Na útěku: Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse
Luděk Navara , Miroslav Kasáček
Josef Bryks, válečný letec ve službách britského královského letectva a nositel Řádu Britského impéria, se proslavil odvážnými a riskantními útěky z německého zajetí. Jednou utíkal v bečce na močůvku, jindy hloubil tunel pro legendární Velký útěk ze Saganu nebo pomáhal Židům při povstání ve Varšavském ghettu. Překvapený čtenář dokonce zjistí, že jeden ze svých legendárních útěků absolvoval v pyžamu. Bryksův příběh inspiroval britské filmaře, kteří po válce natočili film Srdce v zajetí. Josef Bryks se totiž v Anglii zamiloval a jeho anglická manželka Trudie jej po válce doprovodila do osvobozené vlasti. Bryks se však postavil nejen nacistům, ale později i komunistům a skončil ve vězení. Odtud se mu už utéct nepodařilo: zemřel v srpnu 1957 v Jáchymově. Bylo mu pouhých jednačtyřicet let. Boj za uznání a ocenění svého muže pak vedla Trudie až do konce života. Kniha vychází ze vzpomínek pamětníků, z dokumentů či archivních materiálů. Některé jsou zde publikovány vůbec poprvé. Unikátní je Bryksův deník, ve kterém popisuje cestu z okupované vlasti do válčící Francie, odkud se pak dostal do Británie. Nejedná se o typickou literaturu faktu, ale o strhující vyprávění zařazené do dobových souvislostí, doplněné bohatým fotografickým a archivním materiálem. Kniha je důkazem, že i Česko má významné hrdiny, kteří se nezastavili před nacistickou či komunistickou totalitou. Josef Bryks je bezpochyby jedním z nich.... celý text
Přidat komentář
Spíš reportážní knížka, přišla mi trochu povrchní, letem světem, ne příliš poutavě zpracována. Každopádně popisuje zajímavý příběh letce RAF a odměnu za zásluhy od komunistů po válce.
Uff!! Přijde mi to až neuvěřitelné a nepředstavitelné.. nechápu kde Josef a jemu podobní brali tu sílu, chuť, bojovnost, oddanost.. velké díky a obrovský obdiv, který patří i paní Bryksové.. zároveň moc pěkně načteno panem Davidem Novotným.. Děkuji a doporučuji!!!
Dostanete přesně to, co kniha slibuje. Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse. Je fajn, že tyhle osudy konečně někdo zpracovává. Kniha nevyniká stylem, ale aspoň mě donutila googlit a dohledávat si další informace. Třeba to, že podle Bryksova osudu vznikl film Velký útěk (1963) se Stevem McQueenem v hlavní roli. U nás je ale pořád tenhle pilot-hrdina, hlavně díky minulému režimu, stále zapomenutý. Velmi přínosná kniha.
Josef Bryks byl tvrďák. Neuvěřitelný příběh naděje, bezpráví a boje za svobodu a pravdu.
Životní příběh odvážného člověka, který odhodlaně zasvětil svůj život obraně našich zemí a neváhal jít do rizikových situací, ač by se mnohdy dalo říci, že by měl rezignovat. A to před válkou, během ní a i po válce! Možná trochu bezohledně vzhledem k sobě a ke svému nejbližšímu okolí. Patří mu můj nejhlubší obdiv - stejně tak autorům. Ti podle mne zvolili správnou formu literatury faktu. Čtení bylo napínavé a vzrušující.
Škoda, že ani pan Rajlich neví, jakou imatrikulaci měl letoun, na kterém byl pan Bryks sestřelen. Hned bych si postavil model a na poličce by zaujal místo nejčestnější.
Vždy když v médiích kvičí nějaké komunistické hovado, vzpomenu si na tuto knihu a dokument ČT Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse a začne se mi vařit krev.
Místo toho aby na něho byli hrdí a vážili si ho, zlikvidovali ho. Ještě horší na tom je, že nebyl zdaleka jediný. Jako kdyby nás nestála dost válka.
Josef Bryks, pilot RAF, nositel Řádu britského impéria a mnoha dalších vyznamenání, projevoval svoji odvahu, odhodlání a nezlomnou vůli mnoha útěky z německých zajetí, kdy neváhal utíkat v bečce od močůvky nebo v pyžamu a pantoflích, stejně jako se podílel na slavném Velkém útěku ze Saganu. Právě jeho obdivuhodné vlastnosti, pověst nezlomného útěkáře a skutečnost, že si vzal za manželku Angličanku, mu byly přítěží v komunistickém kriminálu, ve kterém ho režim nakonec fyzicky i psychicky utýral.
Kniha patří mezi ty důležité publikace, které kromě popisu konkrétních osudů názorně ukazují praktiky zvrácené ideologie, která v této zemi po válce systematicky ničila životy nejen samotným elitám národa, ale i jejich rodinám. V případě Josefa Brykse se tak jednalo o jeho rodiče, manželku a dcerku.
Co se týče knihy samotné, mám menší výhradu ke stylu psaní, který mi místy příliš nevyhovoval. Ostatně anotace výstižně uvádí, že se „nejedná o typickou literaturu faktu, ale o strhující vyprávění zařazené do dobových souvislostí.“ Když k tomu ale přičtu závažnost tématu, množství v knize obsažených fotografií a dokumentů, záslužnou práci autorů a skutečnost, že se jedná o jedinou knihu samostatně popisující osud tohoto výjimečného člověka, výsledné hodnocení je jasné.
Z dotazníku věznice Leopoldov:
„Jaké neúspěchy a zklamání jste měl v životě?“
„Za dobro a obětavost pro člověka a falešné pochopení jsem již nevinně přes devět let v žaláři a zklamání jsem se dožil v přílišném přeceňování české duše.“
„Posuďte sebekriticky své vlastnosti.“
„Velmi pracovitý, iniciativní, ale zápal při nezdaru zaniká, prudký až prchlivý, neústupný a vytrvalý ve svém přesvědčení, samotář, méně dbající o zevnějšek, skromný, příliš sdílný a důvěřivý, toužící po technické vědě a znalosti lidské duše.“
Opravdový, nezlomný hrdina. Nádherná kniha a řádění komoušů mne vžd dovede vytočit do běla ...
Po podpisu Mnichovské dohody přestává být Josef Bryks v roli vojáka prospěšný přímo ve své vlasti, utíká tedy trnitými oklikami bojovat do bitvy o Anglii. Několikrát je zajat nacisty, několikrát se mu daří utéct a to cestami velmi nebezpečnými. Na svoji vlast nikdy nezanevřel, po válce se do ní vrací v zasloužené roli hrdiny. Jen na tři roky! Než pro něj komunistická mašinérie přichystá vězení, ze kterého již neuteče! A to jen kvůli tomu, že bojoval na Západě. Zvedá se mi žaludek ze všech lidí razících heslo: „za komunistů jsme se měli líp“ a ze současné KSČM, jejíž mnozí členové se k procesům z 50. let se slavnostní pompou rádi hlásí. Napsáno čtivým stylem. Doplněno velkým množstvím fotografií. Události, na které se nesmí zapomenout.
Příběh muže, který za 2. sv. války bojoval v Anglii a který prokázal velkou odvahu při útěcích z německého zajetí. Bohužel jeho rozhodnutí vrátit se zpět do vlasti se mu stalo osudným. Jeden z mnoha, kteří pro svoji lásku k vlasti trpěli a nakonec zaplatili životem. Smutné.
Opravdu pěkná kniha, když jsem ji dočetl byl jsem doslova ohromen odvahou a odhodláním Josefa Brykse. Jeho osud mi byl znám ale s chutí jsem si knihu několikrát přečetl a jsem rád že byla vydána, snad se tak dostane tento opravdový hrdina do širšího povědomí veřejnosti. Tento člověk byl u nás dlouho zapomenut i přesto že o jeho osudu vzniknul ve Velké Británii po válce v roce 1946 film Srdce v zajetí.
Velmi dobře sestavená a napsaná kniha. I když jde o dokument, čte se jedním dechem. Autorům za sesbírané informace patří zasloužený dík. Během četby jsem zíral, co všechno se válečnému letci přihodilo. Podlost nacismu je všeobecně známá, ale bezbřehá špína tehdejšího komunismu mě zaskočila. Co všechno jsem ještě nevěděl. Josefu Bryksovi a podobným hrdinům z 2. světové patří velké uznání.
Výborná kniha, až je človeku na zaplakanie, ako sa zachovali komouši s ľuďmi, ktorí bojovali za slobodu. A najhoršie je to, že veľa hajzlom sa nestalo nič a ešte ich aj prežili...
Čtivě napsáno, spousta obrazového materiálu a navíc cenné výňatky z osobních zápisků JB, které se zatím nikde neobjevily. Je to trochu hořká pilulka, protože bezpráví spáchané režimy na životech obyčejných i neobyčejných lidí jsou hrozné. Ale je nutné se s nimi seznamovat, protože jsou nedílnou součástí naší historie. Pravé hrdiny jsme kdysi nuceně vyměnili za falešné. Teď je to jen na nás, komu budeme věnovat svou pozornost. Josef Bryks si ji rozhodně zaslouží a tahle kniha krásně vysvětluje proč.
Pan Navara umí velmi poutavě psát, rád jsem četl jeho články a tato kniha je jen důkazem že psát opravdu umí, příběh je to až neuvěřitelný.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) osudy lidí 40.-50. léta 20. století RAF - britské Královské vojenské letectvo pracovní tábory zločiny komunismu českoslovenští letci Jáchymov českoslovenští letci v RAF
Zprvu jsem měl rozporuplné pocity. Postupně jsem knize přicházel více a více na chuť. Ve stručnosti dostanete vše, co od takové knihy očekáváte. Doplněno spoustou fotek, ale třeba i úředních dokumentů či dopisů.
Každopádně silné emoce vyvolá odhodlání a vnitřní síla nejen pana Brykse, ale také jeho manželky. A také zhnusení z komunistického režimu.