Na hranici života a smrti: 25 rozhovorů s předními českými lékaři
Marie Frajtová
Matadoři medicíny jako chirurg Pavel Pafko, kardiochirurg Jan Pirk, neurochirurg Vladimír Beneš, onkoložka Jitka Abrahámová, psychiatr Radkin Honzák či celostní lékař Jan Hnízdil. A vedle nich současná generace lékařů - padesátníků, kteří jsou na vrcholu kariéry a patří mezi evropskou špičku jako plicní chirurg Robert Lischke, spondylochirurg Jan Štulík nebo kardiolog Josef Veselka. Novinářka Marie Frajtová vyzpovídala 25 vynikajících osobností české medicíny. Ty se v otevřených rozhovorech ohlížejí za svou profesní kariérou, dávají čtenářům možnost srozumitelně nahlédnout za roušku svých oborů. Medicína zažívá neuvěřitelný pokrok a nemoci, které se ještě před pár lety zdály nevyléčitelné, už dnes umí úspěšně vyřešit. Ale není to jen věda, co pacient potřebuje, stejně tak i lidskost a naději. Lékaři rovněž otevřeně hovoří o tom, jaký je jejich život bez bílého pláště. Věděli jste, že jedna z našich nejlepších neuroložek Ivana Štětkářová vydává sbírky poesie? Že si plastický chirurg Bohumil Zálešák vyrábí a servisuje své supermikrochirurgické nástroje sám, anebo že chirurg ruky Radek Kebrle, který spravil ruku tenistce Petře Kvitové, hraje fotbal okresní ligu za Školák Vrchlabí?... celý text
Přidat komentář
Super knížka se superhrdiny ;o). Rozhovory o smrti jsou citlivě vedené a otevírají oči. Jen se nedá číst vkuse, aby v hlavě nevznikl guláš. Určitě knížka zůstává v domácí knihovně a budu se k ní vracet.
Skvělá kniha, umožňující čtenáři nahlédnout do pracovního i osobního života lidí, kteří v životě skutečně něco dokázali. Velice zajímavé příběhy jednotlivých lékařů, z nichž většina zažila předrevoluční období a tím pádem spoustu omezení - a to konkrétně v možnostech zdokonalovat se jak zahraničními stážemi (tím nechci tvrdit, že je neabsolvovali, ale možnosti byly omezené), tak podmínkami v rámci výzkumu a léčby. Je obdivuhodné, s jakým zápalem a jaké překážky ve svých kariérách museli překonávat a také mně to přineslo jedno zjištění - být vrcholovým lékařem znamená minimálně v určité části života "ošidit" rodinu, nejde se jí věnovat na 100%. Kniha nejde přečíst na jeden zátah, četl jsem ji přibližně rok, přeci jen je těch zdravotnických informací spousta a příběhy by mně pak splývaly. Takže jsem si jednou za čas - když jsem měl chuť - přečetl další příběh některého z lékařů. Opravdu perfektní počtení.
Velmi pěkné čtení o zajímavých lidech. Přála bych si, aby takové zapálení do práce měli všichni doktoři a nejen oni. Zajímalo by mě, jak by rozhovory dopadly nyní, v době covidové.
Některé rozhovory se mi líbilo víc některé méně, ale celkově to je velmi zajímavá kniha.
Docela mě mrzí, že už jsem knihu dočetla, tak je to u zajímavých knih často. Chtěla bych, aby až mi bude ouvej, mě někdo z těchto lékařů léčil, operoval. Ví, co dělají, proč to dělají a hlavně, a to z rozhovorů čišela - baví je to. A to je to hlavní, pokud šéf chodí do práce rád, má rád svou práci, odrazí se to u všech zaměstnanců. V současné době jsme ale všichni utahaní, bez světla na konci tunelu. Jsem zvědavá, zda vznikne nějaká kniha rozhovorů s lékaři a sestrami o coronaviru?
Kniha představuje významné české lékaře v obyčejném světle a ukazuje kudy vedly cesty jejich osudu k současnosti. Jednotlivé rozhovory jsou zajímavé, akorát dlouhé a mají dobrou výpovědní hodnotu.
Jediné, co mě na knize mrzí, že autorka nezvolila širší okruh lékařů. Zde je 95% zaměstnanců FN Motol a trochu pozapomněla na jiné osobnosti z jiných nemocnic. Ale třeba napíše pokračování.
Kniha stojí za to přečtení. Nedá se podle mne číst na jeden zátah, chce to proložit jinou četbou, protože otázky jsou strukturované podobně. Člověk se dozví mnoho zajímavých informací z různých oborů špičkové medicíny. Všichni ti lékaři jsou obdivuhodné osobnosti, svou pílí, vytrvalostí a zapálením pro jejich obor dosáhli vynikajících výsledků a většinou jsou úspěšní i v osobním životě. Až si člověk připadá se svým životem trochu méněcenný.
Je skvělé nahlédnout do zákulisí lékařského řemesla a osobních životů předních, českých, lékařských špiček.
Skvělá kniha. Je zajímavé vidět odborníky na slovo vzaté z té "běžné lidské stránky" a je inspirující sledovat jejich cesty k úspěchu a naplnění. A také jejich způsob relaxace a "dobíjení baterek".
Skvělé. Nahlédnutí do profesního i osobního života úžasných odborníků a mnohdy i úžasných lidí (ano, opravdu skoro všichni mi přišli příjemní, zajímaví a především stále lidští). Hltala jsem každý jeden rozhovor a neustále otravovala muže s něčím, co mi přišlo fascinující a měla jsem to potřebu sdílet slovy: "A představ si, že...". Rozšíření si obzorů, co vše je v dnešním světě medicíny možné a především uvědomění si, jak obrovský kus práce má každý jeden tázaný odborník za sebou.
V čem spočívá obrovská přidaná hodnota knihy, je motivace a touha zvednout zadek a něco dělat. Pracovat na sobě, neustrnout a žít. Klidně v úplně titěrných dimenzích ve srovnání s hrdiny rozhovorů v knize, ale na tom přece nesejde :)
Autorovy knížky
2017 | Na hranici života a smrti: 25 rozhovorů s předními českými lékaři |
Neuvěřitelně zajímavé rozhovory s předními českými lékaři z různých medicínských oborů. U každého lze najít zajímavosti z jejich oboru, osobního života, stáží a historie.