Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce
https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95551/bmid_na-vetrne-hurce-wK6-95551.png 4 4797 4797

Slavný romantický a dramatický román Emily Brontëové se odehrává v tajuplném prostředí samoty uprostřed mokřin, kam přichází nový nájemce, anglický gentleman Lockwood. Ten nečekaně prožije strašidelné noční dobrodružství a začne pátrat po osudech nevlídných a drsných obyvatel usedlosti. Z úst paní Deanové, služebné, poznává příběh, na jehož počátku stojí nenaplněná láska, cit, jenž jako zhoubný oheň spálil duši Heathcliffa a zanechal v ní jenom pustošivou nenávist a touhu po pomstě. Příběh mapuje osudy nejen Heathcliffa a jeho milované dívky Kateřiny, ale i jejich blízkých.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Naše vojsko

Wuthering Heights, 1847

Zuzzzka84
08.11.2016 2 z 5

je mi líto, ale kniha šla úplně mimo mě. Vím, že to byl úmysl, nedat tam žádnou sympatickou postavu, ale já při četbě potřebuji aspoň někoho, komu můžu fandit. Tam byli všichni tak na pěst do oka. Asi nechci ztratit víru v lidstvo.

JaMar28
11.10.2016 5 z 5

Příběhově je to tak trochu "telenovela", ale ne přeslazená a kýčovitá jako ty jižanské, ale chladná a depresivní, jako je Anglie. Vyprávěná téměř bez emocí - když někdo někomu nožem div neuřízne ucho, autorka to popisuje s takovým klidem, jako by šlo o nákup jablek. Nerad bych tu prozrazoval cokoliv z příběhu, takže se omezím jen na konstatování, že se jedná o vyprávění o jedné zžírající touze po pomstě.

Prue001
24.09.2016 5 z 5

Musím uznat, že je to opravdu silný příběh. Plně souhlasím s Gwendelínou - není to žádný slaďák, ale opravdu silný, poutavý příběh, plný nešťastné lásky a bolesti.

martina3534
22.09.2016

Moje oblíbená kniha, jedna z těch, na kterou se nedá zapomenout

Gwendelína
12.09.2016 5 z 5

Překvapila mě syrovost, s jakou se autorka ve své době pustila do psaní tohoto pozoruhodného díla. Vůbec to není "slaďák" podobný Jane Austen, ale právě naopak. Příběh ponurý, temný, depresivní, ale který stojí za přečtení. Na svou dobu opravdu zvláštní dílo, kdy máte pocit, že se odehrává spíše v dnešní době, než před sto padesáti lety. Doporučuji!

dadako
10.09.2016 5 z 5

Snad jedna z nejdepresivnějších knih co jsem četl. Ale při styl jakým je kniha psaná mi nadal jinou možnost než ji hltat jedním dechem a čekat jak to vše dopadne.

MadamC
02.09.2016 5 z 5

Čím častěji tuhle knihu čtu, tím větší kouzlo má. Ač trochu jiná láska, stále je krásná a silná.

Vercutka
21.08.2016 2 z 5

Kniha se čte dobře, příběh je zajímavý, ale co mi opravdu vadilo..... je hrozně depresivní, postavy jsou nesympatické a celé je to takové ponuré.

domi88
21.08.2016 4 z 5

Určitě je to mistrovské dílo, ale už opravdu nechci. Takové panoptikum negativních lidských vlastností... Brr. Ale musím uznat, že na druhou stranu je to velmi strhující příběh.

misa_k
14.08.2016 5 z 5

Srdeční záležitost...

mimka119
14.08.2016 4 z 5

Kniha síce nedisponuje napínavou akciou, no je veľmi zaujímavé sledovať osudy postáv a striedanie časových ôs. Určite odporúčam.

misulef
10.08.2016 4 z 5

To bylo teda něco... První polovina jela jako po másle a já se divila, jak je možné, že si všichni stěžují, že je tak negativní. Jistě, BYLO to negativní, ale nic, s čím by se člověk nesetkal i v jiných knihách. A pak to přišlo...
Najednou jsem se do čtení musela nutit, ne snad proto, že by se špatně četla, ale proto, že mě psychicky unavovala. Málem jsem přestala věřit v lidství.
Klobouk dolů před Emily Brontë: nemyslela jsem si, že někdy budu číst něco, kde budu nenávidět snad všechny hlavní postavy. Přesně tak, vždycky, když jsem k někomu byť jen na chvíli přilnula, udělal ten člověk něco, za co jsem ho začala svorně nesnášet.
Takže i přesto, že knížka byla geniálně napsaná a příběh to je legendární a nezapomenutelný, jsem si téměř jistá, že na Větrnou hůrku se už vracet nebudu.

AnneMaxe007
08.08.2016 5 z 5

Čekala jsem slaďák, takže jsem knížku začínala číst s jistým nadhledem, jelikož tenhle žánr není zrovna můj šálek čaje. Byla jsem ráda, že jsem se ho nedočkala :)
Postavy zvláštně zkažené, člověk se do nich nezamiluje ani náhodou (aspoň mně jich tedy byla velká většina silně proti srsti) , ale stejně ho jejich osudy zajímají. Prostředí ale krásné, člověk by se po okolí Gimmertonu rád prošel, pak zašel na čaj do Drozdova nebo na Větrnou hůrku...(!malinký spoiler! Samozřejmě až po konci knížky, Heathcliffa bych opravdu potkat nemusela...)
Ač na první pohled moc lákavě vypadat nemusí, je překvapivě čtivá, i pár opravdu napínavých míst se najde a s postupem času už člověk hltá stránky ani neví jak, protože prostě musí vědět, jestli to opravdu dopadne tak špatně, jak si myslí.

vivalamuff
07.08.2016 5 z 5

Skvělý, nadčasový a veskrze tragický příběh.
Heathcliffova sobecká láska a posedlost po Kateřině je ohromně fascinující - ovšem takovým tím mrazivým způsobem. Sama Kateřina mi přišla už od počátku šílená. Rozmazlená slečinka, které záleželo více na vlastním postavení ve společnosti než na skutečné lásce. Co se týče Heathcliffa, tak ten mě občas doslova šokoval, jak všechno a všechny nenáviděl. Chvílema jsem nechápala, za co se vlastně tolik mstí. Kateřina a její bratr se k němu nechovali hezky, o dalších postavách v ději pomlčím, protože to bylo také na hraně (Josef), ale to co předváděl on, neznalo mezí. Ta jeho surovost a zlost, ta neustálá potřeba někoho ovládat a manipulovat...
Inu, Bronteová stvořila mistrovské dílo, ke kterému se po čase zase ráda vrátím.

Fizulka71
03.08.2016 5 z 5

Další bravurní literární počin z dílny jménem Brontë. Kdo je odkojen v podstatě romantickou Janou Eyrovou a očekává i zde něco podobného, zapomeňte. Bouřlivé výšiny, což je přesný překlad anglického názvu a vzhledem k ději podle mě i daleko výstižnější, jsou opravdu bouřlivé. A to ve všech směrech. Heathcliffova sebezničující touha po pomstě je nakažlivá a destruktivní. Po právu kniha patří k nejlepším dílům své doby. Ve filmu Heathcliffa nepřekonatelně zahrál Ralph Fiennes.

suezie
29.07.2016 3 z 5

Miluju to prostředí. Nikdy bych tam nechtěla žít, ale je to tak... romantický? ... prostě skvělá knížka do podzimních dnů k čaji a teplé dece.
Dlouho jsem nečetla klasiku. Po všech těch YA je to tvrdá rána. Drámo. Každej je tak trošku šílenec a Nelly je jediná, kdo mi nepřišel jako člověk z vesmíru.
Ze začátku jsem se ztrácela ve všech těch Hindleych, Heathcliffech, Haretonech... (chvílemi jsem měla chuť začít si kreslit rodokmen...). Časem pochopíš.
Na této knížce obdivuji, jak v tobě vyvolává každou chvíli něco jiného. Nejdřív toho člověka nenávidíš, za chvíli ho zase miluješ. A tak se to střídá neustále. Nahoru. Dolu. Horská dráha.
Bylo to psycho. A já- duší romantička -dávám pořád přednost Jane Eyre. I tak jsem ale ráda, že jsem se opět donutila přečíst nějakou kvalitní, časem ověřenou knihu, která má svou hodnotu.

Pajina68
27.07.2016 4 z 5

Moc hezký příběh, i když už je to pár let, co jsem ji četla. Jedna z těch, na které nezapomenu.

Petrue
26.07.2016 5 z 5

Knihu jsem si přečetla hlavně kvůli drsnému osudu autorky, zaujala mě její osobnost a chtěla jsem na chvíli vklouznout do její hlavy. Udělala jsem dobře. Její bohatá představivost a myšlenky mě nadchly. Povahy lidí, děj, atmosféra, krásná příroda...vše bylo vymazlené. Z Heathcliftovy lásky šel až mráz po zádech a Kateřinu bych nejradši vystřelila na měsíc. Jen škoda, že už Emily nestihla nějakou další.

Blekí
22.07.2016 2 z 5

Staré knížky se mi čtou špatně a tohle nebyla výjimka. Do příběhu jsem se nemohla ponořit a knihu jsem dočetla opravdu jen odhodláním a silou vůle.

Co se příběhu týče, někdo to tady v komentářích vystihl dobře - cvokhaus. Mě knihy s depresivní tématikou nevadí, naopak, ale tohle nebylo ani tak depresivní jako to, že jsem si nad chováním postav museli ťukat na čelo. Nešlo si oblíbit skoro nikoho a vždy, když už jsem myslela že se mi to podařilo, postava zmagořila. V komentářích jsem hodně četla, že charaktery byly opravdu propracované. To mi taky nepřišlo.

Pro mě byla tolik opěvovaná Větrná Hůrka bohužel docela zklamáním.

Gandalff007
20.07.2016 4 z 5

Romantika? Ne. Schizofrenie? Ano.