Mušketýrská čest
Dagmar Novotná
Historický román, který nás zavádí do Prahy roku 1642, líčí dramatické osudy vojáka Kryštofa Brendta a císařského diplomata Maxmiliána z Graabu, jejichž život a vzájemný vztah nemilosrdně poznamenala třicetiletá válka. Z vraždy mladého studenta je obviněn lékař, který do Prahy přijel sotva před několika týdny, a už vůbec není jasné, jakou roli v celém případu hrají dominikáni od sv. Jiljí. Jsou ale tito svědkové ochotni a schopni zapomenout na všechno, co je rozděluje, a společně získat důkazy, potřebné pro dosažení spravedlnosti a očištění jména nevinného člověka?... celý text
Přidat komentář
Opravdu divná, divná kniha, ve které jako by něco zásadního chybělo. Přestože většina vystupujících postav jsou muži, pozná se, že autorkou je žena - neustále mezi sebou řeší vztahy (hlavně z minulosti), o nichž se čtenář zdaleka nedozvídá všechno. A nejen o nich. Proč se dominikáni dopustili tak průhledného podvodu, to opravdu věřili, že něco takového vyjde? Co bylo mezi Maxmilianem z Graabu a Lukrécií? Proč se některé osoby, v prvních dvou třetinách rozsahu sotva zmíněné, na konci projevují jako klíčové? A jak to vlastně vůbec dopadlo, přinejmenším pro část postav? Z ryze technické stránky kniha nepůsobí zvlášť odlajdaně, o to víc mě překvapilo, že se sama se sebou neshodne, kdy se děj vlastně odehrává (podle obléhání Řezna hádám, že správně je údaj na obálce, 1642, ne v textu, 1640, pokud tedy nebylo obléhané během těch tří let opakovaně). Není zde mnoho do očí bijících jiných překlepů, možná to ale chtělo víc zapracovat na srozumitelnosti děje a uvěřitelnější psychologii i pozadí postav. Za první půlku bych dala tři hvězdičky, začátek je rozehraný celkem slibně, celkový dojem je nakonec o něco slabší.
Ze začátku jsem se nemohla začíst, od poloviny se to trochu zlepšilo, jen jsem úplně nechápala, proč všichni tak plamenně obhajují Kryštofa. Ve finále jsou vlastně všichni ohromně hodní a ohleduplní, viníci jsou po zásluze potrestáni a hříšnici jsou omilostněni.
Krátká citace z knihy:
"Mohu ti poradit jen jediné. S ničím se nesmiřuj předem. Není jen spravedlnost, je i milosrdenství. Není jen propast zoufalství, ale i naděje. Z mnohého utrpení může vyrůst dobro. A když najdeš milosrdenství, naději a dobro, nejsou to zázraky. Je to džbán plný slz a odříkání, které nemyslí na sebe, je to čepel, která vykryje ránu a nemá touhu ji oplatit. Je to vůle nebát se."