Na divoké jízdě s Janis Joplin
Peggy Caserta , Maggie Falcon
Párkrát jsem měla trochu problémy. Peggy Casertová byla zakladatelkou slavného butiku Mnasidika na ulici Haight-Ashbury v San Francisku a milenkou a přítelkyní Janis Joplin. Po jejím boku stála například ve Woodstocku a v této knize vypráví její příběh z nejtěsnější možné blízkosti. V jejím obchodě se potkávali muzikanti z Grateful Dead a Big Brother and Holding Company, visely v něm plakáty Wesa Wilsona a Bill Graham prodával vstupenky na koncerty. Říká se o ní, že inspirovala firmu Levi´s k výrobě džín do zvonu, pomohla zpopularizovat termín "hippies" a byla jediným nehudebníkem, kterého na festival Woodstock dopravil vrtulník. Její život je příběhem celé generace. Její kniha přináší svědectví o světě psychedelického míru, lásky, LSD, závislosti na heroinu, vězení a zoufalství. Po smrti Janis Joplin byla nenáviděná a považovaná za zrádkyni. Po mnoha letech, když se dostala ze závislostí, se vrátila domů, aby se starala o matku s demencí.... celý text
Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: 2019 , Volvox GlobatorOriginální název:
I Ran Into Some Trouble, 2018
více info...
Přidat komentář
Chytlavá kniha. Vtáhne a nepustí! Pokud to čte někdo jen kvůli Janis, bude možná zklamán, ale za sebe mohu říct, že osobnost Peggy nepotřebuje Janis k tomu, aby zaujala. Tohle byla fakt divoká jízda! Příběh o tom, že existují lidé s opravdu tuhým kořínkem. Hodně zajímavý vhled do zajímavé doby. Baví mě biografie výrazných žen, a tahle byla super.
O Janis tu mnoho není, drobet to zamrzí, ale příběh se žene dál a člověk na Joplinku skoro zapomene, protože Peggy svoje další osudy umí podat. Vtáhne i poslední část o tornádu a nemocné matce, u které nakonec strávila nepoměrně víc let, než s Janis. O ni se vlastně Peggy jen otřela, jen kolem sebe proletěly, nevázaly se, času před nimi bylo spoustu a pak Janis náhle umřela. Pecka je, když si uvědomíte, že lidi kolem Peggy měli všichni život na knihu.
Ak má mačka deväť životov, koľko ich má Peggy Caserta? Na túto otázku asi ťažko nájsť odpoveď, ale jedno je isté: v panteóne hipisáckeho božstva sa Peggy teší veľkej obľube. Ináč by táto módna priekopníčka a biznismenka nedokázala prežiť vír divokých 60. rokov, niekoľko desaťročí heroínovej závislosti, viac než rok mexického väzenia či hurikán Katrina v najpostihnutejšej americkej oblasti.
Caserta, ktorá stála pri zrode celej hipisáckej a rockovej scény, ba dokonca ju aj ovplyvnila, chŕli vo svojej biografii dychvyrážajúce historky o rozkvete, ale aj úpadku tejto fascinujúcej kvetinovej éry. Vďaka vlastnej invencii, obchodnému duchu a otvorenej povahe sa stáva nielen úspešnou majiteľkou butiku Mnasidika, ktorý bude diktovať módne trendy na celom svete, ale aj mecenáškou kultúrnej scény. Jej blízky vzťah k hudobnému zákulisiu zároveň vyústi do mileneckého pomeru s rockovou ikonou Janis Joplin, ktorá Casertu koncom 60. rokov navedie k užívaniu heroínu. Na oplátku to bude zase Caserta, ktorá Joplin stiahne ku dnu v časoch, keď sa slávna speváčka bude chcieť už po niekoľkýkrát vzdať svojej heroínovej závislosti, čo sa jej nakoniec aj stane osudným. Aj na túto udalosť však Peggy ponúka iný, než bežne medializovaný, pohľad.
Tu zároveň prezrádzam malý spoiler: Joplinka zomrie v prvej polovici knihy, takže kto uveril marketingovému ťahu vydavateľa o tom, že titul je venovaný speváčke, trochu sa sekne. Caserta totiž svojej zosnulej kamarátke už jednu knihu venovala. Going Down With Janis (Ísť ku dnu s Janis, 1973) vydala len tri roky po jej smrti a v spolupráci s vydavateľom, ktorý v knihe zavetril dobrý biznis, publikovala nelichotivo detailný a bulvárne ladený titul, kvôli ktorému sa Caserte otočila chrbtom celá sanfranciská komunita i fanúšikovia zosnulej speváčky.
Nasledujúce desaťročia strávila Peggy letargicky sa prizerajúc rozkladu svojho miliónového biznisu a bojom s heroínovými démonmi. Mimochodom, po prečítaní tohto obdobia v biografii vám neostáva nič iné len usúdiť, že kniha My deti zo stanice ZOO je oproti tejto americkej verzii slabým odvarom.
V r. 2018 sa však autorka chytá druhej šance očistiť svoje meno a na trh prichádza s vlastnou biografiou nazvanou I Ran Into Some Trouble (vo voľnom preklade niečo ako ,,Vpadla som do nejakého maléru"). A keďže meno Peggy Caserta v tuzemsku veľa nezarába, na českých a slovenských pultoch ho nájdete pod názvom Na divoké jízde s Janis Joplin. Je však nutné dodať, že tá divoká jazda, plná skvelých a fascinujúcich momentov, ale aj nebezpečenstiev, excesov a zúfalých tragédií je takmer výhradne Peggyna.
Tak to byla hodně divoká jízda. Z hippiesáckých 60. let naplněných touhou po míru a volné lásce, které vrcholí festivalem ve Woodstocku, se v druhé části knížky přesuneme do pekla ve stanici Zoo. Sledujeme boj Peggy s heroinovou závislostí, o zbytky důstojnosti a o holý život. A na závěr projdeme blízko New Orleans hurikánem Katrina.
Ráda bych napsala skvělé čtení, ale k tak těžkému tématu drogové závislosti se to nehodí.
Peggy Caserta se ve své druhé knize nesnažila přiživit na slávě Janis Joplin. Škoda, že tomu pokušení neodolal český vydavatel a nezachoval původní název „Dostala jsem se do nějakých trablů“.