Na východ od ráje

Na východ od ráje
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/298889/mid_na-vychod-od-raje-24L-298889.jpg 5 2029 2029

Biblickým příběhem Kaina a Ábela se nechal inspirovat věhlasný John Steinbeck v této rodinné kronice zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku. Děj se odehrává v údolí Salina v Severní Kalifornii a je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Spisovatel sem promítnul i část svých vlastních životních osudů. Román byl také úspěšně zfilmován.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

East of Eden, 1952

apq
15.09.2024 3 z 5

Nevím, zda je u mě problém, že nejsem cílová skupina či jsem neznalá bible, ale z knihy mám zvláštní pocity.
Neříkám, že to bylo špatné, ale kniha mi přišla neskutečně rozvláčná. Autorovy detailní popisy krajiny a činností mě unavovaly. Také jsem nepochopila líčení života postav, které do samotného děje příliš nezasahovaly.
Nemám nic proti vyprávění o několika generacích rodiny Traskových, ale kromě větší zápletky s Cathy, mi chyběla nějaká gradace na závěr knihy.
Chápu, že největší emoce měla vzbuzovat právě Cathy, ale musím říct, že mě mnohdy více vytáčel Adam, který byl tak naivní, až to bolelo, a o jeho vztahu k vlastním dětem jsem měla až do konce značné pochybnosti.
No každopádně, kniha by se mi asi líbila, kdyby byla tak o 300 stran kratší.

jankum
16.08.2024 5 z 5

Fascinující román výborně načtený Pavlem Rimským. Sága americké rodiny z Kalifornie má všechno, co charakterizuje epické mezigenerační ságy a podává neutěšivý obraz těch temných stránek lidské duše. Doporučuji

Guliq
31.07.2024 5 z 5

Kniha napsaná s neskonalým soucitem a pochopením pro vše lidské. Bez lítosti, moralizování, odsudku ale i bez zbytečného heroismu a idealizace.
Styl psaní je natolik plastický, že se člověk do děje ponoří jako do virtuální reality.
Nic tam nepřebývá, ani nechybí. Vychutnávala jsem si každé slovo.
Kniha maximálně vhodná pro opakované čtení.

leny.wood
22.06.2024 5 z 5

Naprostá dokonalost, ani se mi k tomu nechce nic psát, to si prostě musíte přečíst. Timšel!

Ivule9
02.06.2024 5 z 5

S každou další Steinbeckovou knihou víc a víc přemýšlím, jaký to musel být člověk. A že bych ho chtěla za kámoše.

Lidi, jejich povahy, charaktery, pohnutky, tužby a strachy, má dokonale prokouknuté.

Ne přebalu se píše, že je to nejlepší Steinbeckova kniha. Já bych řekla, že nejhlubší a nejpropracovanější.

Na východ od ráje obsahuje pro mě stěžejní témata: 1.Je osud něco, co je předurčeno nebo ho můžeme měnit? 2. Boj dobra a zla 3.Co je více - geny nebo prostředí? 4. Důležitost lásky. A je toho mnohem víc.

Lepíků jsem si dala rekordní množství, ale to je prostě Steinbeck - to aby si člověk zaznačil skoro všechno.

Text má i duchovní přesah, autor se odkazuje na příběh z bible a i tady ukazuje, že je famózní vypravěč, vše je promyšlené do nejmenšího detailu. Oblíbila jsem si postavu Samuela Hamiltona - vizionáře, snílka a lidumila se smyslem pro humor. Velmi zajímavou postavou byl čínský sluha Lee.

Nezbývá mi moc prostoru rozepsat děj, protože dám přednost ukázkám. Ve zkratce - jedná se o rodinné/sourozenecké drama, zasazené do Salinaského údolí. Zajímavé je, že vypravěčem je chvílemi Steinbeck sám a objevuje se tam i jako velmi vedlejší postava.

"Když dítě poprvé prohlédne dospělé - když mu poprvé svitne v té vážné hlavičce, že dospělí neoplývají božskou inteligencí, že jejich úsudky nejsou vždy moudré, jejich myšlení pravdivé a jejich výroky spravedlivé - dojde v jeho světě k panickému zmatku. Bohové padnou a všechen pocit bezpečí je tentam. A při pádu bohů je jisté jenom jedno: neklesnou jenom o kousek, ale zřítí se v troskách nebo zapadnou hluboko do zeleného bahna. Je to bolestná cesta dospívání."

"Člověk se náhle rozlije jako bystřina, plným proudem, a přece ho neubývá. A já si myslím, že význam člověka na světě se dá měřit intenzitou a počtem takových výbuchů záře. Zasahují každého z nás jednotlivě, ale svazují nás se světem. Jsou mateřským zdrojem veškeré tvůrčí síly a vymezují odlišnost každého člověka od všech ostatních lidí."

"Žádný příběh nemá sílu a nevydrží, pokud necítíme sami v sobě, že říká pravdu, pravdu o nás."

"Timšel - můžeš"

ondra295
01.06.2024 5 z 5

Geniální dílo Steinbecka a dozajista jeden ze skvostů světové literatury. Na osudu jedné rodiny tu autor popisuje vývoj americké společnosti od války Severu proti Jihu až po začátek první světové války. I na vývoji postav samotných, i na změnách ve světě kolem nich tak můžeme pozorovat, jak se americká společnost vyvíjela a jak se měnily její hodnoty. Kromě toho je kniha napsána krásným jazykem, ochuzeni nejsme ani o detailní popisy tamních reálií a postavy rozhodně nejsou ploché - naopak, všechny mají mnoho vrstev a mají v sobě něco pozitivního i negativního. Určitě doporučuji k přečtení, jde o krásnou knihu.

lištička123
19.05.2024 5 z 5

Skvěle napsané, spousta pravdivý ho myšlenek.

Kopretina
18.05.2024 5 z 5

Za mě velký skvost literatury! Nádherně popsané charaktery lidí, nadhled a moudrost, nízkost a strachy jiných. Pohladilo mě to, v některých myšlenkách jsem našla i svůj vývoj. Klidně bych ji zhltla hned znovu!

olivie303
09.05.2024 5 z 5

Klasika. Moc hezky napsana kniha, plna myslenek.
Nekomu se nemusela libit, ale u mne patri k nejoblibenejsim klasikum.

petrnovic
29.04.2024 4 z 5

Hlubokých nadčasových myšlenek k přemítání tam je spousta. Je to i hezky a příjemně napsané, ale jinak mám pocit, vzhledem k obsáhlosti, že se tam toho moc neudálo. A z pohledu dnešní doby je to takové "americké". Dle recenzí je to jedna z nej knih, co kdy lidé četli, ale u mě se tento pocit bohužel nedostavil.

Anikkk
13.02.2024 4 z 5

Je to tá z tých hrubých kníh...trocha som sa jej bála, ale po začítaní, som ju "zhltla" za 2 dni.
Za mňa palec hore. Bavilo ma to.

jopp
17.12.2023 5 z 5

Od knihy jsem měla vysoké očekávání, které se zcela naplnilo.
Zhruba první polovinu knihy jsem se nořila do prostředí a charakteru postav, v druhé polovině začala opravdová jízda, kdy už jsem s postavami žila. Nebyla to jízda jako ve Formuli 1 po závodním okruhu, ale pomalá jízda starou Fordkou přes krajinu Kalifornie se všemi jejími krásami a záludnostmi. Řidičem byl Cal, který - někdy omylem, někdy úmyslně - vymetal kdejaký příkop, vedle něj seděl Adam a se zalíbením hleděl na druhého syna Arona sedícího vzadu kochajícího se okolím a přehlížejícího vše, co mu nezapadalo do jeho představ... Vedle Fordky klusal kůň a na něm fantastický Lee, který občas pomáhal vytáhout Fordku z výmolu, občas jen stál opodál a napjatě pozoroval, jak si posádka Fordu s poruchou poradí...
V příběhu najdete skvěle vylíčené charaktery postav, nespočet myšlenek, poznání a prozření... jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.

Kllara
28.11.2023 5 z 5

Na východ od ráje je čtivá kniha se skvělým poselstvím. Moc se mi líbilo, jakým způsobem autor zachytil nitro všech postav včetně jejich barevné palety citů a myšlenek. Je zde opravdu zachycená lidskost ve své ryzí podobě, a také spoustu moudrých myšlenek, nad kterými nezbývá než se zamyslet.

kayu
29.10.2023 5 z 5

Když jsem knihu poprvé vzala do ruky, překvapila mě její tloušťka a bála jsem se, že mě bude nudit. Nakonec se z ní však vyklubala jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla a při čtení posledních stránek jsem byla smutná z toho, že už jsem u konce. V knížce je spousta hlubokých myšlenek, které jsem si poznačila, abych se k nim mohla v budoucnu vracet.

"Pyšníš se svou ranou? Připadáš si tím velký a tragický? Tak se nad tím zamysli. Třeba hraješ nějakou roli na ohromném jevišti, ale hraješ ji jenom sám pro sebe."

alex.zao
25.09.2023 5 z 5

Silné a hluboké dílo zkoumající rodinné vazby a boj mezi dobrem a zlem. Příběh se odehrává v krásné kalifornské krajině a představuje nám komplikované postavy, které čelí svým vnitřním démonům a svým vztahům s ostatními. Steinbeckův jazyk je nádherný a jeho postavy jsou neskutečně autentické. Tato kniha není jenom o historii jedné rodiny, ale také o lidské povaze a morálce. Doporučuji všem, kdo mají rádi hloubavé romány plné emocí.

orson
23.09.2023 4 z 5

Dlouho jsem měl tento román v seznamu na přečtení, letos jsem se do něj konečně pustil, protože Steinbecka mám rád. Ale popravdě přišlo mi to trochu takové pomalejší, ucourané. Ale určitě na autora nezanevřu a časem si přečtu něco dalšího.

Friedulka
22.08.2023 5 z 5

Variace na starozákonní příběh o Kainu a Abelovi. Jedna z nejlepších knih!
Jméno Cathy jen tak nezapomenete.

PetK
18.08.2023 5 z 5

Ke klasice jsem měla ten typický vztah, který v nás vypěstovali ve škole - nějaká povinná nuda. O to víc jsem byla překvapená tím, jak ta "nudná klasika" může být skvělá. Obsáhlý, místy snad až rozvleklý román mi velmi vyhovoval v audio podání skvělého Pavla Rímského. Vykreslení postav, vztahů, prostředí... Když přičtu pozitivní překvapení, nemůžu hodnotit jinak než plným počtem.

Radimka
16.08.2023 5 z 5

TOP 10! Světový literární skvost. Tohle napsal skutečný mistr. Určitě si musím přečíst ještě jednou.

Ilmatar
06.08.2023 5 z 5

Schrustal jsem jako audioknihu a přinejmenším se pěkně poslouchala.

Pozor, pro někoho spoiler:
Steinbeck se ve své knize zaobírá otázkou dobra, zla a dědičného hříchu, aby ukázal, že člověk má svou zodpovědnost své činy ve svých rukou. Timšel, hebrejské slovo, kterým reinterpretuje biblcký příběh Kaina a Ábela a dochází k závěru, že hřešit mlžeme i nemusíme. Je to jenom na nás. My jako lidé máme tuto zodpovědnost ve svých rukou.