Na poli slávy
Henryk Sienkiewicz
Román prvého poľského nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Henryka Sienkiewicza (1846 – 1916) Na poli slávy vznikol v roku 1907 ako ďalšia z próz, v ktorých sa autor vracal do bohatých a slávnych dejín svojho národa. Dielo je romanticky ladeným príbehom lásky dvoch posledných potomkov slávnych poľských rodov. Dej knihy sa odohráva sa v prvej polovici roku 1683, na pozadí príprav poľskej šľachty, ktorá sa v čele s kráľom Janom III. Sobieskim chystá na vojnovú výpravu proti Turkom. Tá sa skončila rozhodujúcou porážkou protivníka pod bránami obliehanej Viedne a práve Poliaci mali v tomto boji rozhodujúci podiel na víťazstve. Románová freska je ďalšou vynikajúcou ukážkou autorovho literárneho majstrovstva a v slovenskom preklade vychádza po prvý raz.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2020 , EurópaOriginální název:
Na polu chwaly, 1907
více info...
Přidat komentář
Autor zamýšľal napísať trilógiu, nakoniec však z tohto pokusu vzišiel tento román. Potom sa už venoval iným príbehom. Aj tak som si ho rada prečítala.
Henryka Sienkiewicze a všechny jeho historické romány mám ráda, takže co k tomu dodat. Příjemný zamilovaný historický román. I když jsem knihu už četla asi před 20 lety, tak se k tématům zase moc ráda vracím.
Sienkiewicz sa opäť vracia do svojho obľúbeného obdobia 17. storočia, do čias najväčšej slávy Poľska. Mohli by sme povedať, že sa jedná a voľné pokračovanie Trilógie /Ohňom a mečom, Potopa, Pán Wolodyjowski/ ale kvalitou sa na ňu nechytá ani zďaleka. Dej sa síce točí okolo romantickej zápletky, ale deju výrazne chýba akcia a napätie. Do posledných stránok som čakal na mobilizáciu okrídlených husárov a boj o Viedeň, ale dočkal som sa len nejakých otrhaných lúpežníkov a nič viac. Zle, zle, zle.
Líbila se mi, ale proti ostatním knihám tohoto autora, které jsem četla, mi připadala až příliš jednoduchá, příliš obyčejná. Tak nějak ne moc uvěřitelná, spíš taková pohádka. Ale i tak jsem si ji ráda přečetla a pro změnu uvítala dobrý konec. Proč ne? Každý ho někdy potřebujeme, nejen v životě, ale zejména při snění ...
Kniha se snadno četla, nebyla složitá. Oddychová četba, ale milá. Nebylo to jenom o lásce těch dvou, ale i o polském národě a jeho hrdosti a tak. (jsou hodně pobožní), docela kruté souboje (jednomu usekl prst, druhýmu skoro usekl bradu, ale zůstali nejlepšími přáteli…)
Autorovy další knížky
1990 | Quo vadis |
1988 | Pouští a pralesem |
1986 | Ohněm a mečem |
1988 | Potopa |
1995 | Pan Wolodyjowski |
Pěkný romantický příběh zasazený do slavné historie Polska. Dramatické okolnosti ústřední velké lásky plné překážek jsou z dnešního pohledu těžko uvěřitelné. Alespoň v Česku. Vtipné jsou akce trochu jednodušších bratrů Bukojemských. Celá knížka napsaná většinou dost čtivě, děj má celkem spád. Jen úplný závěr byl pro mě trochu příliš patetický.