My jsme ti dobří
Paul Schreyer , Mathias Bröckers
Názory toho, kdo se snaží chápat Putina, aneb jak námi média manipulují. Co je Německu po Ukrajině? A jak je možné, že ztroskotaná dohoda s EU vyústila v jednu z nejnebezpečnějších krizí, jaké Evropa zažila v posledních desetiletích? Může za všechno Putin? Tahá skutečně za všechny nitky, nekompromisní a bezohledný? Nebo se pravda ukrývá ještě někde dále za tímto konfliktem, který v současnosti ohrožuje mír na celém jednom kontinentu, a skutečnost je mnohem komplexnější? A především: Jakou roli v tom všem hrají média, která hýří nekritickým zpravodajstvím a nedostatkem objektivních informací – stejně jako již předtím během finanční krize? Stala se média sama jednou z politických stran? Mathias Bröckers a Paul Schreyer nahlížejí za kulisy politického dramatu, které se změnilo už dávno pro mnohé ve smrtelnou tragédii. Pokus pochopit motivy Ruska při ukrajinské krizi a získat si vhled do pohnutek a příčin Putinova jednání znamená v očích mnohých diskreditaci, a výraz „ti, kdo se snaží pochopit Putina (či Rusko)“ se stal takřka nadávkou a analýza jakéhokoli druhu na toto téma se rovná výsměchu. Jenomže tam, kde se už nesmí analyzovat, se ujímá vlády ideologie. Tam, kde je zakázáno chápat, vládne dogma. Proto se autoři znovu a výslovně prohlašují za ty, „kdo se snaží pochopit Putina“. Protože čím zlomyslněji a hitlerovštěji je Putin prezentován v médiích, tím důležitější je střízlivé a realistické porozumění – nikoli prostřednictvím psychologizující spekulace o jeho osobě, nikoli pomocí jednostranné ideologie, ale prostřednictvím co možná objektivního poznání situace.... celý text
Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2015 , JaroOriginální název:
Wir sind die Guten, 2014
více info...
Přidat komentář
Ačkoli autoři v úvodu uváděli, že se budou snažit být co nejvíc objektivní, nebylo to tak. Čím déle jsem četla, tím víc byl text namířený proti USA. Připadá mi, že tato kniha není ani dostatečně odborná.
Od této knihy jsem čekal trochu něco jiného. Přijde mi, že celou dobu bylo jen probírané jedno a to samé téma jen jinými slovy. Kniha obsahuje zajímavé informace, ale tak trochu zvláštně podané, jako kdyby je psal nějaký puberťák. Osobně si myslím, že pro plné pochopení knihy je nutno podívat se na všechny odkazy, o kterých je v knize zmínka. Věřím, že pak se člověk dostane do hlubšího vnímání problému jako takového. Přišlo mi, že kniha je psaná jako internetový deník a na můj vkus až moc chyb, jak v pravopise, tak i v překlepech. Škoda, čekal jsem skutečně něco více, ale za pár nových informacích stojí si knihu přečíst.
S ideou knihy súhlasím. Osobne som ale očakával podrobnejší rešerš Majdanskych události