Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448352/bmid_muz-ktery-sazel-stromy-R1j-448352.jpeg 5 3833 3833

Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka je typická pro autorovo celoživotní téma i způsob tvorby. Vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. Druhé vydání.... celý text

Literatura světová Novely Duchovní literatura
Vydáno: , Vyšehrad

L’homme qui plantait des arbres , 1953

Koud
25.05.2019 5 z 5

Tahle novelka je vynikající pro začátečníky v oblasti osobnostního rozvoje a nebo lidi, kteří se chtějí pustit do podnikání. Skvěle vysvětluje princip a smysl lidské vytrvalosti a odhodlání, kterého můžeme dosáhnout jen když máme ušlechtilý cíl. S oblibou při lektorování používám také vynikající adaptaci v podobě animovaného filmu (trvá cca 30 minut).

Niu
18.05.2019 4 z 5

Už chápu v komentářích tu touhu sázet stromy :o) Že se dá tolik let vrazit do tak krátkého příběhu, jsem netušila. Ale úplně jsem slyšela to šustění listí při vánku. On to byl tak trochu vykuk ten muž, který sázel stromy :o)

pasuba
05.05.2019 5 z 5

Přečtete ji za dvě hodinky, ale zůstane ve vás ještě dlouho. A začnete mít chuť sázet stromy. A překrásné ilustrace!

Isew
04.05.2019 5 z 5

Nádherný, optimistický příběh, který svým poselstvím dává naději. Dnes jsem zasadila tři stromy a dva keře. Bohužel jsem jich musela mnohem víc vykácet kvůli suchému létu a napadení kůrovcem, ale snažím se o obnovu. A víte co, když zasadím strom, mám opravdu skvělý pocit. Nemusí se všechny ujmout, ale to nevadí. Budu sázet do té doby, než se ty vykácené stromy nahradí. A pokud tím snažením udržím vodu v krajině, jedině dobře. Protože bez vody nemůže žít příroda, ani my. Mrzí mě ty chemicky ošetřené lány řepky, které vodu nezadržují a tráví půdu, kterou bychom měli chránit. Třeba si jednou zvolíme ty, kteří se budou starat o naši opravdu nádhernou zemi a ne jen o své zisky. Stejně jako hlavní hrdina této knihy, tomu věřím a začínám u sebe. Třeba jen tím, že už nepěstuji anglický trávník, ale louku se sedmikráskami, pampeliškami apod, kam mohou zalétnout včeličky a jiný hmyz.

Gibis
02.05.2019 5 z 5

Moc hezký příběh. Po dočtení se mi chce vyrazit někam na samotu a začít sázet stromy...nebo zasadit alespoň jeden, dva :)

Lakyuzcte
26.04.2019 5 z 5

Krásný příběh s velkou myšlenkou... všechno chce čas, velké úsilí, víru a třeba z toho vzejde to dobré :)

kecel12
15.04.2019 3 z 5

Krátká povídka, má něco do sebe, ale přeci jen jsem čekal trochu víc.

Olava
07.04.2019 5 z 5

Chtěla bych věřit, že je to pravda ... už teď ale věřím, že člověk - jednotlivec - pokud chce změnit svět, musí začít u sebe.
Tak málo stran, ale tolik myšlenek.

Drimwisible
07.04.2019

Krásna útla knižka, ktorú som našla v zaprášených poličkách Café Kušnierik na Pohoda Festival a prečítala na mieste jednym dúškom, pamätala si ju do marca minulého roku, keď som na ňu opäť narazila v brnenskom kníhkupectve, neskôr ako prerozprávaný podcast na internete. Nakoniec mi skončila na poličkách ako nečakaný darček od priateľa, ktorému som spomínala ako na mňa kniha zapôsobila. V jednoduchosti príbehu je krása, podstatné čaro je v nej dostatočne stroho napísané, aby vyniklo. :)

hrdlickova_61
02.04.2019 5 z 5

Snažila jsem se vypátrat, je-li příběh opravdu napsaný podle skutečnosti, ale to jen tak pro úplnost, protože i kdyby nebyl (a asi opravdu nebyl), nic to neubírá na jeho vyznění, stejném jako v úsloví "Kde je vůle, tam je i cesta" nebo "Chceš-li měnit svět, začni u sebe". Nápadné je už jen to, jak oduševnělé ilustrace doprovázejí ten text v různých jeho vydáních, nebo jak podivuhodný animovaný film podle něj vznikl, a to ani nemluvím o lidech, kterým těch pár střídmých stránek úplně změnilo život. Sebe mezi ně nepočítám, protože jsem takové lidi znala ještě před přečtením (ne, že by všichni zrovna sázeli stromy, ale mají prostě podobné vlastnosti) a knížka mě tak dalece neovlivnila. A přece, ani tak jsem ji nečetla zbytečně. A ještě několikrát jsem se k ní vrátila a určitě vrátím i v budoucnosti.

Co je pro mě v tomhle příběhu to hlavní, je schopnost nenechat se otrávit zdánlivě malým výsledkem. Víte-li předem, že se ze všeho vašeho snažení povede tak asi jedna desetina, a přesto z ní "vzejde les a zúrodní krajinu", velmi vám tahle zkušenost, ať vlastní, nebo převzatá, ve vaší práci pomůže. A nejen v práci. Zkrátka, jsem za tuhle knížku moc vděčná.

Lily101
13.03.2019 2 z 5

“Mají-li se v povaze člověka projevit skutečně výjimečné vlastnosti, musíme mít štěstí dlouhá léta pozorovat,co ten člověk dělá. Není-li v jeho práci ani stopa po sobectví, je-li myšlenka, řídící jeho činnost, bezpříkladně ušlechtilá a je naprosto jasné, že nejen nehledal nikde odměnu, ale dokonce zanechal na světě i viditelné stopy, ocitáme se-bez nebezpečí, že se zmýlíme-před člověkem výjimečného charakteru.” (str. 7 dané knihy)

Za mě, o lásce k přírodě si ráda počtu, ale jinak teda zklamání. Takové příliš povrchně popsané, dnes již-troufám si říct-“vyčpělé” a kromě výše citovaného textu se žádný postřeh k zamyšlení neobjevil. Kniha ve mně nezanechala vůbec nic, což mě mrzí, protože jsem dle některých níže uvedených “recenzí” a navnazujícího úvodu textu(viz výše citovaná pasáž) čekala pravý opak. Nevím proč, ale mám trochu pochybnosti u nesobeckosti jednání muže v knize, protože svět není černobílý a text povídky mi připadá příliš plytký bez jakékoli hloubky, takže bych si nedovolila tak brzy jinou osobu “hodnotit” či “soudit” její jednání.

Vesměs se jedná o prostý popis, což lze s ohledem na důvod
(zadání tématu vydavatelem časopisu Reader ´s Digest) vzniku textu i pochopit, ale rozhodně ne vzít v potaz při hodnocení.

Kateřin-a
08.03.2019 2 z 5

Nevím úplně přesně, co k tomu říct. Tolik mě to neoslovilo.. asi jsem měla přehnaná očekávání. Krásný příběh o lásce k přírodě a píli prostého člověka v kontrastu s krajinou zpustošenou válkou a realitou rozvíjející se společnosti. Nakonec mi to přišlo trochu smutné, čekala jsem, že život muže, který sázel stromy, skončí tam, kde příběh začal.. v samotě a ve spojení s lesem.

RyonMathrin
13.02.2019 5 z 5

Krátké a opravdu krásné. Co všechno zmůže nesobeckost a píle... Nedalo mi to a hledal jsem v gůgl mapách. Sisteron i Mirabeau existují a mezi nimi se opravdu nacházejí zalesněné plochy. Chci věřit tomu, že se to skutečně stalo...
Doporučuji!

skořice
10.02.2019 5 z 5

Knížka ve mně zanechala něco, co nedokážu úplně popsat. Připomnělo mi to větu: „Stačí chtít." Tady to určitě platí. Myslím, že si z toho každý z nás může vzít něco do života a že určitě stojí za to, tomu tu půl hodinku času obětovat. Určitě doporučuji.

Steiniglovka
21.01.2019

Krásné čtení na krátkou chvílli, které však v člověku něco změní. Díky tomuto dílu si můžeme uvědomit, jak by bylo na Zemi krásně, kdyby jsme každý opustili svou komfortní zónu a kousek ze sebe vydali pro dobro všech. Štěstí se nachází skryté v těch velkých věcech, které se na první pohed zdají jako zbytečné maličkosti

Sygi
07.01.2019 5 z 5

Krátká povídka, na jejíž přečtení stačí necelá půlhodinka, přináší pojednání o ušlechtilosti člověka, který nalezl smysl a štěstí v prostých činnostech, za něž nežádá odměny ani uznání.

Hanzo
06.01.2019 5 z 5

Nadherna kniha pojednavajici o nadeji, vytrvalosti a lasce k prirode. Jednotlive stranky knihy jsou krasne ilustrovane a na kazde strance je zajimava malba korespondujici s textem. Osobne si myslim ze prave tato kniha by mela byt vybrana jako jedna z moznosti povinne cetby u maturitni zkousky.

Kikulka97
29.12.2018 5 z 5

Krásné vydání krásného příběhu. Není nad jasné poselství v pár slovech. Kam se na to hrabou některé romány.

Pistácie
26.12.2018 5 z 5

Mám ráda podobně krátké příběhy, které dávají jasné poselství. Opravdu moc hezký příběh na zamyšlení i zasnění. Určitě se k němu budu vracet častěji. Ať už člověk hledá smysl, nebo jen tak nějaký příběh pro ponaučení, je to skvělé.

annettka1098
22.12.2018 3 z 5

Ze začátku se mi kniha velmi líbila a byla jsem z ní unešena. Bylo hrozně milá, ale pak se to nějak zlomilo a už mi to přišlo trošku přehnané. Možná to ale bylo změnou mého rozpoložení, těžko říct. Kniha ale stojí za přečtený, je tam nádhernal myšlenka, zamyšlení nad sebou samým.