Na Chlumku
Alois Jirásek
Povídka od Aloise Jiráska Na Chlumku vypráví o době kdy umřel Přemysl Otakar II a na jeho místo nastoupil jeho sedmiletý syn Václav. Na malém kopci Chlumku se rozkládal jeden z nejmohutnějších hradů Chlumek, který měl dvě zdi a uprostřed mohutnou věž. Jednoho dne se od utíkajícího lidu dozvěděli, že Braniboři vypalují obydlí, kláštery i hrady a nešetří ani žen a dětí. Na Chlumku dlouho neváhali a za chvíli již vladyka Zdislav se svou armádou odjížděl do boje proti Braniborům. Neuplynuly ani dva dny a malému Janovi se začalo po Otci stýskat. Když ho jeho děda, starý vladyka chlumecký, uklidňoval, proběhlo kolem Chlumku několik dalších uprchlíků, kteří jim řekli, že tímto směrem míří početná skupina Braniborů. Na Chlumku se okamžitě opevnili. V noci již viděli všude kolem jen vypálené domy a kolem poledne Braniboři zahájili útok na Chlumek, kteří chlumečtí, i přes velké oslabení, odvrátili. Druhý útok začal na večer, kdy se Braniborům podařilo udržet se u brány, přes noc tam nosili nedohořelé kusy stavenišť a dělali si pomocí nich cestu přes vodní příkop. Ale chlumečtí se jen nebránili - v noci se podařilo nepozorovaně uniknout jednomu klukovi z pevnosti, byl to Janův kamarád Vít. Dalšího dne prolomili Braniboři nejprve jednu zeď a poté i druhou a bezmocní chlumečtí se všichni schovali do věže a shodili jedinou cestu, kterou se tam šlo dostat. Po několika marných pokusech se Braniboři rozhodli nepřítele vyčoudit. Naštěstí to dlouho netrvalo a Vít přivedl pomoc, která hravě Branibory rozehnala. Další den se vrátil z boje také Zdislav s dobrou zprávou, že bitvu vyhráli a Braniboři musejí do dvou dnů opustit Čechy. http://mavajave.webz.cz/... celý text
Přidat komentář
Klasika, která mne během školních let nějak unikla a teď to teprve doháním:-). Útlá knížečka, ale zajímavý návrat o mnoho století zpět. Stručné, ale poutavé vyprávění, měla jsem pocit, jako bych právě byla na Chlumku a všechno prožívala. Takhle vyprávět příběhy z české historie asi uměl právě jen Alois Jirásek. Doporučuji - i těm čtenářům, kteří snad "klasiku" moc nečtou a Jiráska možná považují za nudnou povinnou četbu. Pro mne je tato knížka příjemným překvapením a možná i pozvánkou přečíst od Aloise Jiráska ještě něco dalšího.
Celkem ujde, tento spisovatel mě udivuje svými nápady já by jsem nikdy nic takového nevymyslela..je to vážně umění...
Povídka vyšla poprvé v roce 1889 a byla první Jiráskovou povídkou, kterou ilustroval Mikoláš Aleš, kterému zůstal Jirásek věrný i v pozdější době, kdy jeho knihy začal ilustrovat Adolf Kašpar. S Alešem zůstali přátelé a jejich spolupráci ukončila až Alšova smrt v roce 1913.
Důležitá je ale skutečnost, že naši opět vyhráli a Braniboři dostali na prdel.
Štítky knihy
historické povídkyAutorovy další knížky
1970 | Staré pověsti české |
1951 | Psohlavci |
1965 | F. L. Věk I. |
2000 | Temno |
1955 | Z Čech až na konec světa |
I z takového příběhu určeného dětem cítím vlastenecký zápal. No rcete, kdo by nechtěl, omluvte mne, nakopat Braniborcům prdel?
Vcelku pěkné dílko, ale chcete-li od Jiráska něco vskutku záživného, sáhněte po jeho Proti všem.