v Severní Koreji a dnes žije s manželem a 3 dětmi v britském Manchesteru. Působí jako politička a lidskoprávní aktivistka.
Příběh je založený na skutečných událostech.
Sledujeme dětství a dospívání Pak Čihjon, která bydlela se svými rodiči v Čchongdžinu v Severní Koreji. Měla starší sestru a bratra. Oblíbila si babičku a měla ráda svého tátu. Sledujeme její útěk ze Severní Koreje a co se následně všechno přihodilo.
Byl to velice silný příběh a Pak Čihjon prožila těžké chvíle. V určitém okamžiku jsem nemohl uvěřit, co všechno pro ni osud připravil a jak se se vším musela popasovat. Učinila velmi těžká rozhodnutí a mě tyto části hodně dojaly.
Pak Čihjon se rozhodla s tímto příběhem svěřit jihokorejské spisovatelce Čche Serin a požádala ji, aby podle jejího vyprávění napsala tuto knihu. Autorka si zpočátku nebyla jistá, ale nakonec souhlasila a vzájemně je to obohatilo.
Život v Severní Koreji určitě není jednoduchý a v této knize je popsán každodenní život. Nebylo mi příjemně při hodně popisech včetně poprav lidí, které sledovali také děti. V 90. letech zasáhl Severní Koreu hladomor a hodně lidí včetně dětí zemřelo! Nedokážu si představit, když člověk nemá dostatek jídla a má pořád hlad, a nakonec když to dospěje do takové fáze, že nemá vůbec nic k jídlu a důsledkem toho je, že zemře!
Samozřejmě jsou zde zmíněni také vůdcové Kim Il-song a Kim Čong-il, kteří jsou alfou a omegou v Severní Koreji.
O Severní Koreji napsala skvělé knihy česká spisovatelka NINA ŠPITÁLNÍKOVÁ. Z těchto knih jsem se dozvěděl hodně informací.
Myslím si, že pokud vás zajímá Severní Korea, určitě si přečtěte knihu MŮJ ŽIVOT V SEVERNÍ KOREJI. Tato kniha vás obohatí o nové poznatky a dočtete se skutečný příběh ženy, která se rozhodla o svém životě otevřeně vyprávět.
Kniha obsahuje ÚVOD. V závěru knihy se nachází POZNÁMKY.
Citáty:
Celý život jsem žila jako občanka Jižní Koreje a teď jsem objevila jiné Korejce. Čihjon na tom byla podobně. Uvědomily jsme si, že nejsme Jihokorejka a Severokorejka, ale že jsme prostě jen Korejky. Tohle prozření mě nakonec dovedlo od nejasného nepříjemného pocitu ke psaní.
S novým pohledem na Koreu Čihjon a já dáváme zaznít našim hlasům. Naše hlasy se šíří. Souběžně. Rezonují. Letí rychlostí zvuku. Pohyb každé z nás zanechává stopy v té druhé. Skrze text navazujeme nový vztah se světem.
Dá se říci, že Můj život v Severní Koreji je takovou kombinací dvou posledních knih od české koreanistky Niny Špitálníkové. Jde totiž o celistvý a pravdivý příběh života a útěku z KDLR. Přidanou hodnotou pak není jen samotná autenticita textu, ale i pohled spisovatelky Serin Čche, která hodnotí život hlavní protagonistky Čihjon Pak očima Jihokorejky. Samotná kniha se mi četla velmi dobře a těžko jsem se od ní odtrhával. Příběh je silný a znepokojivý (jak bývá v této tématice zvykem). Chvílemi mě mrzelo, že některé pasáže nebyly více rozpracovány, ale chápu že podat už toto svědectví vyžadovalo spousty odvahy. Za to, jako konečný spotřebitel, děkuji a vřele doporučuji všem ostatním.
Několikátá knížka na téma Severní Korea a opět velmi čtivé, znepokojující a šokující, co je ten režim zač.
Tato kniha se od jiných knih o Severní Koreji liší v tom, že ji napsala Jihokorejka. Bylo zajímavé číst o tom, jak na Severokorejce pohlížejí v Jižní Koreji a opačně. A nakonec se obě země spojí alespoň symbolicky v jednotnou Koreu díky přátelství obou žen.
Možná jsem čekala něco trochu jiného. První polovina knihy popisuje život v Severní Koreji prostřednictvím příběhu hlavní hrdinky a přesto je popis odosobněný, téměř reportážní. K hlavní hrdince Pak jsem si proto nevytvořila žádný vztah a ačkoli popis reálií ze života Korejců byl tristní, osud samotné Pak jsem nijak osobně neprožívala.
Autorka se občas pozastavila nad zvláštní rozporuplnou chemií, která mezi ní (spisovatelkou) a hlavní hrdinkou (vypravěčkou příběhu) zprvu převládala. Jako dva cizokrajní ptáci, kteří se ostýchavě pozorují a jeden druhému nevěří. Ani to se mi však nedařilo s oběma ženami "prožít" a pochopit.
Druhá půlka knihy resp. tam, kde se Pak dostává do Číny je už o něco osobnější a z mého pohledu je i samotný příběh zajímavější. Autorka se přesto dál snaží držet faktického výkladu událostí, jakoby se sama bála jít hlavní hrdince více pod kůži a být osobní. Je tam spousta momentů, které by stálo za to více a hlouběji rozepsat, dát jim větší prostor. Možná to byl autorčin záměr - vyhnout se patosu, zůstat stroze objektivní, držet se faktů... ale nemůžu se ubránit dojmu, že to knížce moc neprospívá, spíše naopak.
Hlavní hrdinka je tak pro mě těžko uchopitelná osoba, která sice našla odvahu převyprávět svůj traumatizující životní příběh, přesto mi ale zůstává vzdálená a cizí. Asi jsem čekala něco jiného nebo něco víc, takže ačkoli jsou svědectví děsivá a otřesná, dávám pouze tři hvězdy.
Tak tohle byla hodně drsná kniha. Byla o tom, co vše člověk dokáže přežít, jak se lidé dokáží zmanipulovat a rozhodně bych takhle nikdy žít nechtěla. Neustálý strach, dril, stres, pomluvy, hlad. Hrůza...
Kniha věrohodně popisuje život v KLDR, útěk a snahu přežít. Je neuvěřitelné, co člověk vydrží.
(SPOILER)
Naivně jsem si myslela, že to útěkem přes hranice končí, ale bohužel...
Hrůza, nejhorší na tom je, že se tyhle svinstva páchají v 21.století,kdy už dávno tomu má být zabráněno!
Když bylo Pak Čihjon dvacet devět let, rozhodla se, že uteče ze své vlasti – Severní Koreji. Teprve až v dospělosti pochopila, kam se KLDR ubírá a že není normální takto žít. Útěk se jí podařil až na podruhé, nyní žije v Anglii a rozhodla se uveřejnit svůj příběh, aby celý svět mohl vidět, jaké podmínky v KLDR panují.
K práci na své knize si přizvala Čche Serin, jihokorejskou spisovatelku. Díky tomu je zde skvěle zachycen rozdíl těchto dvou zemí a jejich obyvatel. Ženy, které byly vychovávány k tomu, aby jedna druhou nenáviděla, se díky knize spolu sblíží a spřátelí. Životy, jež rozdělovala 38. rovnoběžka se nyní protnuly navždy.
Život v Severní Koreji je pro nás nepředstavitelný. Při čtení se mi ani nechtělo uvěřit, že se jedná o skutečný příběh. Měla jsem pocit, že čtu fikci, ale jen pro to, že můj mozek odmítá uvěřit, že se ještě v dnešní době dá takto žít. Hrůza.
Pak Čihjon svůj příběh líčí bez sentimentu, tak jak svůj život vnímala, od dětství až po dospělost. Je zde skvěle ukázán vývoj – bezmezná důvěra systému až po prozření. Hladomor a diktatura, kontroly každého kroku, nesmyslná nařízení. Neskutečné a nepochopitelné.
Knihu by si měli povinné přečíst všichni a nebála bych se ji zařadit do doporučené četby ve školách. Silné čtení, o to více, že se to stále ještě děje.
Uprchlíků ze Severní Koreje je jako šafránu. O to cennější je pak jejich svědectví, rozhodnou-li se o svém osudu veřejně mluvit. Nezvyklou formu zvolila Pak Čihjon, která svou knihu napsala ve spolupráci s jihokorejskou spisovatelkou a lidskoprávní aktivistkou Čche Serin. Kniha tak symbolicky sjednocuje korejský poloostrov alespoň na lidské, individuální rovině.