Mumie před soudem
Christian Jacq
Do Londýna počátku 19. století přiváží italský cestovatel a dobrodruh Belzoni řadu nálezů, které učinil během výzkumů v Egyptě, mimo jiné i pozoruhodně zachovalou mumii. Tu před uzavřeným publikem pro větší efekt zbaví rituálních obinadel a amuletů, a to přes protesty přítomného pastora a šlechtice. Krátce po představení umírá duchovní i lord, kteří se obnažování mumie zúčastnili, a také soudní lékař, který se chystá mumii pitvat. Egypťanovo tělo mizí a pátrání po něm i po vrahovi oněch tří obětí nijak neusnadní společenské nepokoje, které se po vzoru Francouzské revoluce snaží rozpoutat tajemný Littlewood. Pomůže policii najít klíč k záhadě neobvykle emancipovaná lady Zuzana?... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: 2010 , ArgoOriginální název:
Le procès de la Momie, 2008
více info...
Přidat komentář
Moc hezká kniha. Měla jsem problémy s tím, že některé souvislosti mi unikaly díky neznámým jménům postav (hned jsem si je nezapamatovala), ale kniha má rychlý spád a je čtivá.
Skvělá kniha. Akorát jsem se trochu ztrácel v postavách. Ale to bývá, kdyz jich je hodne a jmena jsou cizi :)
Krasne propojeni historie a skutecnych postav do detektivni zapletky :) Navic hezky jazyk, zadna zbytecna brutalita a vulgarita, ktera vladne kniznim svetem.
Oceňuji, že autor pracoval s mnoha reáliemi (osoby, místa, události), protože vrhnout se do něčeho takového je vždy složitější než si vše jen "vymyslet" na zelené louce. Bohužel, po dějové stránce je to dost bídné. Postavy se pletou mezi sebou, vraha tušíte už od začátku, inspektor v jednom kuse někoho vyslýchá, aby pak poznamenal "mnohé se tímto vyjasnilo", ale vám jako čtenáři se to už bohužel nevyjasní nikdy, jenom na konci přijde uspěchané a nepravděpodobné rozuzlení. Vpodstatě celá kniha je napsaná podle mustru: zbytečný popis banalit (pití čokolády, popis psů inspektora) - rozhovor - popis prostředí - trocha akce. A když už nějaká osoba v popisu dostane přirovnání, např. "obr z Padovy", tak se to pak v knize zopakuje aspoň stokrát.
Poutavě napsaná detektivka s egyptským námětem mně hodně bavila.A na konci popis postupu mumifikace,kde jsem se dozvěděla i spoustu zajímavostí o posmrtném životě starých Egypťánů.
Škoda, autor si ukousl větší sousto, než zvládl - začátek mi přišel na čtyři, průběh, kdy se autor snaží skloubit neskloubitelné a nemá to žádný spád, na tři, a vzhledem k dále klesajícím tempu, zbytečným odbočkám a závěru nakonec za dvě, přišlo mi to spíš jako deník než detektivka..
Začalo to dobře: čtivě psané, zajímavé téma, stará Anglie, detektivky mám ráda. Ale čím víc stránek přibývalo, tím jsem byla zklamanější. Detektiv chodil po návštěvách od jednoho k druhému, od toho k třetímu, a když obešel všechny, zase se vrátil k prvnímu a začalo to nanovo. Přitom se skoro nic nikdy nedozvěděl, příběh se tudíž nikam neposouval. Asi jako když máte nekonečný seriál typu Ulice - podíváte se na něj po půl roce a zjistíte, že je všechno víceméně při starém. Navíc vyšetřování trvá asi rok, kdy se vůbec nic neděje, a pak najednou v průběhu snad jednoho dne navštíví jak vrah tak detektiv náhodou všechny podezřelé, a to náhodou ve stejném pořadí, přičemž policista přijde vždy o trochu později, aby už bylo pozdě. A tak nakonec zbude vlastně jedna postava, čili o vrahovi víte dřív, než je před soudem odhalen. Do toho podivně vmíchané téma revoluce, u něhož jsem tak úplně nepochopila, proč tam bylo. Vedlejší postavy byly špatně vykreslené, takže jsem se v nich až do konce nevyznala, byla to jen jména. Kniha mě prostě zklamala, možná kdyby ji člověk nečetl jako detektivku, jenže ona to prostě detektivka být měla. Dopadla značně neuspokojivě. Rušivě působily i historické a jiné poučky. Ale tak přečíst se to dalo, takže za tři.
Tak tohle se autorovi moc nepovedlo. Pokusil se smíchat biografii skutečného dobrodruha, detektivku, společenské nepokoje v Londýně a staroegyptská mystéria do jednoho příběhu. A výsledek? Detektiv Higgins obchází podezřelé a neustále si zapisuje poznámky do „notesu v černých deskách z voskovaného plátna“, tajemný Littlewood vypadá jako karikatura padouchů z wallacovek, realita dávných egyptských mystérií v 19. století je spíš k pousmání, dialogy jak ze soudních protokolů. Navíc u každé druhé londýnské budovy, kolem které některá postava projde, jsou naprosto zbytečně uváděny letopočty založení a přestaveb, aniž by to mělo jakoukoli souvislost s příběhem, takže je to navíc i jakýsi nechtěný londýnský bedekr. A tak je tady 400 stránek textu, který se dobře čte, protože čtenář pořád očekává nějaké překvapení a pointu, ale ono nic.
Dobře čtivý detektivní příběh s Egyptskou tématikou zasazený do Londýna 19.století.Na konci knihy je stručný popis proč a jak se mumifikovalo.Skvělá a poučná kniha.
Autorovy další knížky
1998 | Královna Slunce |
2001 | Egypťanky |
2004 | Nefertiti a Achnaton |
2016 | Prokletý hrob |
1999 | Aféra Tutanchamon |
Knížka se tak prazvláštně táhla a jak už tady někdo poznamenal i mě splývala jména podezřelých. Autor je odborníkem na Egypt a to bylo v příběhu určitě poznat. Obohatil děj o zajímavé informace ze starého Egypta a dokonce některé postavy v knize byly autentické.
Nicméně jsem byla ráda, když jsem se pročetla až k úplnému konci. O knížce sice nemůžu říci, že by mě až tak moc bavila, ale můj tip na odhalení totožnosti jedné z postav tentokrát vyšel.