Na Chlumku

Na Chlumku
https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76363/bmid_na-chlumku-InE-76363.jpg 4 55 55

Povídka od Aloise Jiráska Na Chlumku vypráví o době umrtí Přemysla Otakara II, kdy na jeho místo nastoupil jeho sedmiletý syn Václav. Na malém kopci Chlumku se rozkládal jeden z nejmohutnějších hradů Chlumek. Vladyka Zdislav se svou armádou odjížděl do boje proti Braniborům. V té době Braniboři zahájili útok na Chlumek, kde chlumečtí, i přes velké oslabení, odvraceli útok. V noci se podařilo nepozorovaně uniknout jednomu chlapci z pevnosti. Naštěstí to dlouho netrvalo a chlapec přivedl pomoc, která hravě Branibory rozehnala.... celý text

Přidat komentář

Clivicus
16.08.2022 4 z 5

I z takového příběhu určeného dětem cítím vlastenecký zápal. No rcete, kdo by nechtěl, omluvte mne, nakopat Braniborcům prdel?
Vcelku pěkné dílko, ale chcete-li od Jiráska něco vskutku záživného, sáhněte po jeho Proti všem.

DádazPrahy
25.09.2020 4 z 5

Klasika, která mne během školních let nějak unikla a teď to teprve doháním:-). Útlá knížečka, ale zajímavý návrat o mnoho století zpět. Stručné, ale poutavé vyprávění, měla jsem pocit, jako bych právě byla na Chlumku a všechno prožívala. Takhle vyprávět příběhy z české historie asi uměl právě jen Alois Jirásek. Doporučuji - i těm čtenářům, kteří snad "klasiku" moc nečtou a Jiráska možná považují za nudnou povinnou četbu. Pro mne je tato knížka příjemným překvapením a možná i pozvánkou přečíst od Aloise Jiráska ještě něco dalšího.


kyticka152
08.02.2015

Tato kniha mě nebavila, ale jako povinná četba to docela ušlo.

Kloky
29.10.2014 5 z 5

Milá knížečka, co člověka nejdřív napne, ale potom vše skončí tak, jak má.

evča09
11.11.2012 5 z 5

Celkem ujde, tento spisovatel mě udivuje svými nápady já by jsem nikdy nic takového nevymyslela..je to vážně umění...

nightlybird
07.11.2010 2 z 5

Povídka vyšla poprvé v roce 1889 a byla první Jiráskovou povídkou, kterou ilustroval Mikoláš Aleš, kterému zůstal Jirásek věrný i v pozdější době, kdy jeho knihy začal ilustrovat Adolf Kašpar. S Alešem zůstali přátelé a jejich spolupráci ukončila až Alšova smrt v roce 1913.
Důležitá je ale skutečnost, že naši opět vyhráli a Braniboři dostali na prdel.