Na vlnách BBC a Svobodné Evropy

Na vlnách BBC a Svobodné Evropy
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238895/mid_na-vlnach-bbc-a-svobodne-evropy-238895.jpg 4 9 9

Podtitul: Vzpomínky exilové redaktorky Paměti Zuzany Fried-Preissové jsou zajímavé a přínosné hned z několika důvodů. Především jako dlouholetá pracovnice zahraničního vysílání renomované společnosti BBC a později i Rádia Svobodná Evropa seznamuje čtenáře s organizací práce v BBC (např. popisuje, jak vypadal konkurz na obsazení místa redaktorky, jímž musela projít), ale i se vztahy v československé redakci, které nebyly vždy idylické. Třecí plochy byly jednak mezi Čechy a Slováky, ale zejména uvnitř slovenské části redakce mezi slovenskými nacionalisty a tzv. Čechoslováky. Při své práci se setkala s řadou osobností, např. lidmi, kteří se pracovně stýkali s prezidentem Benešem. Cenné je také svědectví o jejím působení v mnichovské redakci Svobodné Evropy v první polovině osmdesátých let, stejně jako její líčení tehdejšího Německa, zejména jeho rozporuplný obraz, pokud jde o vztah k minulosti. Kniha přináší rovněž postřehy z autorčiných cest napříč světem. Srovnává život v Kanadě se životem v Evropě, prostřednictvím svého druhého manžela poznává nelichotivý obraz Rakouska sedmdesátých let minulého století, který silně rezonuje s tím, jak viděl tuto zemi spisovatel Thomas Bernhard. Navštívila Izrael a viděla velmi zblízka izraelsko-palestinský konflikt. Záleží na čtenáři, zda bude vždy s jejími názory souhlasit, ale rozhodně stojí za zamyšlení. A hodně náročný byl i její život soukromý. Jako dvacetiletá studentka se rozhodla emigrovat do Velké Británie, kde chtěla hlavně studovat. Zpočátku spoléhala na svého přítele, později manžela, který ji však po pár letech opustil. Zůstala sama s malou dcerkou, o kterou se musela postarat, což rozhodně vyžadovalo, silnou, houževnatou a cílevědomou osobnost. A že takovou osobností Zuzana Fried-Preissová opravdu je, o tom se může čtenář přesvědčit sám.... celý text

Přidat komentář

1amu
13.08.2020 4 z 5

Nedávno jsem četl vyprávění redaktora RFE Zdeňka Slouky (Jdi po skryté stopě) a tuto knihu napsala rovněž redaktorka té samé stanice, ale předtím ještě i z BBC v Londýně.
Pravda je podstatně mladší než pan Slouka, ale pokud jde o akademické vzdělání, v jejím případě šlo ještě o znalost dalších základních světových jazyků. Pracovala v Londýně, v kanadském Halifaxu, Mnichově a po r.1994 i v Praze.
Odcestovala sice počátkem šedesátých let na 14 dnů do Londýna ve věku 21 let, ale věděla, že se nevrátí. "Políbilo ji štěstí" a brzy byla přijata do zahr. vysílání BBC, do slovenské části. Poctivou prací se vypracovala na vyhledávanou komentátorku. Protože manžel univerzitní profesor získal výhodné místo v Kanadě, nebylo co řešit. Po stránce finančního zabezpečení mohla rodina jezdit do různých světových lokalit, o kterých se autorce dříve pouze zdálo.
Zajímavé jsou kapitoly z Izraele, USA, Španělska (které jí opravdu přirostlo k srdci), ze Solné komory v Rakousku, ale třeba i její první děsivý výlet již s britským pasem do Maďarska.
Čtenář se nenudí, autorka mu k tomu neposkytne čas. Jedna příhoda navazuje na druhou.
Já si se zájmem přečetl jak ředitelství RFE pečovalo o své pracovníky: Luxusní výběrová škola pro jejich děti - zdarma, totéž nový pohodlný a prostorný byt o 4 pokojích - nájem hradil zaměstnavatel, tedy podstatná úspora ve financích.
A pokud jste někdo ve věku, kdy jste mohli okolo roku 1980 poslouchat Svobodnou Evropu, tedy vězte, když k vám promlouvala slovensky Eva Rajecká, byla to paní Zuzana.

Akťavs
20.08.2019 3 z 5

Velmi inteligentní čtení , zajímavé pohledy na různé děje jak v minulosti, tak v přítomnosti, myslím, že autorka byla opravdu velmi odvážná a zároveň ji okolnosti donutily být samostatnou a emancipovanou


olga8832
29.07.2019 5 z 5

Skvělé v audio poslechu. Překvapila mě řevnivost mezi emigranty podle roku opuštění republiky a dále pak nepřátelství slovenských redaktorů podle náboženství... A paní Zuzana je opravdu odvážná žena.

lubosh
03.06.2018 5 z 5

Jeden z nejlepších (českých) životopisů, co jsem kdy četl. Skvělá sonda nejen do života rozhlasových stanic zmíněných v názvu knihy, ale i do života v exilu - bez lakování na růžovo.

Sakeé
14.07.2014 4 z 5

Výborný životopis, namísto stručného a suchého popisu nabídla kniha živé a osobní (ba dokonce docela intimní) výpověď. Paní Fried-Preissová je v mých očích odvážná žena, výborná novinářka a ví, co od života chtít. Pokud vás zajímají biografie a žurnalistika, jděte do toho...

Autorovy knížky

Zuzana Fried-Preissová
slovenská, 1944
2013  71%Na vlnách BBC a Svobodné Evropy