Na co umírají muži

Na co umírají muži
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482457/bmid_na-co-umiraji-muzi-XPN-482457.jpg 4 25 25

Muži v dílech spisovatele Karla Pecky umírají hladem, zimou, na následky strádání, důlních závalů, radioaktivního záření, šikany bachařů, po vyčerpání z otrocké práce, při útěku nebo zradou spoluvězně považovaného za kamaráda. Obrazně pak také kvůli kompromisům a ústupu od původních zásad v důsledku neúprosného, vytrvalého tlaku ze strany věznitelů. Muži Určení K Likvidaci, takzvaní MUKLové, však také přežívají a morálně rostou. Díky přátelství, solidaritě, osobní statečnosti a ochotě pomoci druhému až na úrovni vlastního sebeobětování. Soubor Na co umírají muži – devět povídek, napsaných ještě v době autorova věznění v 50. letech na uranovém lágru Bytíz – obsahuje kus z obojího. Krystalicky čisté zlo se objeví například v povídce Jistota, aby bylo vystřídáno nezištnými, téměř nadlidskými skutky přátelství v závěrečných textech Měsíční světlo a Konfrontace. Na co umírají muži, obsahově drsné a syrové, formálně propracované a vybroušené texty, pojednávají o chování člověka v extrémních podmínkách komunistických pracovních táborů. O temných, ale také „až zázračných“ stránkách lidské povahy, které teprve v mezních situacích dostávají prostor se plně projevit. Povídky byly poprvé vydány v roce 1968 nakladatelstvím Mladá fronta.... celý text

Přidat komentář

Katka2382
13.10.2023 5 z 5

V nejtěžších dobách se rodí nejpevnější přátelství.
Smutné,ale přesto krásné vyprávění.

n.ezn.amy
14.05.2021 5 z 5

Povídky bývalého mukla, odehrávající se padesátých letech z prostředí kárného tábora, který zachycuje dennodenní život vězňů, jejich těžkou práci, při které jim jde o život. Zažívají těžké korekce a samotky, kde i zde si dokáží zachovat svou důstojnost a neskloní hlavu. Velká přátelství, ale i nejistota kdo je a není práskač. Musela to být strašná doba, na kterou by i dnešní generace neměla zapomínat a komunisté by měli zmizet v propadlišti dějin i za tyto lidi, kteří prošli uranovými doly a těžkými káznicemi.


triatlet
22.01.2019 4 z 5

Devět povídek Karla Pecky zachycuje svět muklů na přelomu 40. a 50. let minulého století.
Stísněnost pramení ne přímo z vězeňského prostředí, ale ze vztahů „za dráty“… Ohrozí Bogana Jiřího útěk?
Je cennější básnická skladba Edison, nebo kus chleba?
Ubrání se mukl, aby vnímal plynoucí čas v korekci?
„Odrazil se od stěny pod okny a udělal čtvrtobrat. Po několika dalších krocích se ocitl u další stěny. Tam se obrátil a kráčel zas směrem k protější, čtvrté. Počítal kroky. Jeden, dva, tři, čtyři, pět, šest. Stěna. Obrat. Jeden, dva, čtyři, šest. Teď se už nemusel obávat, že do některé zdi narazí. Pohyboval se po své každodenní dráze a kroky měly správnou délku.“ (s. 72, Měsíční světlo)
Pomohou vzpomínky na svobodu?
„Když je ti nejhůř, stačí si zapálit a vzpomenout si na ty mizerný doby, kdy nebylo co kouřit. Takže oproti nim je to dobrý…
A když nemáš co kouřit?...
Tak se aspoň nadechnout. Zhluboka nadechnout, na chvíli zadržet dech, abys ho cítil…
… a vzpomenout si, že byly doby, kdy člověk už nedýchal…

Z muklovského argotu namátkou – fedrovat, filcunk.
.........................................................................................
ČV - Kniha, jejíž děj se odehrává ve vězení

Glivuska
29.08.2018 5 z 5

Krásná kniha založená na popisu reálných situací v lágru, do kterého se sám autor dostal.

Pavelpi
28.03.2013 4 z 5

Dost otřesná a drsná kniha,která připomíná dobu,kdy bohužel docházelo k zavírání lidí,kteří byli nuceni žít dlouhá léta ve věznici a nebo v táborech.A tady se rodilo přátelství a kamarádství,protože jinak by to asi člověk nepřežil.