Na západní frontě klid

Na západní frontě klid
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250/bmid_na-zapadni-fronte-klid-vvT-250.jpg 5 8815 8815

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, „jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol“.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

Im Westen nichts Neues , 1928

tynka65
16.02.2016 4 z 5

Vítězný oblouk pro mne zůstává mnohem silnějším příběhem ...

Lilithen
07.02.2016 5 z 5

Nenapadá mne žádné adjektivum, které by plně vyjádřilo směs děsu, hnusu, utrpení, temnoty, beznaděje, pocitu bezmoci, absurdity a zbytečnosti, již kniha obsahuje. Autor zanechal svým čtenářům zároveň vzpomínku na události a padlé lidi, jimž hrozí zapomenutí, a varování do budoucnosti, která hrozí opakováním minulosti. Tuto knihu by si měl přečíst každý, i když je tak moc emotivní, že v člověku zůstane negativní pocit dlouho po dočtení

Mrnda
02.02.2016 5 z 5

Příběh vedoucí k zamyšlení snad nad všemi geopolitickými konflkty.

Je snad to "geo" nebo "politické" důležitější než to, že jsme všichni lidé a chceme žít naše životy v klidu?

VČJKR
26.01.2016 5 z 5

Tak úžasná, že to popsat nejde! Skvěle napsaný! Děsivá, ale skvělá! Brzy sem přidám pořádnou recenzi :)

ZajDa37
26.01.2016 5 z 5

"Padl v říjnu 1918, v den, jenž byl na celém bojišti tak klidný a tichý, že se zpráva vrchního velitelství omezila na větu: Na západní frontě klid."

Jak může být klid, když padne nevinný člověk, který za nic nemůže. Nerozpoutal konflikt ani neposílal miliony vojáků do pekla zákopů. Jediné čím se provinil bylo zabití George Duvala, protože by pak byl sám zabit. Proč musely zemřít ty spousty mladých lidí, Leer, Müller, Katcziensky a Paul Baümer? I kdyby přežili, umřeli by ve společnosti, která nezažila útoky plynem i střepiny granátů.

Věc, kterou mne tato kniha naučila je, že je jedno jak moc civilizovaní jsme, stačí aby začal boj, a změníme se zase ve zvířata. Krutost války je bezmezná a proto jsem z přesvědčení pacifista. I na duších vítězů totiž zanechá nesmazatelné šrámy.

"První granát, jenž dopadl, zasáhl naše srdce."

Viky007
26.01.2016 5 z 5

Asi by bylo trochu nesmyslné, kdybych řekla, že kniha byla opravdu pěkná. Může být vůbec válečný román pěkný? Ne, nejspíš ne. Válka je odporná. V této knize je vše barvitě vylíčeno.
S vojáky jsem hodně soucítila. Přijde mi neuvěřitelné, že se něco takového opravdu dělo.

Koza3
21.01.2016 3 z 5

První světová válka je pro mě mnohem větší záhadou než ta druhá. Nezažil jsem to a ani kolem mě nebyli pamětníci, kteří by na krutosti této války vzpomínali. Na západní frontě klid mi tento nedostatek doplnila. Vyprávění obyčejného německého vojáka, který se zajímá o své kamarády a o to aby přežili, řeší jak se správně plazit, aby nedostal kulku do zadku, mi přiblížilo atmosféru tohoto konfliktu dokonale. Detailní popis vojáků, kteří umřeli na následky nádechu plynu, který byl stěžejní zbraní této války, byl brutální. Kniha se snaží předat poslání toho, že obyčejný voják moc nechápe důvody války. Taktéž se snaží přiblížit to, že jednou narukovaný voják už se nikdy nemůže stát civilem, protože obyčejný život mu byl odepřen a už není cesty zpátky jak se do něj dostat. Obzvláště to platí pro dospívající vojáky, kteří se nemají k čemu vracet. Zničení osobnosti bylo klíčovou charakteristikou tohoto díla. Celkově hodnotím jako opravdovou kvalitní klasiku, ale nezanechalo to ve mě větší šrám či potřebu zamyšlení. Nejsem necita, ale nějak jsem se do postoje hlavního hrdiny vžil a nepřišlo mi to všechno běsnění jako něco neobvyklého. Proto hodnotím lehkým nadprůměrem.

kmotrkCZ
12.01.2016

Knihu jsem si vybral k maturitě. A moc jsem z ní nadšen nebyl. Špatně se mně četla, jelikož jsem si nedokázal představit některé pasáže. A kniha na mě působila celkem zmateně. Ale díky této knize si můžeme aspoň vzdáleně vybavit jaká hrůza to byla.

bruens
12.01.2016 4 z 5

Super klasika

luciaz
10.01.2016

Velice dobrá knížka, vtáhne do děje.

dagmar5477
09.01.2016 5 z 5

Kniha, která nezklamala.

Jeanny
05.01.2016 5 z 5

Tuto knížku jsem si vybrala k maturitě, (maturuju teď, na jaře 2016) protože se zajímám o historii, hlavně tedy období druhé světové války, ale i první samozřejmě. Tato kniha mě naprosto uchvátila! Četla jsem ji se zatajeným dechem, před očima mi ožívaly hrůzy války... Tato kniha mi otevřela oči. Nejde jen o maturitu, rozhodně si ji koupím, abych ji měla doma. Abychom nikdy nezapomněli, jaké to je...

kannibal28
05.01.2016 4 z 5

klasika z obdobia 1.svetovej vojny. Je to zaujimavé čítanie ale front to nie je celkom moja šalka kávy. Tak že dám za 4 hviezdičky

thejanula
02.01.2016 5 z 5

Super knížka, moc mě bavila a vše jsem si dokázala představit, proto si ji dodnes velmi dobře pamatuji. :)

NikiMedy
25.12.2015 5 z 5

Úžasně napsaná kniha, která vezme za srdce. Rozhodně všem doporučuji.

lianka
16.12.2015

Někdo pode mnou napsal , volně parafrázuji....Ač Němec, Hitler by řekl soukmenovec, tak našel odvahu a bla bla......Spisovatel byl Žid. Kdo nečte, doporučuji i film, asi z osmdesátých let..... aby pochopil, ale naprosto chápu , že dnešní doba je u dvacetiletých maturantů o něčem jiném, tak snad později....možná.

hancijar
15.12.2015 5 z 5

Velmi dobre napsano, Hruzy valky lidi, je mooc knih o hruzach koncentraku, ale tady je to z druhe strany. A mel by si to precist kazdy, kdo dela politiku, proc nevalcit, A kazdopadne do maturitnich otazek tato kniha patri.

Vec1980
11.12.2015 5 z 5

"Dnes ty, zejtra já. Ale dostanu-li se odtud, kamaráde, chci bojovat proti tomu, co nás oba rozbilo: tobě život - a mně - ? Taky život. Slibuji ti to, kamaráde. Nesmí se to už nikdy stát."
.. chápu proč by kniha měla být na seznamu četby pro maturanty (je předpokládána určitá míra inteligence, byť se to mnozí snaží popřít) a také proč jsem se k ní po nekolika letech vrátil.
Pohled ze strany vojáka poražené strany, národa který ztratil víru ve své vedení a jehož mladá generace vykrvácela na bojišti prakticky první moderní války s masivním použitím těžkého dělostřelectva nebo bojových plynů :-(. Velmi hrozivým výsledkem byl neskutečný rozvoj všech možných protéz :-(
Docela výrazný rozdíl něco takového číst na pozadí černo bílých snímků kde všechno vypadá tak strašně dávno a neskutečně. https://www.youtube.com/watch?v=Y0Vu-NzNmVk
Vydání z roku 1929 určitě v mé knihovně zůstane aneb proč číst nový překlad.

Teri_en
11.12.2015 5 z 5

Me prvni setkani s autorem. A musim rict, ze nejspis nebude posledni.
Kniha je naprostou ukazkou toho, jak sklicujici musela byt valka ocima jeste nedospelych chlapcu. Vtahla me do deje, jako zadna jina, pocity jsem prozivala s hlavnim hrdinou.
Naprosto od veci je komentar s odpadem od cloveka, ktery dosel k maturite a neumi napsat ani autorovo jmeno a vybiji si flustraci ze "zaneprazdneni".
Vice takovych mistrne napsanych knizek jako je tato.

exinix
27.11.2015 odpad!

remark se touto ,,knihou" podepsal pod můj seznam neschopnejch ,,spisovatelů". Kniha má být napsána tak, aby si jí mohl čtenář rychle plynule číst a sebrala mu co nejméně drahoceného času což tato rozhodně není. Možná že někdo KDO NEMÁ CO NA PRÁCI tuto knihu uvítá a bude zabijet čas čtením zapomenuté historie místo toho aby řešil opravdu důležité věci. Takže jako maturant co to čte z povinosti a nemá čas na blbosti to opravdu nedoporučuji