Muž v mlze
Agatha Christie
Povídkový výbor obsahuje: 4x Hercule Poirot: 1. Vražda v postranní ulici, 2. Černý vzadu, 3. Záhada španělské truhly, 4. Druhý gong 4x Jane Marplová: 5. Greenshawova kratochvíle, 6. Vražda krejčovským metrem, 7. Čtyři podezřelí, 8. Vyprávění slečny Marplové 4x Tommy Beresford a jeho žena Pentlička: 9. Aféra s růžovou perlou, 10. Muž v mlze, 11. Sunningdaleská záhada, 12. Farářova dcera 4x Parker Pyne: 13. Záhada na regatě, 14. Případ nespokojeného vojáka, 15. Nechybí vám nic?, 16. Bagdádská brána 4x Harley Quin: 17. Pan Quin přichází, 18. Stín na skle, 19. Znamení na nebi, 20. Mrtvý harlekýn... celý text
Přidat komentář
Knížka plná "jednohubek". Některé zápletky jsou zajímavější, některé jsou celkem primitivní.
Literárně ale jde o velmi zajímavé dílko. Představuje totiž čtenářský průřez všemi detektivy, které Christie během života vymyslela - tedy alespoň všemi, ke kterým se opakovaně ve svém díle vracela.
Poirot a Marplová jsou propraní, znají je všichni. Pana Beresforda a jeho ženu Pentličku už potkali jen znalci. Parkera Pynea a nakonec Harleyho Quinna ale minimálně v Česku nezná snad nikdo. Přitom právě povídky o Quinnovi považovala autorka za svoje nejlepší. Každá postava/detektiv je představená ve čtveřici kratších próz, díky nimž si uděláte přehled nejen o charakterech samotných, ale také o literárním talentu a rozhledu autorky.
Jinak řečeno, pokud máte Christie alespoň zčásti načtenou a považujete se za fanouška, Muž v mlze je nutnost.
Agatha Christie nestárne. A Zábranův překlad a jeho slovní zásoba je obdivuhodná a jeho doslov výtečný.
Na dobu tuhé normalizace určitě velice svěží výběr detektivních povídek od první dámy tohoto žánru. Některé jsem znal z dřívějších čtení, některé pro mě byly nové. Velmi povedené oddechové čtení, ale jde se dál:).
Jen pár stránek chybí do špalku. Takže, jak se u nás říká, zábavy háfo. A zábava je to přímo skvělá. Za sebe jsem si nejvíc užil slečnu Marplovou, příjemně překvapil Parker Pine i Harley Quin. Takže velká spokojenost.
Ideální knížka na dovolenou plná detektivních povídek. Ačkoliv vyznávám "klasiku" - tj. slečnu Marplovou a Hercula Poirota, tak jsem byla mile překvapena ze všech povídek. Dokonce i ten "zatracovaný" Harley Quin mě pobavil.
Sbírka detektivních povídek od A. Christie. Každý detektiv nebo dvojice, které autorka stvořila, zde řeší detektivní případy. Knížka se mi líbila, A. Christie je moje oblíbená autorka, ke které mě před hodně lety přivedla babička. A nejen za to jsem moc ráda.
Tohle je takový mix různých povídek od paní Agathy. Mně se zdály skvělé všechny, takže dávám pět stars a dál už se rozepisovat nebudu :).
Překvapilo mne, že A.Ch. psala i detektivky, jejichž motivem nebyli jenom vraždy, ale napsala detektivky i s motivem krádeže (bez vraždění).
Jedná se zde o povídky, které jsou výrazně kratší, někdy mne mrzelo, že končí třeba: "A teď víme jak to bylo a teď to předáme policii aby vše napravili..."
Na druhou stranu, povídky jsou krátké a když tam chcete vtěsnat smysluplnou myšlenku, tak se to prostě musí ořezat...
Je zde od každého detektiva po čtyřech povídkách, takže nuda rozhodně nehrozí :-) .
Na knížku jsem narazila náhodou v knihovně po babičce. Byla až ve druhé řadě, což je určitě škoda, ale babička nashromáždila skoro tisíc knih....
Ale k obsahu: kromě notoricky známých detektivů Poirota a slečny Marplové se setkáme i s těmi méně známými, ale určitě ne horšími. Mě nejvíc bavil Harley Quinn, tajemný detektiv, který se náhle zjeví a zase nečekaně mizí. Umí se na případ podívat jiným pohledem. A navíc se mi líbí ta přesmyčka jeho jména - Harlekýn.
Mě to bavilo moc.
Díky babi...
Musím přiznat, že ačkoli jsem fanynkou detektivních příběhů Agathy Christie, doposud jsem neměla ponětí o existenci jiných detektivů, nežli proslulých Poirota a slečny Marplové (holt člověk se celý život učí a já jsem moc ráda, že jsem měla možnost setkat se i s jinými charaktery této úžasné spisovatelky :). Jak je psáno níže, ne všechny povídky jsou na plný počet bodů, nicméně pokud to člověk vezme jako celek, není o čem pochybovat.
Dlouho jsem váhala, jestli dát čtyři nebo pět hvězdiček.
Upřímně řečeno, všechny povídky na pět nejsou. Ale na druhou stranu je kniha velice různorodá co se námětů týče, díky všem těm vyšetřovatelům pestrá, a proto čtivá, takže nakonec proč pět hvězdiček nedat, že ano?
Pokud máte detektivky Agathy Christie spojené jen s Poirotem a slečnou Marplovou, v tomhle výboru se vám představí i ti ostatní: podnikavý, trochu starosvětský manželský pár Tommy a Pentlička Beresfordovi, vysloužilý státní úředník a soukromé očko se znalostí lidského neštěstí Parker Pyne a trochu tajemný, záhadně se objevující a zase mizející Harley Quin a jeho dlouholetý přítel pan Satterthwaite. Čtveřici případů si střihne i slečna Marplová a Poirot, takže přehled je kompletní. Každý má něco do sebe, jiný způsob vyšetřování i povahu, což jen svědčí o spisovatelčině genialitě.
Výborný reprezentativní výbor z povídek nejznámější autorky detektivek, který potěší rozčleněním podle známých i méně známých pátračů. I když jsem to v minulosti četl už minimálně 2x, takže tu není prostor pro překvapení, jako čtení po kouskách před spaním to stále funguje víc než dobře.
Moje první setkání s touto autorkou a jsem za to moc ráda. Mám ráda staré knihy je v nich taková krásná nostalgie. Paní Agatha je po právu oceněna. Její příběhy jsou důmyslné, propleteny vždy nějakou nevysvětlitelnou záhadou, kterou samozřejmě vždy známá hlavní postava v momentě vyřeší.
Opět skvělá kniha plná povídek z pera Agathy Christie. Seznámíme se tu s několika známými i méně známými detektivy-Poirotem, Marplovou, Pynem nebo Tommym a Pentličkou.
Agathu Christie mám ráda. O tom, že Hercule Poirot a sl. Marplová jsou její díla, jsem věděla, ale o existenci Parkera Pynea, Pentličky a Tommyho a Harley Quina jsem neměla ani potuchy. Povídky se četly skvěle, ale musela jsem mezi nimi dělat časové rozestupy, aby neopadl můj zájem. Přeci jen, když člověk čte stejný žánr delší dobu, přestává ho pomalu bavit. Nejvíce z toho všeho mě bavilo číst příběhy s Pentličkou a Tommym. Příběhy s Harley Quinem v sobě zase měly jistou dávku tajemna. Takovou duchařinu bych v dílech Agathy opravdu nečekala a byla jsem mile překvapena. Měla bych si ještě doplnit mezery ve znalosti jejích děl.
Část díla
Bagdádská brána
1933
Čtyři podezřelí / Štyria podozriví
1930
Čtyřiadvacet černých kosů / Černý vzadu / Dvadsaťštyri čiernych drozdov
1940
Dcera duchovního / Farářova dcera
1929
Druhý gong
1932
Autorovy další knížky
2017 | Deset malých černoušků |
2003 | Vražda v Orient-expresu |
2004 | Smrt na Nilu |
2001 | Záhada na zámku Styles |
2016 | Neočekávaný host |
Knihu povídek jsem si užila. Poirotovi případy mě až tak neoslovily, přišly mi poněkud "ošizené". Moje oblíbená slečna Marplová nezklamala, stejně jako manželé Beresfordovi. S pány Parkerem Pynem a Harleyem Quinnem jsem se setkala poprvé a bylo to milé setkání.