Myšlenky pozdě v noci
Lewis Thomas
Eseje amerického vědce a popularizárota vědy, ve kterých se věnuje otázkám medicínským, biologickým, společenskovědním a etickým.
Přidat komentář
Thomas Lewis byl bezesporu velmi vzdělaný a inteligentní člověk, kterého mozek musíme jenom obdivovat. Taky mozkům věnuje hezkou esej, ale pozor, další je o demenci a jeho návrhu na řešení. Tu šíři a hloubku zajímavých pohledů na věci všední a hlavně odborné nabízí více než šedesát článků. Pobrat najednou se to nedalo, knížku jsem četla postupně.
Nějaký čas uplynul od doby, kdy autor své eseje psal. Změny ve všech oborech jsou tak závratně rychlé, že by dnes určitě něco přehodnotil, něco doplnil, ale na přitažlivosti to jeho knize neubírá.
Neuveriteľná kniha (koniec koncov ako mnohé z edície Kolumbus). Niektoré myšlienky, ako napr.: bradavice sa dajú odstrániť hypnotickou sugesciou (podložené štúdiami) alebo mitochondria ako autonómny organizmus žijúci v symbióze s bunkou a nie jeho organela, sú jednoducho akousi skvostnou cytologickou prózou 20. storočia.
Štítky knihy
přírodovědecké esejeAutorovy další knížky
1989 | Myšlenky pozdě v noci |
1981 | Buňka, medúza a já |
1999 | Životy buňky |
Význam této knihy (snad - viz starší autorova díla) a autora (určitě) nelze přecenit. Snad nepřeháním, že to byl on, kdo stvořil moderní vědecký esej (z prapolévky uklohněné Michel de Montaignem). Nebýt Lewise Thomase nebyl by - literárně - ani Stephen Jay Gould, Richard Dawkins a mnozí jejich další primární, sekundární a terciární následovatelé. Že Rockefellerova univerzita uděluje literárně zdatným vědcům cenu L. T. (The Lewis Thomas Prize for Writing about Science), není žádná náhoda...