Muži hněvu
Jason Aaron
Samostatná komiksová kniha z pera jednoho z nejúspěšnějších autorů současnosti, Jasona Aarona (Skalpy). Rodina Rathů má násilí v genech – a Ira Rath je toho přímo ukázkový příklad. Vyrostl z něj krutý a nelítostný zabiják, který se nezastaví před ničím, nejbrutálnější chlap, který se kdy procházel po pláních Alabamy. Jenže teď dostal zakázku, nad kterou by možná mohl zaváhat i on. Zabít svého vlastního syna. Nikdo nepíše líp drsné antihrdiny z jižanských zapadákovů než Jason Aaron. Na to vemte jed.... celý text
Literatura světová Komiksy Thrillery
Vydáno: 2016 , CrewOriginální název:
Men of Wrath, 2015
více info...
Přidat komentář
Jedno velké pokrčení rameny. Jakoby si tady Aaron jenom rozepisoval ruku a chystal něco většího alá Parchanti z Jihu. Není vyloženě špatný komiks, jen takový nezapamatovatelný. Vysvětlení, proč se mužské postavy chovají, tak jak se chovají, je tupé a nevěřil jsem mu ani za mák. Takže jinými slovy: na tento komiks zapomínám za 3... 2...
Thrillery z jižanského buranova Jason Aaron umí perfektně, odvrácená strana Ameriky je v jeho podání vždy antihrdinskou, krvavou a násilnou jízdou a Muži hněvu jsou toho vzorovým příkladem. Přímočará story netáhnoucí se přes x svazků proti sobě staví otce a syna, oba si vzájemně vyřizují účty nejen se světem, ale i mezi sebou.
Aaron tady, vzhledem k délce příběhu, úplně nevypiplal charaktery jako třeba ve Skalpech, Muži hněvu jsou špinavá jednorázovka plná svištících kulek, blbých rozhodnutí a nevlídných parchantů. Funguje to, vše navíc umocněno skvělou kresbou Rona Garneyho. Pokud si chcete užít akční gangsterku z amerického jihu, tady rozhodně nesáhnete vedle. A opět přidám už klasické přání, aby někdo někdy Aaronovy komiksy vzal a natočil. Nejlépe Taylor Sheridan.
Jižanský thriller podle mého gusta, nemilosrdný a strhující. Žádné velké řečičky ani komplikace v zápletce, ale drsná krvavá rubačka, v níž nejde o míň, než chlapské svědomí. Od Jasona Aarona jsem ostatně nic jiného nečekal.
Ovšem, jak literární kritici s oblibou říkají, že méně je někdy více, v případě Mužů hněvu bych se na nějaké „méně“ pěkně vykašlal. Tady by vůbec neškodilo, kdyby drama o třech figurách scenárista rozehrál v trochu velkopanštějším duchu. Přímočará zápletka by klidně mohla zůstat, ale psychologie postav a hlavně proměňování jejich osobností by si rozhodně zasloužily větší prostor. Takhle některé zvraty působí zbytečně uměle, lépe řečeno: přerody chytrých klučinů ve vražedné psychopaty moc uvěřitelné nejsou. Na druhou stranu, co já vím o výchově v Alabamě? Třeba je tohle běžný standard.
A ještě na okraj - kresba Rona Garneyho mi v mnohém připomněla Millerovo Sin City (v dobrém slova smyslu) a dost by mě zajímalo, jestli podobnost Iry Ratha s Marvem je čistě náhodná.
Mužští příslušníci rodiny Rathů, kterou společně stvořili Jason Aaron a Ron Garney, jsou pěkně drsní chlapíci a můžete vsadit jed na to, že do postele lezou nejen s botami, ale i s nabitou pětačtyřicítkou. Kdo má koneckonců barák vyztužený osm centimetrů tlustou ocelí? A to přitom celý příběh začal tak nevinně a obyčejně - stádem zatoulaných ovcí. Aaron dává do vyprávění snad i duši a pere to tam hlava nehlava - žádné velké ciráty a dohadování, tady se střílí ostrýma. Jako málokde tady fungují i povedené introspekce do minulosti, dokreslující celkový obraz. Apropó kresba! Ron Garney parádně zachytil onu drsnou atmosféru amerického jihu. Jeho panely jsou i v těch nejdynamičtějších pasážích krásně přehledné, adrenalin z nich prýští na všechny strany. Snad jen tihle dva chlápci si mohou dovolit čistě černé stránky jen s několika textovými bublinami, aniž byste je proklínali. Muži hněvu jsou výborný komiks. Čtyři a půl hvězdy, a to jen proto, že to bylo tak krátké…
Dostal mě už úvod. Já měla podezření, že Jason Aaron nemůže být úplně normální. Kdo četl Skalpy, potvrdí. Ale tenhle úvod vysvětlí všechno. Takže hned klikám autora do oblíbených (proč už nemám?!) a jdu na Muže hněvu. Protože už jenom ta obálka...
Muži hněvu jsou jednorázovka. A možná proto na mě o to zapůsobil příběh víc. Ona zápletka není zase taková hitparáda, ale jednotlivé kousky příběhu jsou jedinečné. Možná by se starej Rath zachoval jinak, kdyby mu rakovina neukusovala plíce. Možná by se zachoval úplně stejně, ale to se nedozvíme. V téhle rodině jsou muži křtěni hněvem a krví. Spoustou krve, spoustou šílenství, spoustou hněvu a spoustou mrtvých ovcí. Podaří se někomu zlomit řetěz?
Možná je dobře, že to je rychlé a na žádný hluboký rozbor postav není čas. Potom by vám zbytečně došlo, že to jsou vlastně všechno magoři a ani Ruben možná nemá dost síly cokoliv zvrátit. Rodinné prokletí? Osudovost? Blbý místo k životu, které si Rathovi vybrali (bylo jim vybráno)? Nebo jenom prostě špatná krev? A existuje něco jako "špatná krev"?
Možná knihu přečtete rychle, ale zůstane v hlavě dlouho. Zkuste jenom trochu popřemýšlet o té druhé vrstvě, kterou nedostanete na zlatém podnose, a musíte o ní trochu přemýšlet. Jinak to bude jenom další tupé "sejmi je všechny" a jenom tohle tím autor (jako vždycky) nechtěl říct.
Kresba byla nádherná. A k tomu všemu se moc hodila. Prostě drsná špína...
(SPOILER) „Každý chlap má občas slabú chvíľku.“ Príbeh je strašný. Vlastne to, svojím spôsobom, ani nie je príbeh, iba nástrel deja. Postáv je minimum a okrem Rathovcov sú všetky nezaujímaví štatisti (snáď s výnimkou manželky, ktorá má na konci silný preslov). Pozoruhodných bolo viacero momentov, kedy obidva objekty mali dokonalú príležitosť konkurenčný objekt odstrániť, no neurobili to a o dve scény neskôr to zasa chceli urobiť. Pripadal som si ako v nevydarenej paródii. To však ešte nebolo nič oproti momentu, kedy brutálny zabijak bezdôvodne precitne a svoju obeť nielenže nezabije, ale ju rovno pustí na slobodu (a ako bonus jej dá peniaze). Fandiť brutálnemu mafiánskemu zabijakovi sa mi nechce a jeho syn je nudný a nesympatický. Zápletka je hrozne povrchná a skratkovitá. O žiadnu hlbokú sondu do generačného pokolenia prekliatej rodiny rozhodne nejde, hoci si autori zjavne myslia niečo iné. O čo kontroverznejšie obrázky boli (bábätko v močiari, krvavý fľusanec na Ježiša), o to (pod)priemernejší bol scenár. Netvrdím, že k šťastiu potrebujem komplikované zápletky, ale toto bolo príliš jednoduché. Kebyže mám hodnotiť príbeh, asi by som nad 2* nešiel. Lenže! Muži hnevu sú dielom autora kultových Skalpov. A ja Skalpy zbožňujem. Reč Jasona Aarona (hlasná, drsná, nekompromisná) je jasne počuť aj tu. Takže to, čo by si za bežných okolností zaslúžilo 2* (max. tri), ide práve vďaka Aaronovmu svojráznemu prístupu na regulárne 4*. Je to komiksový jazyk, ktorý sa mi veľmi páči. Jason Aaron je drsný. A ja mám drsné veci rád. K tomu krásna, výnimočná kresba Rona Garneyho (Spider-Man: Zpátky v černé). Temné postavy a ešte temnejšie posolstvo o dedení hriechov po svojich predkoch. Otázka, či sa tomu dá vzoprieť (alebo je krvavosť vrodená a treba sa s ňou len zmieriť, pretože bojovať sa s ňou nemá najmenší zmysel?), je hodná zamyslenia. K tomu strhujúce a výnimočné Jasonovo úvodné slovo. A na konci bonus v podobe galérie. Muži hněvu sú jednohubka, ale poctivá, odporná, desivá, obludná... a príbehovo podpriemerná (ďalšie Skalpy to skutočne nie sú).
Drsné jižanské drama, které sází především na atmosféru. Scénař mi přišel spíše jednodušší, ale možná by větší překombinovanost atmosféře body ubrala.
Rychlovka, která nezklame. Zmar a beznaděj je prodchnuta dějem od počátku do konce. Oproti Skalpům ale něco chybí - možná větší prostor na prokreslení charakterů jednotlivých postav. Takto je změna postojů některých postav méně přirozená.
Tohle byla opravdu krvavá jednohubka. Rychlý slet událostí, bleskové flashbacky a hlavně se tam nikdo s ničím nesral. To byla, ale zároveň jediná věc, co mi trochu vadila. Nebyl čas "přilnout" k nějaké postavě, takže co se s kým stane mi bylo tak trochu u prdele.
Drsný příběh od drsňáka Aarona. Svižný děj plný krve, násilí, jedné rodině a jedné zpackané zakázce. Ano, mohlo by to být delší, mohlo by to být propracovanější, ale na mě to zafungovalo. Muži Hněvu mi připomněli knihu Sedm Katů z Mnichova od Puza, ale proč, to netuším. Kresba povedená a hodící se k tomuto žánru komiksu. Pro fandy Aarona povinnost, pro ostatní dobrý tip na drsný komiks od talentovaného scénáristy......
Výborné, ale ne strhující jako Skalpy nebo Southern Bastards. Aaron o rodině, o ovcích a zabíjení. Ira patří k těm parchantům co se vám vetřou pod kůži, ale jinak jsou všechny postavy zcela zaměnitelné, Aaron je nijak neprofiluje, prostě banda zmrdů co umře, syn, jeho buchta a děcko, kterým to všechno končí.
Klasická venkovská gangsterka ze špinavého amerického jihu. Stárnoucí Ira Rath jako profesionální zabiják obdrží od rodiny alabamské balíkovské mafie zakázku, aby zabil vlastního syna, který zpackal kšeft a nyní je na útěku. Výsledkem je poctivá jižanská gangsterka plná traumat vztahů mezi otci a syny. Kresba je super a skvěle dokresluje atmosféru. Děj však mohl být propracovanější, takto se děje vše moc rychle.
Autorovy další knížky
2014 | Země Indiánů |
2018 | Star Wars Skywalker útočí - Zúčtování na pašeráckém měsíci |
2015 | Mrtvé matky |
2018 | Cesta podivných |
2016 | Wolverine |
Muži hněvu jsou jedním z nejlepších komiksů o duševně zmrzačených lidech a jedna z nejlepších kriminálek. Zároveň je (díky tomu, že jde o samostatný uzavřený příběh) dokonalou vstupní branou do Aaronova světa jižanských parchantů. Svůj díl na tom mají nejen geniální Aaronův scénář a Garneyho kresba, ale také skvělý překlad Štěpána Kopřivy.