Mžik
Malcolm Gladwell
Jak myslet bez přemýšlení. Mžik je o jednom prostém faktu: Velmi rychlá a leckdy zdánlivě neuvážená rozhodnutí mohou být stejně dobrá jako rozhodnutí opatrná a rozvážná. Není totiž důležité mít co nejvíce informací, ale vybrat si ty podstatné. Schopnost mít jasno již v prvních dvou sekundách nebývá podle autora knihy Malcolma Gladwella žádným darem shůry, kterým disponuje pár šťastlivců. Je to schopnost, kterou v sobě může vypěstovat každý z nás. Čtenáři velmi oblíbený americký novinář v knize podrobně zkoumá momenty našeho instinktivního rozhodování a popisuje, co se děje v mozku, když se musíme rychle rozhodnout, ale nemáme čas přemýšlet. Rychlá rozhodnutí autor demonstruje na skutečných příbězích někdy i se špatným koncem. Ten mívají obvykle na svědomí rozhodnutí učiněná na základě předsudků či zavedených stereotypů.... celý text
Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2015 , BizBooksOriginální název:
Blink: The Power of Thinking Without Thinking, 2005
více info...
Přidat komentář
Některé knihy rychlé myšlení a nápady odsuzují a ukazují, že podvědomé rozhodování je většinou chybné. Tato krátká kniha se snaží ukázat opak. Někdy sice až příliš horlivě, se zanedbáním některých faktů, ale i tak ukazuje, že intuitivní rozhodování je nevyhnutelnou součástí našeho života a logické rozhodování hraje úlohou jen ve specifických situacích.
(SPOILER)
Další ze super čtivých a srozumizelných knížek od autora, která je pro reálný život velmi důležitá! Opět jsou zde předkládány situace a experimenty ze života.
Znáte ten pocit, kdy prostě něco víte a nakonec se vaše tušení či obavy ukážou jako správné? Tak o něčem takovém je tato kniha. Není třeba vždycky všechno extrémně rozebírat, analyzovat a tříbit podle logického uvažování.
Někdy to prostě není potřeba, protože naše nevědomí, náš organismus už to dávno ví. Ať už se bavíme o "šestém smyslu" (něco se mi na tom člověku nezdá) nebo si to nazveme jakkoliv (něco není v pořádku), není nutno toto intuitivní myšlení podceňovat. Naopak. A pozor - ne vždy je samozřejmě výhodné užívat tento styl přemýšlení. O tom autor také píše.
Super!
Blink (v českém překladu vyšlo jako Mžik) je kniha o myšlení bez přemýšlení. Výraz intuice zde nejspíš poslouží jako nejlepší označení toho, o čem Gladwell píše ve své knize. Moji pozornost upoutala zejména možnost nahlédnout za oponu toho, co se děje v těch dvou vteřinách, kdy spatřím knihu, zaujme mne a následně si ji zakoupím, přečtu – a jak tomu tak většinou následně je – jsem z ní nakonec nadšený.
Nemohl jsem si pomoct, než přemýšlet o tom, jakým způsobem se Blink vztahuje ke knize Myšlení rychlé a pomalé. Přesto, že jsem druhou uvedenou knihu dosud nečetl, měl jsem za to, že toto téma je více méně totéž, o čem psal Daniel Kahneman ve své knize. Je zajímavé, že Gladwellův Blink vznikl dříve.
Kniha o extrémne zaujímavých témach, ale skôr je to taký rozcestník, než niečo ucelené (podtitul je veľmi zavádzajúci).
Podtitul Mžiku je trochu zavádějící. Kniha nás totiž neučí, jak myslet bez přemýšlení, ale spíš nám ukazuje, jak to náš mozek vlastně dělá. V kterých situacích se vyplatí poslechnout první dojem a kdy nás naopak vede do slepé uličky předsudků. Kniha je lehká, čtivá, plná spousty zajímavých ukázek a příkladu z reálného světa. Stejně jako u ostatních Gladwellových knih mě trochu odrazuje typicky americký styl, ale tentokrát nejde o nic, co by zkazilo celý zážitek. Knihu můžu doporučit jako lehké letní čtení, kde sice asi nezjistíte nic překvapivého, ale možná pootevřete dveře poznání společensky podmíněné diskriminace.
Zajímavé informace podané na příkladech skutečných událostí a výzkumů. Čte se dobře, snadno a rychle.
Jak myslet bez přemýšlení. Úžasná kniha. Skvělá a hlavně nesmírně čtivá a zajímavá knížka, která mě na každé stránce fascinovala. Zcela rozhodně to stojí za přečtení. Někdy jsem si nebyla úplně jista, jestli to, co autor v knize popisuje, může v praxi skutečně bezpečně fungovat. Kniha se čte opravdu snadno a dobře a je pochopitelná i pro laika, jako jsem já. Napsána vážně čtivým jazykem. Kniha mě skutečně obohatila.
Musím souhlasit, že žijeme ve světě, kde panuje představa, že kvalita rozhodnutí je přímo úměrná času a úsílí, které byly do rozhodnutí vynaloženy. Ano mnozí z nás sice věří prvnímu úsudku, ale krájení na tenko tak jak to popisuje Malcolm ve své knize není úplně běžná u většiny lidí. Je zde opravdu spousta krásným příměrů a studií, které fungují a speciálně v dnešním světě, kdy je opravdu potřeba přijít s neotřelým nápadem, myšlenkou, která může pomoci vyřešit problém. Navíc jak píše Malcolm a s tím se naprosto ztotožňuji, je mnohem snadnější a pohodlnější pojmenovat omyly jiných než rozpoznávat vlastní, s tím bojuji léta a ještě dlouho určitě budu, protože taková to moudra Vás běžně ve škole nanaučí.
Knihu jsem přečetla opravdu v mžiku. Ocenila jsem, že autor uváděl konkrétní údaje (jména, data...) o osobách, které v jeho výzkumech vystupovali. Užitečné pro každého, kdo potřebuje důkaz o tom, že někdy je v pořádku spolehnout se na svůj první dojem.
Výborná kniha, která se skvěle čte. Fascinující, překvapivá, založená na faktech. Je pochopitelná i pro laika. Zároveň lidem, kteří se o psychologii zajímají ve svém volném čase, může hodně dát. Rozhodně doporučuji těm, kteří chtějí být jedněmi z nejlepších ve svém oboru, ať už se jedná o cokoliv. Navíc nabízí nástin a zároveň pochopení pro jednání lidí.
Mžik je nebo není intuice? Jak je vidět, mnohá naše rozhodnutí jsou nenápadně ovlivnitelná. A kdo ví, jak na to, dostane od lidí kolem sebe odpověď jakou potřebuje....
U Gladwella ma vždy priťahuje jeho štýl písania, nezvyčajné súvislosti a zaujímaví ľudia. Skúmanie uvažovania degustérov, autistov alebo profesionálnych vojakov, vedci skúmajúci význam výrazu ľudskej tváre... o tom všetkom sa tu píše s novinárskou ľahkosťou a zároveň živelným záujmom dostať sa veci pod povrch. Len aké poučenie z toho plynie pre mňa? Mám sa spoľahnúť na svoj prvý dojem (blink) ako kunsthistorici, čo na prvý pohľad vycítili podvrh alebo mám všetko do podrobna analyzovať (thin-slicing) ako výskumníci zaoberajúci sa prognózou trvácnosti manželských zväzkov na základe drobných giest?! :-)
Autorovy další knížky
2007 | Bod zlomu |
2009 | Mimo řadu |
2015 | Mžik |
2014 | David a Goliáš |
2020 | Proč si nerozumíme |
Rozhodně zajímavé téma, ovšem k jeho zpracování mám určité výhrady. Poněkud mi vadilo, že autor neustále zmiňoval osoby a události, o kterých psal již dříve. Kniha tak zbytečně "nabobtnala" o několik desítek stránek. Podstatu Gladwellova sdělení jsem pochopil hned zkraje, pak už mě jen zahlcoval dalšími a dalšími případy ze života a výsledky různých testů. Knihu vysloveně nezatracuji, ale asi jsem od ní čekal o něco více.