Muž, který začal druhou světovou válku: Alfred Naujocks: padělatel, vrah, terorista
Florian Altenhöner
Dne 31. srpna 1939 zinscenoval SS sturmbannführer Alfred Naujocks přepadení rozhlasového vysílače v Gliwicích. Událost již druhý den posloužila německé propagandě jako záminka pro přepadení Polska. Naujocks tedy zřejmě utvářel dějiny, ale jinak, než jak tvrdil jeden z jeho biografů, který svou knihu nazval The Man Who Started the War. Předstírané přepadení totiž nevyvolalo druhou světovou válku a Naujocks nebyl duchovním otcem této „akce“. Alfred Helmut Naujocks nicméně patří mezi nejznámější důstojníky Sicherheitsdienstu (SD), nacistické zpravodajské služby založené Reinhardem Heydrichem. Mezi lety 1935 a 1940 Naujocks zodpovídal za celou řadu mimořádných „akcí“, jež utvářejí obraz SD dodnes. Naujockse považovali nadřízení za bezohledného „desperáta a darebáka“, „pouličního rváče“, který se líbil ženám a kterému mohli svěřit každý úkol. Byl zkrátka ideální tajný agent. A tak se Naujocks stal únoscem, vrahem, padělatelem peněz a teroristou, inscenoval nepokoje v Československu… Předkládaná kniha ovšem sleduje Naujocksův život i po válce. Poté co se nechal na podzim roku 1944 zajmout Američany v belgicko-německém pohraničí, ocitl se v rukou nejen britské, ale nakrátko také československé zpravodajské služby. Svědčil během norimberského procesu a hned v několika evropských státech bylo proti němu vedeno vyšetřování. Při procesu v Kodani v lednu 1949 byl Naujocks za vraždy, jichž se dopustil v rámci tzv. protiteroru, odsouzen na patnáct let, avšak o rok později mu byl trest v revizním procesu snížen na pět let. V červnu 1950 se dočkal předčasného propuštění a vrátil se do rodného Kielu. V 50. a 60. letech Naujocks obratně využíval média nejen k popularizaci nacionálního socialismu, ale hlavně svých „husarských kousků“. Zemřel v Hamburku 4. dubna 1966.... celý text
Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2019 , AcademiaOriginální název:
Der Mann, der den 2. Weltkrieg begann: Alfred Naujocks: Fälscher, Mörder, Terrorist, 2014
více info...
Přidat komentář
Autorovy knížky
2019 | Muž, který začal druhou světovou válku: Alfred Naujocks: padělatel, vrah, terorista |
Nacistický James Bond - Agent s povolením zabíjet
Pozitiva:
"Muž, který začal druhou světovou válku" - takto se s velkou nadsázkou tituloval sám Naujocks - je pokusem o všestranné zhodnocení známých faktů o životě Alfreda Naujockse a jeho působení v řadách SS, SD, Waffen-SS i jako nezávislého agenta ve službách RSHA. A je to pokus úspěšný. Naujocksův příběh je zasazen do širšího rámce činnosti tzv. Kielských kamarádů, lidí s podobným příběhem, přibližně stejného věku ve stejné době vstoupili do SS a nalezli dobře placené místo v SD. Naujocksova kariéra byla ovšem i v rámci této skupiny ojedinělá, autor probírá největší akce kterých se Naujocks zúčastnil před válkou a na jejím začátku v ČSR, v Gliwicích, ve Venlo. Stejně tak se velice podrobně věnuje jeho působení ve druhé půli války v Belgii a v Dánsku. Kniha též sleduje Naujocksův poválečný osud a hojně i jeho samotného cituje.
Negativa:
Smutný faktem je, že u některých Naujocksových akcí se už nikdy nedovíme, jestli se skutečně staly, a pokud ano, jestli to bylo tak jak je napsáno. Naujocks o sobě rád vyprávěl, příběhy pozměňoval a přibarvoval, výslechy zajatých Němců také nejsou studnicí věrohodnosti - toto vše ale autor uznává a nechává konce otevřené.
Jak je už v případě popisu osobností tradicí, je Naujocks místy osobnostně, psychologicky a odborně shazován, takže se čtenář musí ptát jak je vůbec možné aby někdo takový dosáhl výsledků jako Naujocks a tolik vyčníval z řady lidí kteří měli podobné možnosti. Ale autorovi je nutno dát k dobru, že je to tentokrát především v citacích z jiných prací. Při morálním hodnocení jeho činů pak schází zasazení do širšího kontextu mimo SD a skupinu Kielských kamarádů, ale také tajných služeb a protiteroristických operací obecně, včetně jejich tehdejších protivníků a současného pohledu na věc ve světle moderního neosobního vedení války.
Celkové hodnocení:
Kniha je zajímavá a čtivá, lze říci, že se autor snaží o vyvážený pohled, nechává promluvit samotného Naujockse i několik lidí jemu nakloněných. Přesto že se zabývá tématem ke kterému neexistuje moc věrohodných zdrojů, působí kniha uceleným dojmem a nevyvozuje zbytečně závěry ke kterým nejsou žádné podklady.