Muž ktorý zomrel dvakrát
Zdeněk Jirotka ml. , Ivan Šafhauser
Popis knihy zde zatím bohužel není...
Přidat komentář
Slušná krimi z prostředí jihočeské vesnice. I když víc mě bavily vtipné prupovídky :
"Tak co, jaký byly holky? "
"Nádherný. Jenze tu pravou jsem nenašel."
"A sakra. Tak tohle jsem už někde čet. Mám dojem, že v červený knihovně. "
Jedině záměna identit může dodat smysluplnosti názvu románu, který vznikl spoluprací Ivana Šafhausera a Antonína Jirotky. Záměna identit a samozřejmě vražda, která následuje léta poté, co byl stavební inženýr Vlastimil Rous prohlášen za mrtvého. Autoři se rozhodli přistoupit k tématu poněkud netradičním způsobem. Policejní vyšetřovatelé stojí ve stínu ryzích amatérů, konkrétně podplukovníka ve výslužbě Františka Krále. Ten objevuje indicie, svědky, souvislosti. A dělá to pochopitelně po svém, po důchodcovsku, nenápadně, nevzrušivě, pomalu a unyle. I přes lehkou bizarnost případu, nic na něm nepřekvapí a celé vyprávění se ospale ubírá k cíli. Ve Lhotce se první liga prostě nehraje, maximálně tak okresní přebor. A to ještě autoři nejspíš i podplatili rozhodčího, aby jim to pískal tak, jak si přejí. Nevýraznost postav a dějů si tu podává ruku s nudou a nikde není nic, co by člověka vytrhlo z apatie. Z celého dílka jsem tak nejvíce ocenil kulinářský zápal jedné z vedlejších postav, Pepíčka Truhláře.
Mini knížečka s detektivní zápletkou, která i zaujme. Co mě ale dost vadilo, byla glorifikace (ne až tak popsaná, ale čpěla z dílka) státních orgánů. Vzhledem ke vzniku dílka a k vydavateli se to dá asi pochopit, ale mám za to, že i tahle část se dala napsat civilněji a snad i pravdivěji. Knížku jsem vrátil do nádražní knihovničky, snad někoho potěší tohle dílko víc.
Detektivní příběh z poklidného městečka a vesnice plné přátelských lidí, v němž lidská všímavost a zvědavost čiperného důchodce rozjede kriminální příběh, v němž hrají úlohu neplacené alimenty, změněná totožnost, touha po bezpracném zisku i snaha po vyřešení beznadějné životní situace.
Fajn detektivka, dost se mi líbila ahodně zajímavé byly informace jak pracovala tenkrát policie, když ještě nebyl internet :)