Myšlenky bez myslitele
Mark Epstein
Před desetiletím tato průkopnická kniha spustila explozi zájmu o to, jak může východní spiritualita vylepšit západní psychologii. Od té doby světy buddhismu a psychoterapie vytvářejí revolučně nové pochopení, z čeho se skládá zdravý emocionální život. Ve svém bystrém úvodu k desátému výročí vydání Mark Epstein přemítá o této revoluci a zvažuje, jak se pravděpodobně bude vyvíjet v budoucnosti. Mark Epstein, M. D. je absolventem Harvard College a Harvard Medical School. Je rovněž autorem knih: Going to Pieces Without Falling Apart (Zhroutit se a nerozpadnout se přitom na kusy), Going on Being (Dál být?) a Open to Desire (Otevřený touze). Má psychiatrickou praxi v New York City, kde také žije.... celý text
Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2013 , MaitreaOriginální název:
Thoughts without a Thinker, 1995
více info...
Přidat komentář
Vynikající knížka pro psychoterapeuty, ochotné a schopné přesáhnout vlastní ego a překročit přes freudovské doktríny do prostoru, kde se jáství "terapeuta" a "pacienta"propojují. Nesmírně hodnotná příručka pro jakéhokoliv duchovně založeného psychoterapeuta, po mně jí četli i někteří mí psychoterapeutičtí pacienti... Tato kniha přesahuje ego, dokonce i ego autora :-). Je upřímný, otevřený a dělí se o zkušenosti, není to filozofování do větru a pustá teorie. Víc Epsteinů, Preeceů a Nairnů... není moc takových knih.
Uf, uf. Tohle bylo opravdu náročné čtení. Kniha má podtitul Psychoterapie z pohledu buddhismu, já bych to však přesně obrátil, protože by to směr této publikace vystihovalo mnohem lépe. Buddhismus je tady spíš podroben jakési analýze a možném ovlivnění praxe psychoterapií. Osobně jsem se na Epsteinovu knihu velmi těšil a původně zvažoval, že si ji dokonce koupím i naslepo, ale nakonec jsem rád, že byla jen půjčená. Zajímám se o obě dvě odvětví, je mi jasné, že jsou myšlenkově velmi propojené a že si dnešní moderní člověk může brát z obojího, ale Myšlenky bez myslitele jsou tak křečovitě napsané, že tomu prostě laik neporozumí. Zajímavé byly účinky meditace, ale to bylo popsáno už tolikrát... Knize je nejvíce na škodu asi to, jak je napsaná. Zdálo se mi, že autor po celou dobu jen klouže po povrchu a srovnává věci a myšlenky s Freudem a prakticky se opírá jen o základní theravádové učení, což mě osobně už vůbec nesedlo. Jako zkušenost to bylo zajímavé, ale pokud bych měl doporučit obdobnou práci, kde funguje spojení psychologie s buddhismem, tak za mě by to byl určitě Rob Preece, který se opírá o Junga a pracuje s vadžrajánovou školou.
Výborný a prakticky uchopitelný přehled jádra buddhistického učení pro čtenáře 21. stol.