Na co v učebnicích dějepisu nezbylo místo 2
Stanislava Jarolímková
Zajímavosti o událostech i osobnostech českých dějin od roku 1526 do 2. poloviny 20. století. Kniha se zaobírá osudy významných osobností našich dějin z oblasti politiky nebo kultury (např. T. G. Masaryk, J. Masaryk, E. Hácha, L. Marold, J. Jungman), důležitým historickým událostem (prusko-rakouská válka, atentát na Heydricha, vzpoura Chodů atd.), historií českých podnikatelských subjektů (např. automobilka Škoda) nebo málo známým zajímavostem (historie stavebnice Merkur apod.).... celý text
Přidat komentář
Precizně sepsáné informace. Kdybych měla být upřímná, tak popisy hradů mě nudily, já jsem spíš na příběhy a lidi.
Knihu jsem si koupila kvůli anotaci a dostala jsem vše, co mi bylo slíbeno. I víc. Paní Jarolímková si skutečně dala velkou práci se sesbíráním všech informací.
Určitě to nebylo jen takové to "lážo plážo" napsat takovou knihu. V českých dějinách je určitě mnoho okamžiků, o kterých je třeba se zmiňovat a vědět o nic - i více. Nicméně tedy obdivuji autorčin výběr a kniha mě osobně nezklamala.
Název skutečně vyjadřuje obsah, spousta informací a zajímavostí o známých osobnostech, událostech, firmách a věcech, které v učebnicích obvykle nejsou. Kniha je napsána lehkým a přehledným stylem, dobře se čte, pobaví i poučí.
Kniha se dobře čte, je napsána jednoduše a zajímavě, kdyby takto byly napsány učebnice a učitelé by látku podávali v zajímavostech bylo by to skvělé. V knize se dočtete, že Baťa se inspiroval pásovou výrobou od Forda, v době Bati byl na trhu nějaký p.Rolný v oboru oděvním a měl ceny končící
číslem 6 a hlásil, že levnější než Baťa, avšak na trhu neuspěl. Laurin a Klement byli původně cyklisté. Wichterle vyrobil kontaktní čočky na stavebnici Merkur a mnoha dalších zajímavostí o známých lidech. Tato kniha se opravdu povedla.