Muž vejde do pokoje
Nicole Krauss
Co se stane, když ztratíte vzpomínky na posledních dvacet let svého života? Pokud jste během nich někoho milovali, zamilujete se do něho znovu? Dokážete se identifikovat s člověkem, kterým jste po tu dobu byli, nebo pro vás zůstane nepochopitelným cizincem? Co nás vlastně jako lidi definuje? Současná americká autorka si ve svém debutu tyto otázky klade prostřednictvím příběhu mladého profesora anglické literatury, který po operaci mozku utrpí ztrátu paměti. Ve snaze najít sám sebe v novém, cizím světě, časem přikývne na nabídku neortodoxního vědce zapojit se do jeho experimentů s pamětí.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2009 , ArgoOriginální název:
Man Walks Into a Room, 2002
více info...
Přidat komentář
Výborný román a na debut pozoruhodně vyzrálý. Téma paměti s lehkým nádechem sci-fi. Celá kniha je vlastně zamyšlením nad ztrátou blízkého člověka a to především v rovině ztráty vzpomínek; v tomto případě dlouhého úseku paměti. Velmi jemná drobnokresba leckdy banálních okamžiků, které se ale stávají důležitými zastávkami či místy, jimiž se Samson snaží zaplnit svoji vyprahlou paměť, nebo spíš lépe řečeno obelstít a najít smíření s tou širou prázdnotou více jak dvou desítek zmizelých let.
Ta sci-fi rovina je pojednána velmi originálně a vzbuzuje řadu otázek po povaze vzpomínky, a o tom, jaké by to asi bylo někomu "hacknout" mozek/paměť cizí vzpomínkou. Vzpomněl jsem si na film Inception, kde je ovšem látka podána v dosti zjednodušené a akční podobě. V této knize to má daleko větší sílu, a to možná právě proto, že se jedná o velmi komorní psychologické drama.
Opravdu nevšední román, který se mi dostal pod kůži nebo spíš vepsal do paměti. Doporučuji.
PS - Krátce po sobě četl dva originální romány s tématem paměti a její ztráty - tento a Pohřebeného obra.
Oproto ostatným dielam trosku slabsie, kazdopadne ale stale prva liga s typickými Kraussovským témami a motívmi
Veľmi pekná a citlivo napísaná kniha. Nedá sa rýchlo prečítať a preletieť, napriek tomu, aká je útla. Každá veta má svoje miesto a zmysel. A na to, že je to prvotina, klobúk dole! Nicole Krauss na svoj vek napísala vyzretý a hlboký román s grandióznym finále! Už sa teším na jej Dějiny lásky.
Dost dobrý námět, bombastický úvod, ale nějak mi to hledání identity přišlo vyumělkované a nepostižené. Zajímavá byla konfrontace vlastní ztráty paměti a Maxovo senilní stáří. Motiv pouště jako domova byl taky dobrý.
Dosť slabé, teda oproti Dejinám lásky (jedna z mojich NAJ kníh), toto bol len slabý odvar...Ale môžme to autorke odpustiť, keďže je to jej prvotina. V knižke boli i pekné a pútavé pasáže a prvá a posledná tretina knihy sa mi celkom páčila...len to uprostred nezaujalo :-(
Čekala jsem příběh, který mě hned chytne za srdce a nepustí. Nestalo se. Přišlo mi to vzhledem k tématu chladné, vyumělkované. Kniha, která se odloží a zapomene.
Autorovy další knížky
2006 | Dějiny lásky |
2012 | Velký dům |
2009 | Muž vejde do pokoje |
2018 | Temný priestor lesný |
2021 | Byť mužom |
Nějaká zvláštní chvíle a vše, úplně vše je najednou jinak.
Co nás vlastně utváří, definuje? Jaké to může být bez vzpomínek? Jaké by to bylo začít znovu, s čistou hlavou? Jenže ti kolem nás si nás pamatují. Co je samota? A nakolik by nás mohli změnit vzpomínky někoho jiného? Je děsivé, když vlastně nevíme, kým jsme byli, kým jsme ...
Hodně podnětů k zamyšlení. Krauss je čtivá, provokující, vyzrálá