Muž z Everestu
James Ramsey Ullman
Hrdinou i spoluautorem této knihy je Šarpa Tenzing, himalájský horský vůdce, který se proslavil svým výstupem na Everest.
Literatura naučná Biografie a memoáry Sport
Vydáno: 1959 , STN - Sportovní a turistické nakladatelstvíOriginální název:
Man of Everest, 1955
více info...
Přidat komentář
Opravdu krasna kniha, plna krasnych myslenek. Kez by mel tak cistou a dobrou dusi kazdy! Vic nemam co dodat, jsem moc rada, ze se mi kniha dostala do rukou a doporucuji ji absolutne vsem, hlavne ale tem, co jsou s necim vecne nespokojeni.
Ziaden Americky pristahovalec ,ci civilizovany Europan NIKDY nedokaz napisat nieco taketo,uzasne..
Nebavi ma horolezectvo,ale reku-chalan zpod Najvyssej hory sveta,aj ten tam hore bol prvy?Ani tolko som nevedel.Nakoniec ma kniha uplne dostala,v priebehu pol roka som ju precital dva krat ..:)
Nerad bych knihu vychválil natolik, aby případný čtenář nakonec byl zklamaný. Ale...
Knihu jsem koupil za pár korun v antikvariátu, protože mám rád knihy o horolezectví a byl to snad můj nejlepší kup. Kniha mě k sobě přitáhla tak moc, jako dlouho už žádná jiná.
Za podpory spisovatele vyprávěn životní příběh Šarpy Tenzinga, který dá nahlédnout na historii horolezectví v Himalájích, na život v tomto prostředí a na zdolávání nejvyšších hor světa, zejména té nejvyšší. Největší hodnotu knihy pak spatřuji v tom, že je to příběh místního člověka, ne žádného Američana či Evropana. Možná i proto kniha působí jednoduše, ale o to víc poutavě a čtivě. Jediné mínus knihy je pak to, že je na mne málo obsáhlá. Rád bych četl dál a dál. Dozvěděl se vše víc do hloubky.
Pro mne knižní skvost, který stojí za pozornost. Kniha co zaujme a nepustí. Povinnost pro fanoušky a milovníky hor.
Tuhle knihu jsem náhodou našla asi před 10 lety při velkém předvymalovávacím úklidu v práci. Podívala jsem se do ní, párkrát zalistovala, několikrát přečetla odstavec a - jako notorický a od narození spíše líný než sportovní typ - jsem byla ztracená. Od té doby jsem virtuálně (knižně i filmově - někdy i ve snu) zlezla všechny větší himalájské vršky mnohokrát - nejčastěji ovšem přece jen Everest, i když K2 se mu zdatně tlačí na paty. K Muži z Everestu mám tedy velké emocionální pouto, protože to on mi otevřel hory. Důležitější je ovšem knížka samotná (koneckonců to je základ i těch osobních pout k ní) - je hrozně čtivá, vtahuje do Himalájí a do jejich celkové atmosféry (není jen o lezení), obsahuje fakta i dojmy. Zvláštní kouzlo má i to, že jako autor je uvedený Šerpa Tenzing (ať už mu s tím možná pomáhal kdokoli) a knížka je pojatá z hlediska "domorodce", který v Himalájích žije, a ne turisty, který se nechá víceméně dotlačit nahoru za plného komfortu a zase zmizí. Krásně se tu obráží - mimo jiné - vztah cizinců k "domorodcům". Od doby vydání Muže z Everestu vyšla záplava knih o horolezectví, Himalájích a Everestu, mnoho z nich technicky fundovanějších a oplývajících více statistikami, konec konců změnilo se samo horolezectví, ale to nic nemění na půvabu a působivosti Muže z Everestu, protože nerozhodují aktuální reálie a nejmodernější styly lezení a nové pomůcky - v Muži z Everestu je duch horolezectví.
Dobré . Fakt dobré poutavé čtení i přes to, že je to pěkných pár desítek let co Šarpa podnikl tuto výpravu. Možná právě proto , že to bylo za jiných čistých podmínek horolezectví a v jiné době mě to bavilo víc než třeba podání od Birkbyho . Šarpa mi padl do oka a jeho vyprávění o přátelích a rodině mě bavilo. Za mě 4* :)
Paměti šerpy Tenzinga , který , s Hillarym byl první na Everestu. I po tolika letech se jedná o kvalitní četbu. Plný počet hvězd , doporučuji .
Příjemná oddychovka.