Na viděnou v Havaně

Na viděnou v Havaně
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512887/bmid_na-videnou-v-havane-B4s-512887.jpeg 4 51 51

Havana, 1958. Dcera cukrového barona, devatenáctiletá Elisa Perezová, jež je součástí kubánské smetánky, žije stranou rostoucích politických nepokojů – dokud si nezačne tajnou aféru s vášnivým revolucionářem… Miami, 2017. Marisol Ferrerová, novinářka na volné noze, vyrůstala na romantických příbězích své babičky Elisy, která byla během revoluce spolu se svou rodinou donucena uprchnout z Kuby. Elisiným posledním přáním bylo, aby Marisol rozptýlila její popel v její rodné zemi. Po příjezdu na Kubu Marisol čelí kontrastu mezi tropickou, nadčasovou krásou Kuby a nebezpečnou politickou situací. Když se na světlo dostane hluboko pohřbená minulost její rodiny a Marisol se zamiluje do muže s řadou tajemství, nezbývá jí než pomocí babiččiny minulosti pochopit, co znamená skutečná odvaha.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: ekniha , Jota
Originální název:

Next Year in Havana, 2018


více info...

Přidat komentář

sakro
12.12.2024 5 z 5

Přestože se jedná o román, tedy fikci, celý příběh mě okouzlil. Optimismus se proplétá se smutkem, příběhy obyčejných lidí za zlaté éry Batisty s těmi ze "šťastné" éry Fidela Castra (tady zdůrazňuji uvozovky). Román je o tom, jak lze fanatismem zničit nejen zemi, ale i spoustu generací. Na Kubě k tomu došlo revolucí, ale věřte, že stejný důsledek mohou mít i spackané volby. O kubánské revoluci jsem přečetl hodně. Většinou to však byly úvahy a pojednání o mezinárodních vztazích, o politické situaci a jejích důsledcích. V této knize však vše dostává lidský a tedy mnohem hlubší rozměr. Přál bych všem kubáncům lepší časy, aby si mohli užít své nádherné země. Bohužel si však myslím, že to bude běh na hodně dlouhou trať. Každopádně však knihu k přečtení doporučuji. Velmi mě však mrzí, stejně jako Petru_V, skutečně velké množství překlepů. Myslím si, že k něčemu podobnému by v tak renomovaném nakladatelství jako je JOTA skutečně docházet nemělo. Kazí to dojem z knihy a pokud by se jednalo o jiný druh zboží, bylo by to důvodem pro reklamační řízení a případné odstoupení od kupní smlouvy.

kačenka80
21.11.2024 4 z 5

Protože mám citový vztah ke Kubě, tak se mi kniha líbila. Popis všech míst na mě působil jako bych tam zase byla. Kubánci stále čekají na svobodu a změnu. V dnešní době mohou mít internet ale vzhledem k situaci, která tam panuje je jim k ničemu.


bábuška
03.10.2024 4 z 5

Dívka Marisol chce splnit přání zemřelé babičky a převézt její urnu s popelem na Kubu. Nyní se rozplétá osud mladé dívky Elisy žijící v Havaně za Batistovy vlády a příběh její vnučky vnučky Marisol, kdy Kuba žije pod vládou Fidela Castra. Velkým dílem je kniha věnována revolučním změnám na Kubě, což není nijak na škodu, poněvadž o celém tomto období nebylo u nás mnoho podrobného známo. Osudy rodiny Perézových jsou popsány celkem okrajově. Současnost na Kubě není nijak růžová, o to je kniha smutnější.

VasnivaCtenarka
01.07.2024 5 z 5

Na viděnou v Havaně je velmi povedená kniha s krásným příběhem, který je zasazen jak do historické Kuby, tak i do současné, což nám umožňuje nahlédnout do života v Kubě, který se vlastně od roku 1958 skoro nezměnil. Ani tehdy, ani nyní se tam lidé nemají příliš dobře a já jsem velmi potěšená, že autorka Chanel Cleeton dokázala tak krásně poukázat na tento krutý fakt. My, běžní Evropané, na Kubu tu a tam jezdíme na dovolenou a užíváme si sluníčka, palem, krásného moře a dobrot v místních restauracích. Jaká je ale každodenní realita místních? To právě poodkrývá tento precizně promyšlený příběh s jemnou a ne příliš přeslazenou romantickou zápletkou, která se snaží zvládnout nebezpečný politický režim.

Autorce musím velmi pochválit, jak krásně dokázala popsat atmosféru Kuby nejen současné, ale také minulé. Úplně jsem na vlastní kůži cítila, jak se tam těžce dýchá, přestože je to přírodní ráj na zemi, který hřeje na duši. Z hlavních postav bylo jasně patrné, jak Kubu milují.

Oceňuji promyšlenost děje, protože i když se jedná o fiktivní příběh, je zasazen do skutečných událostí a osudy hlavních hrdinů jsou ovlivněny skutečným fungováním režimu. Autorce se právě toto povedlo velmi bravurně vykreslit.


Kapitoly v knize nebyly nikterak dlouhé a přestože se dějové linky střídaly, vše do sebe zapadalo. Číst tento příběh byla jedna velká radost, i když z děje občas čišel smutek.

Hlavní hrdinky jsem si zamilovala. Obě ženy byly silné, statečné a věřily na lásku. Odvaha jim nechyběla. Ani jedna to neměla snadné.

Zápory jsem na této knize neshledala žádné, takže ji mohu doporučit i velmi náročným čtenářům, kteří se jen tak s něčím nespokojí. Příběh je to moc hezký, styl psaného slova byl povedený, příběh byl pohlcující a místy zůstával rozum stát nad režimem a jeho dopadem na život hlavních hrdinek.

Tohle byla opravdu dobrá volba a knihu mohu jednoznačně doporučit.

Petra_V
25.06.2024 5 z 5

Od knížky jsem čekala romantiku zasazenou do prostředí Kuby. Nic víc, nic míň. To, že budu číst o kubánské revoluci jsem vážně nečekala. O to víc mě zaujalo, jakým stylem autorka revoluci popisuju, protože se nejedná pouze o pohled z jedné strany a v jedné době. Zároveň nám ukazuje, že se odvaha a síla můžou projevovat různě a jsou přítomny v každodenním životě lidí, aniž bychom si to my, kterých se revoluce (válka,...) netýká osobně uvědomovali.
O to víc mě mrzí, že dojem z knihy kazí velké množství překlepů. :(

keny
25.06.2024 5 z 5

Sháním letenky a chci na Kubu. Já ji mám tak nějak vysněnou od dětství a toto bylo to konečné utvzení, že to musím zažít. Já tam celou tu knihu byla....v Havaně, na Maleconu, ve Varadeiru, cítila jsou to teplo, mořský vánek, šplouchající vlny. Vnímala jsem tu obrovskou lásku tamních lidí ke své zemi, i když život v ní je tak těžký, nesvobodný, diktující..ale je to domov. Moc bych jim přála, aby mohli žít ve svobodě a užívat si ty krásy, které jim jejich zem nabízí. A děkuji, že jsem si udělala obrázek, jak to vlastně vše na Kubě bylo, kdo byl kdo a jak se měnily ideály. Na viděnou na Kubě

blebuska
16.03.2024 4 z 5

Smutný vhled do života na Kubě, jsou věci, které se ani po letech nemění... Každopádně kniha stála za to a jsem ráda, že jsi si ji mohla přečíst...

Barbora412
13.03.2024 5 z 5

Kdo hledá romantiku, bude zklamán. Kdo chce poznat reálný život na komunistické Kubě, tomu ho tato dobře napsaná kniha objektivně ukáže.

Szilvia1
12.02.2024 4 z 5

Příběh Marisol,která po smrti její babičky Elisy odlétá do Kuby,aby splnila její poslední přání,je pěkná ale zárověn i smutná.Zistí ale,že ta doba se nezměnila ani ted,je stejně tak krutá jak to bylo i v minulosti.Trošku pomalejší rozjezd příběhu ale pak se knižku nedalo položit.

Joyce24
20.12.2023 4 z 5

Zajímavý ale hlavně smutný příběh ze současné Kuby, ale také z Kuby v roce 1958 v období revoluce. Příběh Marisol, která přilétá na Kubu, aby tu rozptýlila popel své babičky Elisy, která musela před mnoha lety Kubu opustit a která zde prožila svoji osudovou lásku k revolucionáři. Nikdy jsem vlastně nečetla žádnou knihu z prostředí Kuby, proto to bylo pro mě i poučné, co se týče poznání poměrů tehdy a dnes na Kubě.

Fidibus
14.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Velice silný příběh, který zároveň osvětluje kubánskou revoluci. Jsou tu 2 časové linky - babička Elisa, která prožívá velkou lásku s tragickým koncem k jednomu z revolucionářů a nakonec s rodinou uteče kvůli revoluci z ostrova. A současnost, kdy její vnučka Marisol přijíždí s jejím popelem seznámit se se zemí, se kterou vyrostla v cizině. Postupně odkrývá babiččin příběh, zároveň se zamiluje, také do revolucionáře. Zjistí, že na Kubě není svoboda a pro nic bezpečno, ale naštěstí je zachráněna. A ne sama. Kým, toť zajímavá pointa.
Zajímavé pocity lidí, kteří museli svou zemi opustit a žijí starou Kubou, naopak ti, kteří tam přežívají.
Pěkný a originální příběh, doporučuji.

intelektuálka
31.10.2023 4 z 5

Sejdeme se v Havaně ....

Až na dalekou Kubu jsem se vypravila za příběhem ve dvou časových rovinách ....

Revoluční Kuba v době nástupu vlády Fidela Castra .... a nebezpečná zakázaná láska Elisy a Pabla - dvou mladých lidí na opačné straně barikády ....

A Havana roku 2017 a vnučka Marisol, která přilétá - aby naplnila přání své babičky spočinout po smrti v rodné zemi ....

A zde se rozvíjí vyprávění o osudové lásce, která nemohla být naplněna ....

Netušila jsem, že i v dnešní době vládnou na Kubě takové politické poměry ....

A držela pěsti Marisol, aby našla odpovědi na své otázky a dopřála rodině klid ....
.... všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější ....

Rozhodně jsem spokojena s návštěvou mně neznámé země ....

kikikrat
06.08.2023 5 z 5

Tentokrát nádherná obálka, která taky skrývá nádherný příběh. Začátek knihy, kdy Marisol přiléta na Kubu, mě přiznám se moc nebavil. Trvalo mi než jsem se začetla ale potom! Potom to stálo za to. Seznamováni se s Kubou, seznamování se s Luisem, jeho rodinou a jeho názory ale taky seznamování se s Elison, která na Kubě žila o něco dřív a znala jí zase trochu jinak, seznámení s její láskou a trápením. Byl to zajímavý příběh dvou žen. Musím se přiznat, že Kuba je mým snem ale po téhle knize jsi nejsem jistá jak k ni přistupovat. Jistě veděla jsem jaké to tam asi je ale myslím, že jsem si to nedokázala tolik představit. Teď už ano a vděčím za to této knize. Dokážu si představit krásnou Kubu ale i její úskalí. Konec knihy mohl být možná trochu lepší. Knihu jsem si užila a obohatila mě.

Knihomolka97
24.07.2023 4 z 5

Na viděnou v Havaně mě zaujalo na první pohled krásnou obálkou. Příběh je smyšlený, zasazený do skutečného historického období na Kubě - závěr revoluce a svržení Batistova režimu.

Máme zde ale dvě časové roviny. Minulost léta 1958-1959 a v hlavní roli devatenáctiletá Elisa. V přítomnosti roku 2017 pak máme její vnučku Marisol.
Obě ženské hrdinky jsem si neskutečně oblíbila a obě dějové linky mě moc bavily. Příběh Elisy a její zakázaná láska k jistému revolucionáři mě chytla za srdce o něco více. Četla jsem se zatajenym dechem, zvědavá, co přesně se stalo. Elisa totiž po revoluci musela se svou rodinou uprchnout do Ameriky. Doufala, že se jednoho dne vrátí zpět, žel bohu k tomu nedošlo. Po její smrti má její vnučka splnit poslední přání: rozptýlit její popel právě na rodné Kubě, kam se Marisol tedy vydává a nečekaně začne odhalovat tajemství z babiččiny minulosti.

Autorka perfektně vystihla a popsala prostředí, atmosféru, strach, nejistotu, touhu po svobodě i rozdíly mezi bohatými a chudými lidmi. Kuba je velice zajímavá země a její historie jakbysmet.

Jediné, co mě trochu mě mrzí, je predvídatelnost poslední cca třetiny. Žádné větší překvapení se nekonalo, protože jsem v podstatě vše odhadla správně.
Nicméně i tak je kniha krásná, dojemná, emotivní, taky drsná.
4*/5* milovnicím a milovníkům historickým románů vřele doporučuji.

A na závěr ještě menší vsuvka - hned jsem si při čtení vzpomněla na Hříšný tanec 2, který se odehrává také na Kubě za revoluce... :D

Mandlevest
27.05.2023 4 z 5

Hlavní hrdinky knihy Elisa a Marisol prožívají svůj příběh osudové lásky, na stejném místě, jen doba se liší, ač mnohé se nezměnilo. A právě místo, Havana, a doba, zejména ta, kdy je popisován mocenský boj na Kubě v šedesátých letech minulého století a nástup Fidela Castra k moci se vším, co to pro kubánský lid znamenalo, bylo, pro mě , to nejzajímavější na této knize. Milostná linka Elisy Perezové, jedné z dcer cukrovarnického magnáta a její vnučky Marisol, Američanky s kubánskými kořeny, na mě působila trochu naivně a jednoduše. Tak jsem si říkala, že bych se ráda dozvěděla i něco víc o sestrách Elisy, jejichž osudy byly jen letmo nastíněny. Na Goodreads jsem zjistila, že tato kniha je první ze série o rodině Perezových. Jestliže u nás další knihy také vyjdou, ráda si je přečtu. Poctivé čtyři * pro tuto zajímavou knihu s nádhernou obálkou.

zuzana2599
26.05.2023 4 z 5

Román je to velmi lákavý, ať už svou krásnou obálkou, či zasazením příběhu do prostředí atraktivní a daleké Kuby. Na druhé straně téma příběhu je dosti časté. Po smrti babičky se její vnučka s kubánskými kořeny vydává na Kubu, aby pátrala po rodinném tajemství z doby kubánské revoluce. Knížka se mi četla dobře, ale nemůžu napsat, že to je příběh nezapomenutelný či srdceryvný. Ale i tak, ráda jsem zavítala do exotického prostředí Kuby, procházela se po nekonečné pláži Varadero a sledovala krásu palem, šum větru a nekonečně modrou oblohu.

Knižní střípky
13.04.2023 4 z 5

To byl krásný příběh, to se tak krásně četlo, Kuba na mě dýchala z každé stránky. Je vidět, že autorka ví, o čem píše, je to tak trochu historie její rodiny a na knize je to rozhodně znát. Díky lince z minulosti jsem se dozvěděla spoustu informací o tom, jak to probíhalo za doby revoluce v 60. letech minulého století. Elisin otec byl velkým příznivcem a podporovatelem prezidenta Batisty, a když se dostal Fidel k moci, musel se svou rodinou utéct. Co vše tomu předcházelo, jaký byl Elisin osud, kdo byl její velká láska, to vše se dozvíte a myslím si, že budete číst se zatajeným dechem.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Renike
05.04.2023 5 z 5

Píše se rok 1958 a revoluce na čele Fidela Castra proti Batistovi. Kniha líčí těžký život na Kubě, v Havaně i na venkově. Kniha psaná retrográdně - milostní život babičky Elisy a návrat vnučky Marisol na Kubu v roce 2017. Která část je lepší? Rozhodněte se sami. Bála jsem se popisu politických situací, ale nakonec mi nerušil historii ani popisovaný život rodiny Perezových. Pokud někdo má omezené vědomosti o Kubě a chce si přečíst krásnou historickou knížku, rozhodně doporučuju.

eva3992
26.03.2023 5 z 5

Elisa a Marisol babička a vnučka. Elisa vyrůstala na Kubě, užívala si život v přepychu, nezajímala se o politickou situaci, ale jen do doby, kdy se zamilovala do revolucionáře. Její rodina však brzy Kubu opustila. Když Elisa umřela, dostala Marisol úkol, aby její popel zavezla na její milovanou Kubu. Brzy tak Marisol pozná neskutečné krásy tohoto ostrova, ale i jeho nepříjemnou politickou situaci. Navíc se tu objeví tajemný muž.

Tak tahle kniha mi neskutečně sedla. Podívala jsem se na první řádky a ani nevím jak, najednou jsem byla na konci. Velmi čtivé, zajímavé, milé i drsné. Rodinná historie Emilia Pereze. Ukázaný život v Havaně kolem roku 1958 a poté po úmrtí Fidela Castra v roce 2017.

Kuba, a hlavně Havana jsou tu popsány tak, že máte pocit, jako byste se tam ocitli. Nedávno jsem byla na cestovatelské přednášce o Kubě a díky tomu se mi to celé ještě více propojilo a byl to pro mě skvělý zážitek. Navíc jsem se tu dozvěděla i nové informace a sama jsem si ještě další dohledávala na internetu. Mám moc ráda, když se v knihách dozvím něco nového.

Máme tu vylíčen těžký život na Kubě, historii, politiku, ale zároveň můžete očekávat romantický příběh. Trošku jsem se této kombinace bála, ale zbytečně, bylo to skvěle vyvážené, vše tu mělo své místo. Každý si tu rozhodně přijde na své.

Kniha je o rodině a pocitu zodpovědnosti. Jsou zde skvěle vylíčeny pocity těch, kteří z Kuby v roce 1959 emigrovali a těch, co zůstali. Každý má svou pravdu, je nemožné vybrat, která z možností byla jednoznačně správná.

Pokud u knížek prožíváte emoce silně jako já, rozhodně si připravte ke čtení kapesník, budete jej nejednou potřebovat.

Tato kniha je první ze série o rodiny Perezových. Věřím, že i u nás vyjde další pokračování.