Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448352/bmid_muz-ktery-sazel-stromy-R1j-448352.jpeg 5 3833 3833

Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka je typická pro autorovo celoživotní téma i způsob tvorby. Vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. Druhé vydání.... celý text

Literatura světová Novely Duchovní literatura
Vydáno: , Vyšehrad

L’homme qui plantait des arbres , 1953

Zlajda95
09.09.2019 4 z 5

Byl to krátký prostý příběh, o tom, jak málomluvný starší muž žije osamocen jen se svým psem a ovcemi (později včelami) a každý den sadí stromy. Je mi to sympatický příběh, jsem samotář, sama toho moc nenapovídám, chovám lásku k přírodě a zvířatům a představa tohoto způsobu života mě při tom krátkém čtení naplnila klidem. Mám ale pocit, že jsem mezi řádky četla víc, než skutečně autor zamýšlel sdělit - zkrátka to hlubší zamyšlení se odehrává ve čtenáři, v každém zvlášť a mohou se týkat velmi rozdílných témat (anebo taky žádná hlubší myšlenka vůbec nemusí příjít, že).

Ivošiak
07.09.2019 5 z 5

Vedle Malého prince kniha, která nikdy nezmizí ze srdce.

burg
05.09.2019 5 z 5

Dokonalé. A pak, že to bez těch arogantních zelených zmetků nepůjde! Ač je to knížka velmi útlá, tak na ni dokonce života nezapomenu!

vivalamuff
02.09.2019 5 z 5

Důkaz toho, že smysluplný život se dá prožít i jinak. Nádherný příběh, který potěší každou citlivou duši.

Caa
29.08.2019 5 z 5

Kde jsou stromy, tam je voda. A kde je voda, tam je život. Ale samo uvědomění si této skutečnosti nestačí. Aby se pustina mohla proměnit v ráj, je třeba začít konat. A jen když člověk ve své snaze vytrvá, dokáže změnit svět.

petr.trep
29.08.2019 5 z 5

Moc pěkná, aktuální kniha!

Usire
12.08.2019 4 z 5

Příběh ukazuje, že když si člověk něco usmyslí a položí se do toho, tak jeho práce není marná.

Lucienka
24.07.2019 5 z 5

Čím rychleji žijeme, tím víc je takových knih zapotřebí. K zamyšlení a zároveň pro mě neskutečně uklidňující a vyrovnaný, smysluplný způsob života s nadhledem. Po letošní návštěvě Provence s touto knihou se rozlévá blaho po duši.

Kamcatak
22.07.2019 4 z 5

Nádherná povídka, s velmi silným poselstvím. :)

Alteriol
20.07.2019 4 z 5

Inspitativni kniha o "trpelivosti, ktera ruze prinasi".

ADE138
15.07.2019 5 z 5

Knížku přečtete tak za půl hodiny. Ale myslet na něj budete do konce života.

opic 12
01.07.2019 5 z 5

Vždyt já chci jen žít jak žít se má a o nic víc.Je to jen má touha šílená a té chci říct...
Modrému mráčku volnost závidím a to věc je zlá...studentu v sáčku lásku závidím.
Závidím Elzéardu Bouffierovi,závidím ryzost,závidím prostou čistotu jako smysl života.
Pokud někdo takový podobný kdy žil a dělal pro vlastní štěstí bez vidiny obohacení majetku,jen pro svojí duši.
To dnes myšlenka jedinečná až nepředstavitelně vzdálená.Útěk od civilizace ?
Pokrytecká a to věc je zlá...
Zato knížka je to překrásná a neméně skvostný animovaný snímek.Nelze než doporučit.
V šestnácti to dokáže zamotat hlavu...

Kulturnice
22.06.2019 4 z 5

Krásná myšlenka. Kdyby každý udělal denně aspoň malou dobrou věc, hned by se svět změnil.

Eigis
19.06.2019 5 z 5

Nádhera.

malazluta
18.06.2019 5 z 5

Přečtete ji jedním dechem.... a to doslova, protože je opravdu krátká. Ale i na těch pár stranách je tolik krásných myšlenek, kolik jich mnohdy nenajdete v "bichli" co má 500 stran.

FilDaV
17.06.2019 5 z 5

Opravdu nádherná, přenádherná a dojemná kniha, kterou sice máte přečtenou za půl hodiny, přesto vás dokonale dojme. Jean Giono nádherně vypráví o lidské vůli a o člověku/hrdinovi, který udělal ze suchých vrcholků ráj na Zemi. Škoda, že je tento příběh fiktivní...

7944
14.06.2019 4 z 5

Tato knížečka má 90 stran, z toho ale mnohé jsou pouze nepopsanými listy, či pokryty obrázky stromových listů, květin. Je tedy v podstatě ideální na jednu cestu autobusem. Z místa A do místa B. Ne - li zpět. Je zde uvedena jednoduchá myšlenka, která však dovede mít silný dopad.

Lathien
06.06.2019 5 z 5

Neskutečně dojemná a silná kniha o naději, o tom jak bezzištná a obětavá práce jednoho člověka může přinést štěstí mnoha lidem.

JFK117
02.06.2019 4 z 5

Pohádka pro dospělé?Nevím, manžel jel zkontrolovat nové stromky do našeho lesa (loni 2/3 nevydržely letní tropy)

Adellll
01.06.2019 5 z 5

Krásná knížka, kterou by si podle mě měl pečíst každý...