Na západní frontě klid

Na západní frontě klid
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250/bmid_na-zapadni-fronte-klid-vvT-250.jpg 5 8908 8908

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, „jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol“.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

Im Westen nichts Neues, 1928

bararich8
26.12.2014 5 z 5

Děsivě skvělá knížka. Až po přečtení takového příběhu si člověk uvědomuje tu hrůzu války

Knihomolkaa
18.12.2014 4 z 5

Kniha mě zpočátku příliš neoslovila, ale když jsem se do ní začetla, nemohla jsem se odtrhnout. Nakonec si mě určitě získala.

MarkétaLore
02.12.2014 5 z 5

Když jsem knihu četla, byla jsem stará jak Pavel. Od té doby teprve chápu, co to je vlastně ta válka. To je když se nějácí pošuci usmyslí , že spolu už nebudou mluvit(což by měla být jejich práce) , ale že radši zfanatizujou mladý kluky, aby šli do války, a stříleli po sobě. Pochopila jsem, že některé věci obyčejný člověk nemůže přežít, aniž by ho to psychicky poznamemalo na celý život. A taky jak strašná zodpovědnost pro politika je, když musí národ vést do války, třeba i nevyhnutelné.

nef
22.10.2014 5 z 5

Právě jsem tuto knihu dočetl a první co musím napsat je, že je to drsná kniha. Čtivá, přesná, mrazivá a 1.světovou válku drsně popisující. Ale tak to má být a za to Remarkovi dík. Každý by si měl tuto knihu přečíst, aby viděl a díky Remarkovi pocítil na vlastní kůži, jak je válka zbytečná, kolik lidí trpí, jak je to děsivé. Trpí nejen vojáci, ale samozřejmě i jejich blízcí.
Těm klukům bylo ani ne 20 let, strašný. Názorně je zde popsáno, jak bylo pro ně potom těžké se navracet zpět do bežného života, že to v podstatě není možné. Tady si vzpomenu i na americké veterány z války ve Vietnamu.
Je to má třetí přečtená kniha (po Černém obelisku a Třech kamarádech), ale je rozhodně nejdrsnější. V Černém obelisku byl skvělý černý humor, hodněkrát jsem se pobavil, tady ani špetka, jen tíha zákopové války.
Proč si to lidi navzájem dělají? Nechápu!
Na druhou stranu, když si vezmu, v jakém blahobytu nyní žijeme, a stěžujeme si?! A vymýšlíme hovadiny, jako jsem včera ve zprávách slyšel, že na dětských hřištích musí být certifikované houpačky a prolejzačky?!
Tady šli 18 letí do války! To je hrozný kontrast. Měli bychom se nad sebou zamyslet a vážit si toho, kdy žijeme.

horvis
20.10.2014 3 z 5

Už je to 10 let co jsem to četl, takže jsem dal průměr 3 hvězdy, páč už si z toho moc nepamatuju.
Jediný co si z toho pamatuju, jak vypravěč vidí jinýho vojáka opodál jak si po výbuchu granátu snaží napcpat svá střeva zpět do břicha...

aneczka
08.10.2014 5 z 5

Kniha s tak živouci procítěnosti, že člověk chvílemi musí přestat číst, aby si uvědomil, že není součástí toho všeho..

Freedee
18.09.2014 4 z 5

Velmi zajímavé a naučné dílo. 1.světová válka byla hrozná a často se na ni zapomíná a je opomíjena. V knize je dobře vidět, jak se z mladých bažantů stávají mladí mazáci a jak válka otupuje jejich lidské cítění.

knihamouder
16.09.2014 5 z 5

Knihu jsem musela číst povinně, poté jsem z ní dělala práci v německém jazyce. I přes počáteční nechuť k této četbě mě kniha nakonec oslovila. Jsem ráda, že jsem se k ní dostala.

smejkalova.m
23.08.2014 5 z 5

Moc se mi do této knihy teda nechtělo, ale nelituji toho :)

Kristen23
14.08.2014 5 z 5

jedna z mých oblíbených knih. Jsou to sepsané pocity, příběhy a myšlenky vojáka během války. Někdy mi běhal mráz po zádech při představě, co si obyčejný vojín na frontě musel zažít, jak se navenek zbavuje jakýchkoli citů a zvyká si dennodenně vidět mrtvá těla nepřátel, spojenců i blízkých kamarádů. Skvělá kniha.

1v8na
07.08.2014 3 z 5

ještě že jsem nezažila žádnou válku, ty krvavé scény, co jsou tu popisovány, jsou fakt dost děsné

domi88
09.07.2014 4 z 5

Mě se líbí Remarquova myšlenka, že hrdina musí být vždy " na scéně", bez něho přestává kniha existovat. Taky se mi moc líbí prostý a jednoduchý způsob , jak autor vyjadřuje myšlenky, nálady a zkušenosti. Co se týče příběhu, tak mi chvíli trvalo, než jsem se začetla. Mám oblíbenější knihy od Remarqua.

bond77
07.07.2014 5 z 5

Na západní frontě klid se po přečtení zařadila mezi ty nejlepší díla, které jsem kdy četl. Kutost války je zde popsána naprosto dokonale, líbí se mi též úvahy Paula Bäumera, jak mu válka převrátila život naruby. V knize také vnímám věk vojáků - nedokážu si představit, že bych teď jel do kasáren, tam podstoupil výcvik a pak měl v plné polní mechanicky zabíjet jako nějaký robot. Nedokázal bych to... Jediné co mi trochu na knize vadilo, byly občas trochu delší popisy krajiny a objektů, které sice lépe dokreslují válečnou vřavu, někdy ale děj trochu zpomalovaly. Doporučuji také stejnojmenný film z roku 1979, který knihu adaptuje velmi věrohodně.

Ekli
22.06.2014 5 z 5

Tuto knihu hodnotím jak nejlepší, kterou jsem za svůj dosavadní život přečetl.

Marda
22.06.2014 4 z 5

K povinné četbě na střední se váže spousta naprosto nesmyslných úletů jako například Maminka od Seiferta nebo Mladý muž a bílá velryba už ani nevím od koho. Tohle dílo se k nim naštěstí neřadí. Asi nejlépe ilustrující kniha o 1. světové, kterou jsem četl, bohužel mi z ní v paměti utkvělo jen pramálo a tak pro mě nemá na plnou pálku.

Ronnie68
17.06.2014 4 z 5

Kniha se mi četla docela dobře. Zachycuje zde jaký byl tenkrát život .. jak hrozný to bylo ve válce.... Vlastně bychom si z téhle knihy měli vzít ponaučení, že my se máme v dnešní době mnohem lépe, než autor v té své.
Kniha byla opravdu zajímavá.

Paganfairy
11.06.2014 5 z 5

Neuvěřitelně věrohodně napsané dílo. Autor se nezabývá zbytečnými okolnostmi ani zbytečným uměleckým vyjádření. Příběh je psán přirozeně, tak jak člověk normálně přemýšlí. Bez přetvářky, bez přikrášlení. Pouze realita, a to tvrdá realita.

nickym
09.06.2014 4 z 5

Po přečtení člověk zjistí co je v životě opravdu důležité a jak jsme my evropané zhýčkaní... jak lehko je mu vše vzato... Dobrá knížka :)

pomeranch
01.06.2014 5 z 5

Poutavá kniha, lehce se mi vciťovalo do hlavního hrdiny a nebojím se přiznat - u posledních stran mi nějaké ta slza opravdu ukápla. Smutný příběh , krásně napsané. Co víc dodat ?

Cella
31.05.2014 5 z 5

Ta poslední věta... Z té přeběhne každému mráz po zádech.